Nawigacja

 • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

  23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Tegoroczna edycja ma przypomnieć o możliwości otwarcia się na innych pomimo dystansu i podróżowania dzięki wyobraźni. 

  Święto książki wywodzi się z Katalonii, a po raz pierwszy zorganizowano je w 1926 roku. Jest to ważna data w historii literatury światowej: data śmierci Cervantesa, urodzin i śmierci Szekspira, a także śmierci Inki Garcilasa  de la Vegi. Zgodnie z tradycją katalońską tego dnia mężczyźni obdarowują swoje partnerki czerwoną różą, a one darują im książkę. W 1995 roku UNESCO ogłosiła 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich.

  My włączyliśmy się w obchody poprzez zrobienie zdjęć z książką. Dziękuję wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom za włączenie się w akcję, której efekty możemy zobaczyć w galerii.

 • KONKURSY POWIATOWE ZAWIESZONE

  W związku z pojawiającymi się pytaniami dotyczącymi powiatowych konkursów organizowanych przez Szkołę Podstawową nr 5 im. Powstańców Śląskich w Łaziskach Górnych informujemy, że ze względu na wprowadzone ograniczenia organizacja tych zaplanowanych na czas obecny zostaje zawieszona, a rozstrzygnięcie tych, których rozpoczęcie nastąpiło przed wprowadzeniem ograniczeń, odbędzie się w późniejszym terminie.

  Tatiana Ryczko

 • I Ty możesz pomóc!

   

  Ośrodek dla Osób Niepełnosprawnych w Borowej Wsi potrzebuje naszej pomocy.
  Ci ludzie już dosyć się w życiu nacierpieli. Oni się boją... nie zostawiajmy ich samych
  z nowym problemem bardzo potrzebują wsparcia.  Niech wirus przegra z dobrocią ludzi.  Podopieczni i personel czuwają i czekają na wyniki testów. Potrzebne rękawiczki, specjalistyczne maski i kombinezony.  Prosimy ludzi dobrej woli o wpłaty na zakup najpotrzebniejszych rzeczy.

  Poniżej znajduje się numer konta, poprzez które wspieramy, liczy się każdy grosz.

  W przelewie proszę wpisać: Akcja rękawiczki. Konto bankowe:

  ING BS ODDZIAŁ MIKOŁÓW

  41 1050 1399 1000 0023 6769 6693

  Z góry dziękujemy ludziom dobrego serca za pomoc.

 • Obowiązek zasłaniania ust i nosa.

  Od czwartku, 16 kwietnia 2020 roku wprowadzony jest obowiązek zasłaniania ust i nosa. Każda osoba w miejscu publicznym będzie musiała nosić maseczkę, szalik czy chustkę, która zakryje zarówno usta, jak i nos. Obowiązek dotyczy wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy. W projekcie nowelizacji rozporządzenia czytamy, że z obowiązku noszenia maseczek będą zwolnione: osoby, których niepełnosprawność uniemożliwia samodzielne zakrycie i odkrycie twarzy, dzieci do lat 2; osoby, które nie mogą zakrywać ust i nosa z powodu trudności z oddychaniem.

 • Życzenia Wielkanocne

 • Podziękowanie oraz słowo wsparcia dla Was, drodzy rodzice i uczniowie.

  Drogi uczniu, rodzicu, potrzebujesz rozmowy, specjaliści mikołowskiej PPP proponują wsparcie, fanpage poradni https://www.facebook.com/pppmikolow/

