• Rok szkolny 2020/2021

ASTRONOMICZNA JESIEŃ

We wtorek 22 września o godz. 15.31 rozpoczyna się astronomiczna jesień. Za jej początek przyjmuje się moment, w którym Słońce osiąga tzw. punkt Wagi, znany też jako punkt równonocy jesiennej. Jesienią będzie można na niebie podziwiać kilka jasnych planet, szczególnie Marsa.

Na ten jesienny czas polecam Wam książkę, która znajdziecie w naszej bibliotece szkolnej:

"Jesień liścia Jasia" Leo Buscaglia.

Jesień liścia Jasia to ciepła, cudownie mądra i uderzająco prosta opowieść o życiu i śmierci splatających się w jedną całość. W tej książce liść Jaś i jego przyjaciele zmieniają się wraz z następującymi po sobie porami roku i zbliżającą się zimą, aby w końcu ze śniegiem spokojnie opaść na ziemię. Sposób przedstawienia tego niezwykle delikatnego tematu, który jest przecież elementem prawdziwego życia, skłania do przemyśleń i porusza zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Jesień liścia Jasia weszła do kanonu klasyki literatury.

INDUSTRIADA 2020

Święto Szlaku Zabytków Techniki od jedenastu lat łączy przeszłość i teraźniejszość, czego efektem są na nowo odkrywane historie o naszym regionie. Podczas tegorocznej edycji przewodnicy wprowadzą uczestników w świat NATURY I PRZEMYSŁU.

Natura w przemyśle - motyw przewodni

Związek pomiędzy tymi dwoma światami sięga początków przemysłowej działalności człowieka. Natura i industrialny charakter Śląska są nierozłączne. Wszystkie cztery żywioły odgrywały przecież kluczową rolę w pracy i codziennym życiu górników, hutników oraz robotników. Era przemysłowej rewolucji to dla człowieka koniec pewnej epoki, kiedy życie toczyło się zgodnie z rytmem pór roku. Jednak w halach fabryk oraz w podziemnych korytarzach relacja natury z przemysłem była bardzo bliska – oba te światy jednocześnie uzupełniały się i rywalizowały ze sobą. A w centrum tego wszystkiego był nie kto inny, jak człowiek!

Więcej informacji znajdziecie na stronie : http://industriada.pl/festiwal/

Zachęcam do obejrzenia filmu o Vashti, dziewczynce, która odkryła w sobie ogromne pokłady kreatywności.

Kiedy Peter Reynolds napisał książkę The Dot nie myślał pewnie, że poruszy kropkowy świat i to dosłownie. Jest autorem i ilustratorem książek dla dzieci i młodzieży, zdobywcą wielu nagród.

Książeczka The Dot opowiada o kropce, która zmieniła świat małej Vashti, albo o Vashti, która dzięki kropce uwierzyła w siebie. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków oraz wydana alfabetem Braille’a.  Napisana jest bardzo oszczędnie, znakomite rysunki pozwalają nawet małym dzieciom, które nie potrafią czytać polubić dziewczynkę, główną bohaterkę utworu.

Zadanie 1

Portret w stylu Roya Lichtensteina

Amerykańskiego malarza, grafika i rzeźbiarza (1923-1997) inspirowały komiksy.

Aby stworzyć portret a la Lichtenstein (raczej dla starszych i cierpliwych, ale warte zachodu!) potrzebujemy kartki z zaznaczonymi pustymi kółkami. Na takiej kartce szkicujemy ołówkiem twarz. Gdy jesteśmy zadowoleni z efektu poprawiamy linie czarnym markerem. Następnie kolorujemy kółka kredkami ołówkowymi. Na zakończenie czarnym markerem zaznaczamy cienie, czyli pogrubiamy niektóre linie. Gotowe.

Narodowe Czytanie 2020

Tak jak w poprzednich latach włączamy się w akcję Narodowego Czytania.

W tym roku jest to Balladyna Juliusza Słowackiego.

Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Tekst utworu >>

Rękopis Balladyny znajduje się w zbiorach Biblioteki Narodowej i można go obejrzeć na stronie Polona.pl>>

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego.

Tekst zaczerpnięto ze strony https://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2020/

Poniżej znajdziecie kilka inspiracji wyszukanych w sieci związanych tematycznie z Balladyną.

Materiały filmowe zgromadzone przez panią Magdalenę Wiśniewską

Quiz Balladyna