• KONSTYTUCJA 3 MAJA

     • Uchwalona 3 maja 1791 roku na Sejmie Czteroletnim ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją. Z tej okazji nasi uczniowie wzięli udział w uroczystej akademii przypominającej te ważne dla naszego kraju wydarzenie.

     • POWIATOWY KONKURS WIERSZYKI ŁAMIĄCE JĘZYKI

     • Dnia 21.04.2023r. rozstrzygnięty został powiatowy konkurs pt. "Wierszyki łamiące języki" organizowany przez Szkołę Podstawową nr 5 w Łaziskach Górnych. W konkursie udział wzięli uczniowie szkół powiatu mikołowskiego. Nagrody przyznano z trzech kategoriach wiekowych:

      Klasy I-III:

      I miejsce - Olaf Zwolakiewicz - Szkoła Podstawowa nr 1 w Łaziskach Górnych

      II miejsce - Maria Jarczyk - Szkoła Podstawowa nr 7 w Orzeszu-Gardawicach

      III miejsce - Wiktor Gazda - Szkoła Podstawowa nr 7 w Orzeszu-Gardawicach

      Wyroznienie - Krzysztof Wieczorek - Szkoła Podstawowa nr 10 w Orzeszu-Woszczycach

      Klasy IV-VI:

      I miejsce - Lena Bielecka - Szkoła Podstawowa nr 3 w Orzeszu-Zawadzie

      II miejsce - Julia Gazda - Szkoła Podstawowa nr 7 w Orzeszu-Gardawicach

      III miejsce - Jakub Kurzawski - Szkoła Podstawowa nr 7 w Orzeszu-Gardawicach

      Klasy VII-VII:

      I miejsce - Tomasz Kałuża - Szkoła Podstawowa nr 5 w Łaziskach Górnych

      II miejsce - Jakub Dyonizy - Szkoła Podstawowa nr 3 w Orzeszu-Zawadzie.

      Nagrody w konkursie ufundowane zostały przez Burmistrza Miasta Łaziska Górne oraz Starostę Mikołowskiego, którzy objęli nasz konkurs Honorowym Patronatem.

      Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

     • Międzynarodowy projekt na platformie edukacyjnej e-twinning.

     • W okresie od listopada do lutego Karolina Biela (kl. 8a), Karolina Łukaszewska (kl. 8a), Julia Witoszek (kl. 8a), Agata Jastrzębska (kl. 8b) oraz Karol Redzik (kl. 8a) przy wsparciu pani dyrektor Tatiany Ryczko, pani pedagog Jolanty Niewińskiej oraz pani Aleksandry Hołdyk brali udział w międzynarodowym projekcie na platformie edukacyjnej e-twinning. Temat projektu brzmiał: Nękanie i konflikty w szkołach oraz strategie przekształcania ich w chwile nauki. Pomysłodawcą projektu była zaprzyjaźniona szkoła rumuńska Colegiul Tehnic „Gheorghe Asachi” w mieście Fokszany. Oprócz naszej szkoły w projekcie udział wzięła szkoła z Grecji oraz IV Liceum Ogólnokształcące z Siedlec.

      W pierwszej fazie uczestnicy zapoznali się z założeniami i celami projektu oraz propozycjami ich realizacji. Następnie wybrali dwie spośród czterech aktywności do opracowania. Wybór padł na pojęcie mediacji – uczniowie wysłuchali wykładu dotyczącego metod prowadzenia mediacji oraz korzyści z niej płynących, następnie wykonali plakaty i odegrali scenkę symulującą zastraszanie w środowisku szkolnym.

      Przed wykonaniem drugiego zadania uczniowie zobowiązani byli do obejrzenia krótkiego filmu o znęcaniu się i konfliktach w szkołach, następnie została przeprowadzona dyskusja na temat wrażeń i refleksji po filmie. Ostatnim krokiem było napisanie esejów na temat strategii skutecznego radzenia sobie z zastraszaniem i konfliktami w celu uzyskania zdrowszych relacji.

      Efekty pracy wszystkich uczestników zostały umieszczone na platformie e-twinning we wspólnej przestrzeni roboczej. Realizacja zadań wymagała od naszych ochotników kreatywności, sprawnego wyszukiwania i wykorzystywania informacji, zaangażowania oraz umiejętności posługiwania się językiem angielskim.