  Wsparcie psychologiczne  poprzez kontakt telefoniczny (663959530) bądź skypa z panią Magdaleną Lipiak. Uzyskać go można w sytuacji nagłej potrzeby emocjonalnej, np. w wyniku doświadczanego stresu po nagłym zdarzeniu. Wsparcie psychologiczne może także mieć charakter systematycznego krótkoterminowego, jeśli  potrzeba uzyskania go utrzymuje się przez jakiś czas po zdarzeniu, które ją wywołało, np. utrata kogoś bliskiego, wiadomość o chorobie, gwałtowana zmiana dotychczasowego życia, trudności w relacjach rodzinnych. Bywają takie okresy w życiu człowieka, kiedy z potrzeby wewnętrznej, bądź w wyniku okoliczności zewnętrznych, zaczynamy zastanawiać się nad swoim życiem. Każdy uczeń, bądź rodzic może skorzystać z proponowanej pomocy. Wszystkie bieżące informacje są udostępniane jako ogłoszenia w dzienniku Librus, w razie potrzeby proszę kontaktować się przez pedagoga, bądż wychowawców. 

 • ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

  Dziś 2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który został ustanowiony w roku 2007 przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu podnoszenia świadomości społecznej i propagowania wiedzy na temat tego zaburzenia. 

  Autyzm dziecięcy jest poważnym, całościowym zaburzeniem rozwoju,  obejmującym sferę  poznawczą, emocjonalną i społeczną. W pierwszych latach XXI wieku obserwuje się wzrost częstości występowania autyzmu (30 przypadków na 10 000 urodzeń). Rośnie zatem liczba dzieci z taką diagnozą, które uczą się w szkołach ogólnodostępnych, w edukacji włączającej.

  Aby uczcić Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w naszej społeczności szkolnej tego dnia uczniowie oraz pracownicy wraz z dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 5 im Powstańców Śląskich w Łaziskach Górnych, ubrali się na niebiesko. 

 • JAK SOBIE RADZIĆ W SYTUACJI, GDY BRAKUJE NAM OPROGRAMOWANIA

  W obecnych czasach istnieje bardzo dużo alternatywnych rozwiązań, które mogą nas wesprzeć w sytuacji jeżeli nie posiadamy na naszych komputerach popularnych płatnych programów. Zamienniki te dostępne są zarówno w postaci programów desktopowych, do zainstalowania na dysku komputera, jak i online'owych, do których możemy mieć dostęp z dowolnego urządzenia z dostępem do internetu. 

  Przykłady bezpłatnych programów do instalacji:

  Apache OpenOffice

  Bardzo dobrze rozwinięty program, daje nam dostęp do najważniejszych narzędzi biurowych (Calc – arkusze, Writer – teksty, Impress – prezentacje, Base – bazy danych, Draw – grafika).

  https://www.openoffice.org/pl/ 

  Libre Office

  Za pomocą zawartych w tym pakiecie biurowym aplikacji przygotujemy dowolne pisma, prezentacje multimedialne, wykonamy kalkulacje, tabele i wykresy. Program pozwala również generować dokumenty cyfrowe w formacie PDF. Niewątpliwym atutem tego pakietu biurowego jest klasyczny interfejs użytkownika oraz pełna polska wersja językowa. LibreOffice otwiera i zapisuje pliki w wielu popularnych formatach - istnieje również możliwość zapisywania dokumentów w formatach Microsoft Office.

  Libre office do pobrania

  Programy działające w chmurze:

  Office Online

  Pakiet działający w oknie przeglądarki, nie wymaga instalacji. Do korzystania z niego wymagane jest darmowe konto Microsoft. Może ono służyć do logowania się do Windows i umożliwia korzystanie z dysku online OneDrive (5 GB miejsca za darmo). Funkcjonalność Office Online jest ograniczona w stosunku do tego, co jest dostępne w płatnym pakiecie Microsoft Office. Jeśli jednak zależy nam na szybkim sprawdzaniu treści dokumentów czy tworzeniu prostych arkuszy lub pism – to świetne rozwiązanie.

  Założenie konta Microsoft

   

  Dokumenty Google - praca online oraz offline

  Z tego pakietu możemy korzystać w przeglądarce, bez instalacji. Trzeba mieć darmowe konto Google. Dokumenty Google to: Dokumenty, Arkusze, Prezentacje. Wszystkie tworzone pliki są zapisywane na dysku Google. 

