• Giganci Powstań Śląskich

     • II Powiatowy Konkurs "Giganci Powstań Śląskich" miał w tym roku bardzo wyrównany poziom. O pierwszym miejscu zadecydowała ostatecznie dogrywka.

      I miejsce - SP 10 Mikołów

      II miejsce - SP 3 Łaziska Górne

      III miejsce - SP 2 Orzesze

      wyróżnienie - SP 8 Mikołów

      Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział a zwycięzcom gratulujemy!

     • Dzień Patrona

     • Dzisiaj w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Patrona. Uczniowie z każdej klasy zaprezentowali ważne wydarzenia z historii Śląska i naszej szkoły.

     • Dzień Dziecka

     • Nasi uczniowie świętowali Dzień Dziecka bardzo aktywnie. Po przejściu na Wierzysko brali udział w grach sportowych. Po wspaniałej zabawie mieli także czas na odpoczynek spędzony w towarzystwie kolegów i koleżanek.

     • WYCIECZKA KLAS 1,2 i 4

     • 19. maja klasy 1, 2 i 4 wyjechały na całodniową wycieczkę do niesamowitych miejsc. Celem naszej podróży był Ogrodzieniec i Pustynia Błędowska. Nasze zwiedzanie zaczęliśmy od zajęć z przewodnikiem w Parku Doświadczeń u podnóża zamku w Ogrodzieńcu, a potem sami wykonywaliśmy doświadczenia. Wizytę w tym miejscu zakończyliśmy zabawą w Parku Rozrywki, gdzie dużo wrażeń dostarczył nam zjazd po torze saneczkowym, elekrtyczne samochodziki i karuzela. Potem przeszliśmy na Zamek Ogrodzieniec, który zwiedziliśmy wsłuchując się w opowiadania naszego Pana przewodnika. Z wielką nadzieją na ciepło i pełne słoneczko, udaliśmy się autokarem na Pustynię Błędowską, gdzie wysłuchaliśmy legendy związanej z jej powstaniem oraz prawdziwej historii związanej z tym miejscem i daliśmy upust swojej energii ganiając po ogromnej piaszczystej przestrzeni. Chociaż pogoda nie była wymarzona i nawet na pustyni słonko nie grzało tak, jakbyśmy sobie tego życzyli, to wycieczka była bardzo udana. Pełna radości i nowych doświadczeń oraz świeżej porcji wiedzy zdobytej poza murami szkoły.

     • Wycieczka do Wrocławia

     • 15 maja uczniowie klasy 6 i 7 uczestniczyli w wycieczce do Wrocławia. Zwiedziliśmy ZOO i Afrykarium - jedną z najciekawszych wrocławskich atrakcji, skupiającą gatunki flory i fauny Czarnego Lądu. Spacerowaliśmy po Starym Mieście: zobaczyliśmy kolorowy Rynek z zabytkowym ratuszem, malownicze kamieniczki, Jasia i Małgosię, dawną dzielnicę kupiecką Jatki, Plac Solny oraz Ostrów Tumski.

     • KONSTYTUCJA 3 MAJA

     • Uchwalona 3 maja 1791 roku na Sejmie Czteroletnim ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją. Z tej okazji nasi uczniowie wzięli udział w uroczystej akademii przypominającej te ważne dla naszego kraju wydarzenie.

     • POWIATOWY KONKURS WIERSZYKI ŁAMIĄCE JĘZYKI

     • Dnia 21.04.2023r. rozstrzygnięty został powiatowy konkurs pt. "Wierszyki łamiące języki" organizowany przez Szkołę Podstawową nr 5 w Łaziskach Górnych. W konkursie udział wzięli uczniowie szkół powiatu mikołowskiego. Nagrody przyznano z trzech kategoriach wiekowych:

      Klasy I-III:

      I miejsce - Olaf Zwolakiewicz - Szkoła Podstawowa nr 1 w Łaziskach Górnych

      II miejsce - Maria Jarczyk - Szkoła Podstawowa nr 7 w Orzeszu-Gardawicach

      III miejsce - Wiktor Gazda - Szkoła Podstawowa nr 7 w Orzeszu-Gardawicach

      Wyroznienie - Krzysztof Wieczorek - Szkoła Podstawowa nr 10 w Orzeszu-Woszczycach

      Klasy IV-VI:

      I miejsce - Lena Bielecka - Szkoła Podstawowa nr 3 w Orzeszu-Zawadzie

      II miejsce - Julia Gazda - Szkoła Podstawowa nr 7 w Orzeszu-Gardawicach

      III miejsce - Jakub Kurzawski - Szkoła Podstawowa nr 7 w Orzeszu-Gardawicach

      Klasy VII-VII:

      I miejsce - Tomasz Kałuża - Szkoła Podstawowa nr 5 w Łaziskach Górnych

      II miejsce - Jakub Dyonizy - Szkoła Podstawowa nr 3 w Orzeszu-Zawadzie.