      Efekty pracy naszych uczniów można zobaczyć uruchamiając poniższy film 😊

     • NA ŚLĄSKU MIYSZKOMY, PO ŚLĄSKU GODOMY

     • Tuż przed Świętami Wielkanocnymi w naszej szkole odbył się X Powiatowy Konkurs „Na Śląsku miyszkomy, po Śląsku godomy”. Przyjechali do nas uczniowie z całego powiatu wraz ze swoimi nauczycielami, rodzicami i dziadkami, żeby „nom połosparwiać po naszymu”.

      W jury konkursu zasiadały Panie: Magdalena Walczyk - Pracownik Urzędu Miejskiego Łaziska Górne, Michalina Starosta – piosenkarka, popularyzatorka gwary śląskiej, Alicja Muszer - emerytowany Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 oraz Tatiana Ryczko - Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5. Jak zawsze jury miało niesamowitą przyjemność posłuchać „Waszego godania”, ale też trudne zadanie, aby wyłonić zwycięzców.

      Na podium znalazły się.

      • W kategorii klas I- III

      I miejsce-         Zofia Kowalczyk – Szkoła Podstawowa nr 10 w Orzeszu - Woszczycach

      II miejsce-        Robert Litwin - Szkoła Podstawowa nr 3 im. Stanisława Ligonia w Orzeszu- Zawadzie 

      III  miejsce-      Zuzanna Kowalczyk - Szkoła Podstawowa nr 2 w Łaziskach Górnych 

      Wyróżnienie-    Hanna Świerc - Szkoła Podstawowa nr 4 w Orzeszu - Jaśkowicach 

      Wyróżnienie-    Magdalena Palka - Szkoła Podstawowa nr 4 w Orzeszu - Jaśkowicach 

      • W kategorii klas IV- VIII

      I miejsce-         Maja Jurowicz - Szkoła Podstawowa nr 9 w Orzeszu

      II miejsce-        Emilia Nosek - Szkoła Podstawowa nr 3 w Orzeszu - Zawadzie 

      III  miejsce-      Marzena Wieczorek - Szkoła Podstawowa nr 5 w Łaziskach Górnych 

      Wyróżnienie-    Tymoteusz Gruszka - Szkoła Podstawowa nr 10 w Mikołowie 

       

      Nagrody w konkursie ufundowane zostały przez Burmistrza Miasta Łaziska Górne oraz Starostę Mikołowskiego, którzy objęli nasz konkurs Honorowym Patronatem.

      Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i zapraszamy za rok.

     • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

     • 2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony w 2008 r. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie. W naszej społeczności szkolnej uczciliśmy go w poniedziałek w szczególny sposób, był to dzień bez dzwonków, bez telefonów oraz ze szczególnym zachowaniem ciszy, która jest niezwykle istotna dla osób w spektrum autyzmu. Nasi uczniowie ubrali się w kolorze niebieskim, tworząc wspaniałą atmosferę w szkole. Celem akcji było zwiększenie świadomości społecznej na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na potrzebę większej empatii i tolerancji dla odmiennych możliwości i potrzeb osób w spektrum autyzmu. Kampania przyczyniła się również do kształtowania właściwych postaw prospołecznych oraz przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu.

      Wszystkim dziękujemy za aktywny udział w akcji.

     • "Spelling Bee"

     • VI Edycja Powiatowego Konkursu z Języka Angielskiego "Spelling Bee" odbyła się 31.03.23 w naszej szkole. Bezkonkurencyjny okazał się Jakub z SP nr 8 w Mikołowie, ale uczennice naszej szkoły: Zofia oraz Julia również znalazły się na podium. Wszystkim doskonałym uczestnikom dziękujemy za udział.

     • Wiosna z książką!

     • Zapraszam wraz z naszymi uczniami do czytania książek w wiosennej aurze. W naszej szkolnej bibliotece znajdziecie wiele ciekawych pozycji na wiosenny czas.

     • Mikołaj Kopernik - apel

     • 19 lutego 2023 r. obchodziliśmy 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika – astronoma, matematyka, lekarza, prawnika, ekonomisty, twórcy teorii heliocentrycznej. Z tej okazji nasi uczniowie pod opieką nauczycieli przygotowali wspaniały program artystyczny o tym wielkim Polaku.

     • Witaj Wiosno!

     • Tegoroczny pierwszy dzień wiosny powitaliśmy dniem bez tornistra. Kreatywność uczniów SP5 jak zwykle nie zawiodła. Zapraszamy na relację.

     • Dzień Kobiet

     • Dzień Kobiet w SP 5 to w tym roku Dzień Księżniczki. Jak zwykle uczniowie ochoczo włączyli się w akcję i na szkolnych korytarzach można było zobaczyć wiele książęcych dam.