  Założenie konta Google

  W tekście wykorzystano informacje zawarte w poniższym artykule: 

  www.komputerswiat

   

   

   

 • SKARPETKOWA AKCJA

  Dziękujemy wszystkim za udział w naszej akcji, nie tylko wzbogaciliśmy naszą wiedzę na temat Zespołu Downa, ale przede wszystkim zintegrowaliśmy się z tymi dziećmi i kształtujemy dzięki takim inicjatywom postawy takie jak szacunek oraz tolerancja wobec niepełnosprawności. Symbolem tego dnia są kolorowe skarpetki. czego przykładem są nasze kolorowe kolarze zdjęć przygotowane przez panią Beatę Fraj. Jeszcze raz dziękuje za aktywny udział w akcji.

 • ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA

  "Niewiele osób wie, że 21 marca świętujemy nie tylko pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, ale również Światowy Dzień Zespołu Downa. Święto to ustanowiono w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, a w 2012 roku objęła je swoim patronatem Organizacja Narodów Zjednoczonych. Celem szeregu imprez, wydarzeń i działań podejmowanych w tym dniu na całym świecie jest przede wszystkim podkreślenie praw osób z ZD do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym. Chodzi o to, by pokazać, że ludzie z ZD mimo swej niepełnosprawności i ograniczeń mogą uczyć się, pracować, rozwijać swoje pasje
  i zainteresowania oraz wnieść wiele wartości do społeczności, w których żyją. Data obchodów, czyli 21 marca, to nieprzypadkowy wybór, nieprzypadkowe zestawienie liczb. Istotą ZD, zwanego inaczej trisomią 21, jest bowiem obecność trzeciego, dodatkowego chromosomu 21.Kolorowe skarpetki nie do pary również pełnią rolę symbolu. Oznaczają różnorodność, odmienność, społeczne niedopasowanie, czyli wszystko to, co towarzyszy ludziom z trisomią 21 każdego dnia. Proponuję założyć 21 marca kolorowe skarpetki nie do pary, w ten sposób możesz okazać osobom z ZD swoje wsparcie, zrozumienie i akceptację. Możesz dodać im wiary we własne siły. Zachęcam, aby zrobić zdjęcie waszych stóp w kolorowych skarpetkach, może być całej rodziny, czy rodzeństwa i przesłać na szkolną pocztę pedagoga
  (pedagog@sp5.laziska.pl), utworzę dla Was kolaż z tych zdjęć i pokażemy, że jesteśmy wspólnotą nie tylko w budynku naszej szkoły, również w domu tworzymy drużynę, która akceptuje, wspiera i rozumie to, że każdy z nas jest inny."

   

  Jolanta Niewińska

 • REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE ODWOŁANE

  Szanowni Państwo!

  Informuję, że ze względu na sytuację zagrożenia epidemicznego rekolekcje zaplanowane na 1-3 kwietnia nie odbędą się.

  Z poważaniem

  Tatiana Ryczko

 • ZADANIA NA CZAS KWARANTANNY

  Szanowni Państwo,

  przypominam, że nauczyciele wysyłają uczniom zadania do wykonania w domu. Robią to często na konta uczniów. Proszę o monitowanie, czy dzieci odczytują swoje wiadomości, bowiem nauczyciele zgłaszają, że nie wszyscy to robią.

  Z poważaniem,

  Tatiana Ryczko

 • OGŁOSZENIE DOTYCZĄCE REKRUTACJI DO KLASY 1

  Aktualizacja z dnia 16.03.2020 

  Dyrektor

  Szkoły Podstawowej nr 5 im. Powstańców Śląskich w Łaziskach Górnych

  Prosi o składanie wypełnionych i podpisanych dokumentów
  (Zgłoszenie dziecka do szkoły)

  Kandydatów do klasy pierwszej na adres e-mail:

  sekretariat@sp5.laziska.pl

  do dnia 20.03.2020

  (skan lub zdjęcie dokumentu)

  Zdjęcie kandydata można donieść w terminie późniejszym

 • OGŁOSZENIE

  Ze względu bezpieczeństwa szkoła zostaje zamknięta na klucz.

