• SPOTKANIE Z LEŚNICZYM

          • W poniedziałek 23 .10.2023 roku gościł w naszej szkole pan leśniczy Tomasz Strecker.

            Celem spotkania było przybliżenie uczniom klas 1-4 specyfiki pracy leśniczego. Leśniczy opowiadał o swoim podstawowym obowiązku jakim jest dbanie o las. Zapoznał dzieci ze zwierzętami oraz roślinnością występującą w naszej okolicy. Mówił również jak zwierzęta przygotowują się do zimy i w jaki sposób można pomóc im ją przetrwać. Zwrócił uwagę na czynności leśników związane z gospodarką leśną, jak również ochroną przyrody. Na koniec spotkania uczniowie mieli możliwość zadawania pytań, które dotyczyły głównie zwierząt żyjących w okolicznych lasach, szczególnie dzików, a także problemu zaśmiecania lasów.

            Na zakończenie uczniowie wręczyli Panu Leśniczemu przygotowaną laurkę i podziękowanie.

          • Dzień Drzewa

          • W październiku obchodzimy Dzień Drzewa. Podczas lekcji biologii, geografii, przyrody uczniowie dyskutowali na temat roli drzew w przyrodzie i gospodarce człowieka. Poznawali też gatunki drzew rosnące w szkolnym ogrodzie oraz opracowali gazetkę prezentowaną na szkolnym korytarzu. Drzewa były także obiektem pięknych prac wykonanych podczas lekcji plastyki.

          • Warsztaty Chemiczne

          • 18 października uczniowie klasy ósmej i trzy uczennice klasy siódmej wzięli udział w Warsztatach Chemicznych w Pałacu Młodzieży w Katowicach. Warsztaty miały na celu rozbudzenie ciekawości chemią wśród uczniów, a także nauczenie prowadzenia obserwacji i wyciągania trafnych wniosków. Uczniowie w trakcie zajęć mogli samodzielnie wykonywać wszystkie doświadczenia, przy odpowiednich stanowiskach.

          • Piknik Literacki

          • We wtorek podczas pikniku literackiego czytaliśmy wiersz J. Brzechwy " Na straganie". Jesteśmy w temacie warzyw, potraw, jesieni. Po wypiciu herbatki czytelnicy wykonywali superbohatera z ziemniaka. Ten pomysł bardzo się spodobał i spotkanie przedłużyło się o pół godziny.

          • Lego Spike Prime

          • Na lekcjach informatyki uczniowie uczą się myślenia algorytmicznego i programowania za pomocą klocków Lego Spike Prime zakupionych w ramach prgramu Laboratoria Przyszłości.

          • „Ocalimy Świat”

          • Ekoprogram z charakterem „Ocalimy Świat” to wyjątkowa inicjatywa edukacyjna, która łączy poszerzanie wiedzy ekologicznej uczniów z kształtowaniem ich postaw i charakteru. My po raz kolejny przystąpiliśmy do tego programu i otrzymaliśmy od organizatorów pakiet darmowych książek do prowadzenia zajęć. Pierwsze z nich odbyły się w klasie 2a „Możemy uratować naszą ziemię".

          • Głośne Czytanie

          • Głośne czytanie daje wiele korzyści czytajacemu i słuchaczowi. Rozwija słownictwo, koncentrację, umacnia więzi. W bibliotece w ramach Miesiąca Bibliotek podjęta była akcja głośnego czytania. Starsi koledzy czytali młodszym wybrane przez nich książki. Maluchy nie mogły się doczekać, zawsze czekały pod drzwiami biblioteki. Dziękujemy uczennicom klasy 7 i 8 za organizację.

          • Dzień Edukacji Narodowej i Straszny Dzień

          • 13 października był w naszej szkole straaasznie fajnym dniem. Uczniowie wraz z nauczycielami świętowali Dzień Edukacji Narodowej oraz mogli się przebrać w straszne stroje. Jak widać fantazja i kreatywność naszych uczniów nie zawiodła

          • Miejski Dzień Edukacji Narodowej

          • 12 października w naszej szkole odbyły się miejskie obchody Dnia Edukacji Narodowej. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: władze miasta, dyrektorzy i wicedyrektorzy łaziskich szkół i przedszkoli, nagrodzeni przez Burmistrza Miasta nauczyciele, a także ci odznaczeni medalami KEN z ramienia dyrektorów oraz ZNP, oprócz tego uroczystość swoją obecnością zaszczycili emerytowani pracownicy naszej szkoły. Podczas obchodów dokonano otwarcia Sali wyciszeń, którą przystosowano do prowadzenia zajęć rewalidacyjnych i w której uczniowie ze specjalnymi potrzebami mogą przebywać podczas gwarnych przerw. Zaproszeni goście zobaczyli akademię przygotowaną przez naszych czwartoklasistów oraz chór złożony z uczniów klas piątej i siódmej. Można też było podziwiać naszych wychowanków, którzy zaprezentowali swoje talenty w: śpiewaniu, tańczeniu, grze na flecie oraz gimnastyce. Po występach goście delektowali się słodkim poczęstunkiem.