     • Mały Książę

     • Uczniowie klasy 8b jako podsumowanie lektury „Mały Książę” wykonali prace plastyczne, które świetnieodwzorowują planetę głównego bohatera.

     • Dzień Języka Ojczystego

     • „Dzień Języka Ojczystego to święto obchodzone od 1999 roku. W naszej szkole również nie zabrakło językowych akcentów. Uczniowie mogli wzbogacać swoje słownictwo poprzez losowanie „trudnych słów” oraz zapamiętać reguły ortograficzne dzięki zrywaniu karteczek powieszonych w salach. Dzisiaj odbył się także konkurs na Mistrza Ortografii. Pierwsze miejsce zajęła Anna H., drugie: Hanna G., a trzecie: Livia K. Wyróżnienie otrzymały ex aequo Lena K. i Martyna G.

      Gratulacje!

     • Światowy Dzień Kota

     • Z okazji Światowego Dnia Kota nasi uczniowie przygotowali prace plastyczne i koty z origami, które zostały zaprezentowane na gazetce szkolnej. W bibliotece szkolnej czytelnicy wypożyczający książki otrzymali zakładki z kotami. Dużą popularnością cieszyły się nowe książki zakupione w ramach programu NPRCZ 2.0.

     • Laboratoria Przyszłości - warsztaty

     • Dzięki Mobilnym Warsztatom Laboratorów Przyszłości nasi uczniowie mogą jeszcze lepiej realizować własne projekty i doskonalić umiejętności przydatne w przyszłości na nowoczesnym rynku pracy.

     • Mobilne Laboratoria Przyszłości

     • W czwartek uczniowie klasy 4 i 6 wzięli udział w bezpłatnych warsztatach z edukatorami Mobilnych Laboratoriów Przyszłości. Podczas zajęć młodzi odkrywcy zapoznali się z tematyką druku 3D, elementami podstaw sztucznej inteligencji, zasadami wykorzystania mikrokontrolerów, możliwością przenoszenia się w czasie i przestrzeni z goglami VR.

     • REKRUTACJA NA ROK SZKOLNY 2023/2024

     • Ogłaszamy nabór uczniów do klasy pierwszej Szkoły Podstawowej nr 5 im. Powstańców Śląskich w Łaziskach Górnych na rok szkolny 2023/2024

      Dzieci zamieszkałe w obwodzie szkoły zostaną przyjęte do klasy pierwszej z urzędu. Rodzice zobowiązani są do pisemnego zgłoszenia swojego dziecka do szkoły obwodowej.

      Druk zgłoszenia dziecka do klasy pierwszej można odebrać w sekretariacie szkoły lub pobrać ze strony

      internetowej szkoły: sp5laziska.edupage.org

      .Uzupełniony i podpisany druk zgłoszenia prosimy składać w sekretariacie szkoły od 13 do 24 lutego 2023r. w

      godzinach pracy sekretariatu.

      Kandydaci zamieszkali poza obwodem szkoły podstawowej mogą być przyjęci do klasy pierwszej po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego, jeżeli szkoła nadal dysponuje wolnymi miejscami

      (Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe art. 133.2).

      Złożone wnioski będą rozpatrywane w terminie od 30.05.2023r. do 06.06.2023r.

      (zgodnie z Zarządzeniem nr 514/1580/2022 Burmistrza Miasta Łaziska Górne).

      Termin podania do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i

      niezakwalifikowanych: 20.06.2023r.

      Rodzice kandydata potwierdzają wolę przyjęcia w postaci pisemnego oświadczenia od 21.06. 2023r. do 23.06.2023r.

      Termin podania do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i kandydatów

      nieprzyjętych:  27.06.2023r.

      Termin złożenia wniosku w postępowaniu uzupełniającym: od 16.08.2023r. do 22.08.2023r.

       

      Ulice należące do obwodu SP5 (zgodnie z uchwałą nr XXIV/238/17 Rady Miejskiej w Łaziskach Górnych z dnia

      21 lutego 2017 roku):

      Cicha, Górnicza, Kałuże, Kamienna, Krótka, Ligonia, Mikołowska, Mokierska, Pawła Wyry, Piaskowa,

      Pogodna, Polna, Poprzeczna, Potokowa, Stara Droga, Stroma, Szkolna, Widokowa, Wierzysko, Wieżowa,

      Wodna, Wodociągowa, Wyniosła, Zgody

      .

     • Walentynki w szkolnej bibliotece

     • W naszej szkolnej bibliotece, każdy uczeń, który wypożyczył dzisiaj książkę otrzymał walentynkową zakładkę. Można też było wylosować cytat z miłosnym przesłaniem