  Dyżury w szkole pełnione sąw godzinach od 9.00 do 12.00.

  W tych godzinach tylko kontakt telefoniczny 32 2241207

  lub e-mail: sekretariat@sp5.laziska.pl

   

 • ÓSMOKLASIŚCI, ZADANIA NA CZAS KWARANTANNY DLA WAS!

  Czas przerwy od zajęć w szkole możecie wykorzystać na przygotowanie się do egzaminów. Wykorzystajcie go.

   Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowała pakiet materiałów dla 8-klasistów. Codziennie o 9:00 nowe zadania z polskiego, matematyki i angielskiego, o 15:00 - rozwiązania! Zapraszamy już od jutra, 16 marca na stronę www.cke.gov.pl #egzaminósmoklasisty #CKE #egzamin

  https://www.facebook.com/ministerstwo.edukacji/posts/2389098294524322

   

 • REKRUTACJA DO KLASY I

  Rekrutacja do klasy pierwszej Szkoły Podstawowej nr 5 im. Powstańców Śląskich

   w Łaziskach Górnych na rok szkolny 2020/2021

  Zgłoszenia kandydatów do klasy I zamieszkałych w obwodzie Szkoły Podstawowej nr 5

  im. Powstańców Śląskich w Łaziskach Górnych

  można odebrać w sekretariacie szkoły

  lub pobrać druk zamieszczony  na stronie internetowej szkoły w zakładce Dla Rodziców i Uczniów

  Dokumenty kandydatów prosimy składać w sekretariacie szkoły
  od 2 marca do 20 marca 2020 roku.

  Sekretariat czynny w godzinach od 730 do 1530, nr telefonu 32 224 1 207 e-mail sekretariat@sp5.laziska.pl

  Na podstawie Art. 133.2. Ustawy z dnia 14 grudnia 2016r. Prawo oświatowe Kandydaci zamieszkali poza obwodem publicznej szkoły podstawowej mogą być przyjęci do klasy I po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego, jeżeli dana publiczna szkoła podstawowa nadal dysponuje wolnymi miejscami.

  Złożenie wniosku o przyjęcie do szkoły podstawowej wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym
   w terminie od 1 czerwca do 4 czerwca 2020r.

  Ulice należące do obwodu SP5: Cicha, Górnicza, Kałuże, Kamienna, Krótka, Ligonia, Mikołowska, Mokierska, Pawła Wyry, Piaskowa, Pogodna, Polna, Poprzeczna, Potokowa, Stara Droga, Stroma, Szkolna, Widokowa, Wierzysko, Wieżowa, Wodna, Wodociągowa, Wyniosła, Zgody.

 • POWSTANIA ŚLĄSKIE i ŚLĄSKIE PIEŚNI POWSTAŃCZE NIE SĄ MI OBCE

  11 marca, to trzeci dzień obchodów TYGODNIA  POWSTAŃ ŚLĄSKICH W NASZEJ SZKOLE. Dziś miałą miejsce niezwykle emocjonująca gra szkolna w formie escape roomu dla uczniów klas starszych, a uczniowie klas młodszych rozwiązywali łamigłówki oraz brali udział w konkursie "Milionerzy, po śląsku". Odbyło się też wspólne śpiewanie pieśni powstańczych na sali gimnastycznej.

 • WYJAZDY DO MUZEUM ŚLĄSKIEGO W KATOWICACH; MUZEUM POWSTAŃ ŚLĄSKICH W ŚWIĘTOCHŁOWICACH; CENTRUM WOLNOŚCI I SOLIDARNOŚCI

  10 marca to drugi dzień obchodów TYGODNIA POWSTAŃ ŚLĄSKICH to dzień, który był  przeznaczony na wyjazdy do ważnych miejsc poświęconych historii naszego regionu.