          • WITAMINKI, WITAMINKI... W KLASIE 1B

          • "Witaminki, witaminki..."-  dzieci z klasy 1B doskonale wiedzą, że aby być zdrowym należy się przede wszystkim prawidłowo odżywiać. Każdy rozumie jak ważne jest spożywanie dużych ilości owoców i warzyw. Z myślą o witaminkach, postanowiliśmy zrobić sok owocowo-warzywny. Dzieci przyniosły do szkoły przeróżne owoce i warzywa.  Przed przystąpieniem do pracy umyły przyniesione dary oraz ręce,a następnie zapoznały się z urządzeniem do robienia soku  – sokowirówką, jego działaniem oraz utrwaliły sobie zasady bezpieczeństwa. Dzieci samodzielnie obierały i kroiły przyniesione owoce i warzywa, a następnie wrzucały je do sokowirówki. Sok wszystkim bardzo smakował ponieważ wykonany był przez dzieci, bez dodatku cukru i bez konserwantów. 
            Udało się nawet poczęstować soczkiem kilku napotkanych pracowników szkoły.

          • Wycieczka w Pieniny

          • Na początku października klasy 7 i 8 spędziły dwa wspaniałe dni w Pieninach. Wycieczka rozpoczęła się od rejsu statkiem po jeziorze Czorsztyńskim. Uczniowie dotarli też do Wąwozu Homole i dowiedzieli się różnych ciekawostek o regionie podczas spływu Dunajcem. Jak widać na zdjęciach pogoda i dobre humory dopisały!

          • „Niezwykłe przygody Sindbada Żeglarza” - rewia na lodzie

          • 28 września 2023 klasy I-III wybrały się do Gliwic do hali widowiskowo-sportowej "Arena", gdzie miały szansę zobaczyć  niezwykłe łyżwiarskie  widowisko teatralne "Rewia na lodzie- Niezwykłe przygody Sindbada Żeglarza".
            Podczas muzycznego spektaklu zostaliśmy przeniesieni w świat niezwykłych przygód Sindbada. Umiejętności aktorów oraz stroje i choreografia były zachwycające. Dodatkowym atutem przedstawienia były efekty pirotechniczne. Występom towarzyszyła świetnie dobrana oprawa muzyczna. Byliśmy zachwyceni spektaklem. Wydarzenie to z pewnością na długo pozostanie  w naszej pamięci.

          • Europejski Dzień Języków

          • Europejski Dzień Języków – międzynarodowe święto, ustanowione z inicjatywy Rady Europy. Jego celem jest zachęcenie Europejczyków do nauki języków obcych oraz propagowanie zalet różnorodności językowej. My obchodziliśmy ten dzień 29 września. Uczniowie losowali kraje i dekorowali swoje klasy. Przygotowali również ciekawostki dotyczące wylosowanego kraju. Wielu uczniów przebrało się w piękne stroje a na godzinach wychowawczych dzieci rozwiązywały quiz w postaci kahoota.

             

          • Czytamy z sercem

          • Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania i Światowego Dnia Serca, które przypadają w dniu 29 września nasza szkoła po raz drugi wzięła udział w akcji „Czytamy z sercem”. Nasi uczniowie przygotowali wspaniałe plakaty, nadesłali zdjęcia z książkami z sercem oraz włączyli się w biblioteczne aktywności. Do każdej wypożyczonej w tym dniu książki dzieci otrzymały zakładki i serca z cytatami. Dzieci na przerwach układały także puzzle z modelem serca.

          • Aktywna przerwa z jabłkiem

          • 28.10. na dużej przerwie pojawiła się bardzo dużą grupa naszych uczniów, aby bić rekord w planku (desce). To wszystko pod okiem nauczycieli w-fu z okazji Dnia Jabłka. Każdy uczestnik otrzymał jabłko a najlepszy wynik znajdzie się na tablicy rekordów. Walka trwała nie kilka ale kilkanaście minut. Brawo dzielni uczniowie, jesteśmy z Was dumni.

          • Narodowe Czytanie

          • Uczniowie w ramach akcji Narodowe Czytanie wykonali na lekcjach plastyki i Informatyki prace inspirowane powieścią.

          • Międzynarodowy Dzień Kropki

          • Międzynarodowy Dzień Kropki, to święto kreatywności, odwagi i zabawy, które obchodzimy 15 września. Nasi uczniowie mieli okazję wykazać się w wielu kropkowych aktywnościach zarówno podczas lekcji jak i w bibliotece czy świetlicy szkolnej.

          • Narodowe Czytanie

          • Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej to lektura 12. odsłony Narodowego Czytania. 

            To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy - przekazał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

            W naszej szkole włączamy się po raz kolejny w akcję Narodowego Czytania. Z tej okazji powstała okolicznościowa  gazetka oraz została wbita pierwsza pamiątkowa pieczęć do książki przyniesionej przez ucznia.

            Nasi uczniowie wysłuchają także opisów nadniemeńskiej przyrody i wykonają pejzaże w dowolnej technice.