      Nagrody w konkursie ufundowane zostały przez Burmistrza Miasta Łaziska Górne oraz Starostę Mikołowskiego, którzy objęli nasz konkurs Honorowym Patronatem.

      Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

     • Międzynarodowy projekt na platformie edukacyjnej e-twinning.

     • W okresie od listopada do lutego Karolina Biela (kl. 8a), Karolina Łukaszewska (kl. 8a), Julia Witoszek (kl. 8a), Agata Jastrzębska (kl. 8b) oraz Karol Redzik (kl. 8a) przy wsparciu pani dyrektor Tatiany Ryczko, pani pedagog Jolanty Niewińskiej oraz pani Aleksandry Hołdyk brali udział w międzynarodowym projekcie na platformie edukacyjnej e-twinning. Temat projektu brzmiał: Nękanie i konflikty w szkołach oraz strategie przekształcania ich w chwile nauki. Pomysłodawcą projektu była zaprzyjaźniona szkoła rumuńska Colegiul Tehnic „Gheorghe Asachi” w mieście Fokszany. Oprócz naszej szkoły w projekcie udział wzięła szkoła z Grecji oraz IV Liceum Ogólnokształcące z Siedlec.

      W pierwszej fazie uczestnicy zapoznali się z założeniami i celami projektu oraz propozycjami ich realizacji. Następnie wybrali dwie spośród czterech aktywności do opracowania. Wybór padł na pojęcie mediacji – uczniowie wysłuchali wykładu dotyczącego metod prowadzenia mediacji oraz korzyści z niej płynących, następnie wykonali plakaty i odegrali scenkę symulującą zastraszanie w środowisku szkolnym.

      Przed wykonaniem drugiego zadania uczniowie zobowiązani byli do obejrzenia krótkiego filmu o znęcaniu się i konfliktach w szkołach, następnie została przeprowadzona dyskusja na temat wrażeń i refleksji po filmie. Ostatnim krokiem było napisanie esejów na temat strategii skutecznego radzenia sobie z zastraszaniem i konfliktami w celu uzyskania zdrowszych relacji.

      Efekty pracy wszystkich uczestników zostały umieszczone na platformie e-twinning we wspólnej przestrzeni roboczej. Realizacja zadań wymagała od naszych ochotników kreatywności, sprawnego wyszukiwania i wykorzystywania informacji, zaangażowania oraz umiejętności posługiwania się językiem angielskim.

      Efekty pracy naszych uczniów można zobaczyć uruchamiając poniższy film 😊

     • NA ŚLĄSKU MIYSZKOMY, PO ŚLĄSKU GODOMY

     • Tuż przed Świętami Wielkanocnymi w naszej szkole odbył się X Powiatowy Konkurs „Na Śląsku miyszkomy, po Śląsku godomy”. Przyjechali do nas uczniowie z całego powiatu wraz ze swoimi nauczycielami, rodzicami i dziadkami, żeby „nom połosparwiać po naszymu”.

      W jury konkursu zasiadały Panie: Magdalena Walczyk - Pracownik Urzędu Miejskiego Łaziska Górne, Michalina Starosta – piosenkarka, popularyzatorka gwary śląskiej, Alicja Muszer - emerytowany Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 oraz Tatiana Ryczko - Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5. Jak zawsze jury miało niesamowitą przyjemność posłuchać „Waszego godania”, ale też trudne zadanie, aby wyłonić zwycięzców.

      Na podium znalazły się.

      • W kategorii klas I- III

      I miejsce-         Zofia Kowalczyk – Szkoła Podstawowa nr 10 w Orzeszu - Woszczycach

      II miejsce-        Robert Litwin - Szkoła Podstawowa nr 3 im. Stanisława Ligonia w Orzeszu- Zawadzie 

      III  miejsce-      Zuzanna Kowalczyk - Szkoła Podstawowa nr 2 w Łaziskach Górnych 

      Wyróżnienie-    Hanna Świerc - Szkoła Podstawowa nr 4 w Orzeszu - Jaśkowicach 

      Wyróżnienie-    Magdalena Palka - Szkoła Podstawowa nr 4 w Orzeszu - Jaśkowicach 

      • W kategorii klas IV- VIII

      I miejsce-         Maja Jurowicz - Szkoła Podstawowa nr 9 w Orzeszu

      II miejsce-        Emilia Nosek - Szkoła Podstawowa nr 3 w Orzeszu - Zawadzie 

      III  miejsce-      Marzena Wieczorek - Szkoła Podstawowa nr 5 w Łaziskach Górnych 

      Wyróżnienie-    Tymoteusz Gruszka - Szkoła Podstawowa nr 10 w Mikołowie 

       

      Nagrody w konkursie ufundowane zostały przez Burmistrza Miasta Łaziska Górne oraz Starostę Mikołowskiego, którzy objęli nasz konkurs Honorowym Patronatem.

      Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i zapraszamy za rok.