  Klasy I-III zwiedziły Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach gdzie dowiedziały się jak zawiłe były losy śląska na przestrzeni wieków. Po kolei zapoznawaliśmy się z różnymi aspektami życia na Śląsku w czasie Powstań Śląskich: zobaczyliśmy śląski dom, życie codzienne, ubiór, szkołę, otrzymaliśmy informacje historyczne o Powstaniach Śląskich i plebiscycie, o umundurowaniu i uzbrojeniu Powstańców oraz  zapoznaliśmy się z konsekwencjami Powstań. Przewodnikiem po odległych czasach był narrator Franek. W interaktywnej części muzeum gry dla najmłodszych zachęcały wszystkich do wspólnego, ciekawego poznawania historii naszego regionu.

  W ramach obchodów Tygodnia Powstań Śląskich Dnia 10 marca klasy 4-6 udały sie do Muzeum Śląskiego w Katowicach. Obejrzeliśmy kilka wystaw: zapoznaliśmy sie z malarstwem polskim z lat 1800-1945, sztuka polska po roku 1945, ale głównym naszym celem było obejrzenie wystawy "Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów". Wystawa prezentowała historie naszego regionu. Pełno było interaktywnych eksponatów, mogliśmy zobaczyć, jak na przestrzeni dziejów Ślązacy żyli, mieszkali, spędzali czas. Nie zabrakło trudnej, ale bardzo ciekawej historii naszego regionu.

   

  Klasy VII oraz VIII pojechały na wycieczkę do Centrum Wolności i Solidarności. Uczniowie zostali zapoznani z historią kopalni "Wujek" oraz tragicznymi wydarzeniami z grudnia, podczas których zginęło 9 górników. Poza tym mieli okazję samodzielnie tworzyć gazetki konspiracyjne. Na końcu obejrzeli film. 

 • TYDZIEŃ POWSTAŃ ŚLĄSKICH W NASZEJ SZKOLE

  W dniach od 9.03 do 13.03 w naszej szkole zaplanowano przedsięwzięcie pod nazwą „TYDZIEŃ POWSTAŃ ŚLĄSKICH W NASZEJ SZKOLE".

  W poniedziałek, 9 marca miała miejsce uroczysta inauguracja tego wydarzenia. Na sali gimnastycznej odbyły się spotkania z zaproszonymi gośćmi. Gwarę śląską i legendy związane ze Śląskiem z humorem zaprezentował uczniom naszej szkoły Pan Czesław Żemła.  Potem Panowie Tomasz Ratka i Kazimierz Piechaczek przybliżyli uczniom historię Śląska od początku państwa polskiego. Skupili sie głownie na okresie powstań śląskich. Pokazali stroje z czasu powstań zarówno Polaków, jak również Niemców. Opowiedzieli o trudnych losach powstańców w momencie wybuchu drugiej wojny światowej. Była to piękna lekcja historii i patriotyzmu, opowiedziana przez potomków powstańców śląskich, którzy często uczestniczą w rożnych rekonstrukcjach historycznych.

  Kolejnym punktem poniedziałkowych obchodów „Tygodnia powstań śląskich” był szkolny etap konkursu gwary „Na Śląsku miyszkomy, po Śląsku godomy”. W konkursie uczestniczyć mogli wszyscy chętni uczniowie naszej szkoły, których zadaniem było zaprezentowanie przed publicznością i Jury konkursu dowolnego tekstu w gwarze śląskiej. Dwóch najlepszych uczestników konkursu szkolnego będzie reprezentowało naszą szkołę w konkursie powiatowym, którego organizatorem jest nasza szkoła.

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 5 im.Powstańców Śląskich
  43-173 Łaziska Górne
  ul. Szkolna 4
 • 32 22 41 207

Galeria zdjęć