• Program profilaktyczny pt. „Przyjaciele Zippiego,”

     •  

      Uczniowie klas drugich realizują program profilaktyczny pt. „Przyjaciele Zippiego,” który promuje zdrowie emocjonalne i jest rekomendowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Program składa się z cyklu 24 spotkań, podczas których uczymy się:

      Jak rozpoznawać swoje uczucia i jak o nich rozmawiać

      Jak mówić to, co chce się powiedzieć

      Jak uważnie słuchać

      Jak prosić o pomoc

      Jak nawiązywać i utrzymywać przyjaźnie

      Jak radzić sobie z samotnością i odrzuceniem

      Jak przepraszać

      Jak radzić sobie z przemocą i krzywdzeniem

      Jak rozwiązywać konflikty

      Jak radzić sobie ze zmianą i stratą

      Jak adoptować się do nowych sytuacji

      Jak pomagać innym.

      Całość programu podzielona jest na sześć części, a każda z nich zawiera odrębne opowiadanie zilustrowane za pomocą barwnych obrazków. Zippi to patyczak, a jego przyjaciele – chłopcy i dziewczynki przeżywają różne, codzienne sytuacje i problemy.

      Uczniowie podczas zajęć słuchają opowiadań, rozmawiają o nich i wykonują zadania. Rysują, odgrywają role, tworzą rysunki, plakaty, uczestniczą w „burzach mózgów.” Złote zasady, którymi kierujemy się na zajęciach to: dobre rozwiązanie problemu które pomaga mi poczuć się lepiej, ale nie krzywdzi mnie ani nikogo innego.

      Nasz klasowy, ręcznie zrobiony patyczak mieszka z nami i towarzyszy nam w zajęciach.
      Każde dziecko wykonało na lekcji plastyki własny model Zippiego aby zabrać go do domu. Uczniowie chętnie uczestniczą w programie i mają bardzo ciekawe pomysły na dobrą komunikację. Już kilka spotkań za nami. Mówiliśmy o uczuciach smutku, radości, złości oraz porozumiewaniu się i przyjaźni. Przed nami kolejne zadania. Już nie możemy się doczekać… Zapraszam do zapoznawania się z relacjami z naszych zajęć.

      Dziękuję Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za środki na uzyskanie certyfikatu oraz materiały ćwiczeniowe dla uczniów, które pozyskałam w ramach pomocy profilaktycznych na rok 2020. Mam nadzieję, że realizacja programu pomoże kolejnym rocznikom uczniów w nawiązywaniu lepszych relacji z ludźmi i konstruktywnym rozwiązywaniu napotykanych problemów.

      pedagog

      Jolanta Niewińska

     • SKARPETKOWE WYZWANIE KLAS I-III

     • Skarpetkowe Wyzwanie odbywa się co roku 21 marca z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa. Tego dnia zakłada się dwie różne skarpetki, aby wyrazić różnorodność ludzi.

      Do udziału jest zaproszony każdy, kto chce okazać solidarność z ludźmi cierpiącymi na zespół Downa oraz chce udzielić wsparcia im i ich rodzinom. Akcja ma na celu promowanie postawy ceniącej ludzką różnorodność, dzięki której świat jest piękny, kolorowy, ciekawy i inspirujący.

     • ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W SZKOLNYM KONKURSIE GWARY

     • Od 20 lat nasza Szkoła organizowała Konkurs "Na Śląsku miyszkomy, po śląsku godomy" dla naszego miasta i powiatu mikołowskiego. W tym roku proponujemy Wam szkolny konkurs online.

      Kto? - każdy chętny uczeń, "kiery poradzi godać"!-

      Co? - dowolny tekst "godany" po śląsku,prozą albo wierszem; nie za krótko, nie za długo; może być tekst własny; oczywiście "godany" z pamięci.

      Jak? - nagrywamy filmik ze swoim występem, przesyłamy go na jeden z podanych adresów: monikaszczyrba@sp5laziska.onmicrosoft.com lub a.szafraniec@sp5.laziska.pl

      Kiedy? - do 19 marca; ogłoszenie wyników 24 marca.

      Nagrody? - dyplomy, nagrody rzeczowe, oceny,punkty.

      W razie pytań można się kontaktować z paniami Moniką Szczyrbą oraz Aleksandrą Szafraniec.

      Czekamy na Was! 

       

     • Wciąż mądrość nową wita, kto czyta i... pyta!

     • Kolejna lektura za nami. Tym razem wyruszyliśmy w podróż do zimowej krainy. Naszą lekturą była książka Aliny i Czesława Centkiewiczów pt. ,,Zaczarowa zagroda." W klasie 2a zrobiło się zimowo. Uczniowie zobaczyli prezentację o pracu polarników na biegunie południowym. Dzieci szukały ciekawostek o pingwinach, poznawały zwyczaje tych niezwykle interesujących ptaków nielotów oraz ćwiczyły pisanie opisów. Na zakończenie każdy wykonał swojego pingwinka Elegancika z rolki po papierze toaletowym, a nawet stworzył dla niego zagrodę. Zobaczcie, jakie mamy piękne prace...

     • Twój 1% dla naszej szkoły

     • Szanowni Rodzice,

      Informujemy, że zostało utworzone w Fundacji PRO-EKO subkonto dla naszej szkoły umożliwiającej przekazanie 1% podatku od dochodu przez osoby, którym bliskie jest dobro dzieci oraz szkoły. Aby przekazać 1 % podatku dochodowego za 2020 rok na rzecz Szkoły Podstawowej nr 5 w Łaziskach Górnych za pośrednictwem Fundacji Pracowniczej PRO-EKO wystarczy w formularzu PIT-37 w pozycji nr. 137 wpisać:KRS: 0000064561 oraz podać cel szczegółowy (w poz. 139): SZKOŁA PODSTAWOWA NR 5 ŁAZISKA.
      Zebrane w ten sposób środki finansowe będą przeznaczone na statutowe działania szkoły, jej rozwój, na zapewnienie odpowiedniego zaplecza oraz wyposażenia w pomoce dydaktyczne. Wymienione działania będą także związane z inicjowaniem różnorodnych form aktywności dzieci, wpłyną korzystnie na wspomaganie procesu dydaktycznego szkoły, poprzez organizowanie wycieczek naukowych, imprez szkolnych, a także przygotowanie nagród dla uczniów.

      Dziękujemy


     • REKRUTACJA DO KLASY I

     •  

      Rekrutacja do klasy pierwszej Szkoły Podstawowej nr 5 im. Powstańców Śląskich

       w Łaziskach Górnych na rok szkolny 2021/2022

       

      Zgłoszenia kandydatów do klasy I zamieszkałych w obwodzie
      Szkoły Podstawowej nr 5 im. Powstańców Śląskich w Łaziskach Górnych
       można odebrać w sekretariacie szkoły

      lub pobrać druk zamieszczony na stronie internetowej szkoły sp5laziska.edupage.org.

       

      Dokumenty kandydatów prosimy składać w sekretariacie szkoły
      od 1 lutego do 17 lutego 2021 roku.

      Sekretariat czynny w godzinach od 800 do 1600, nr telefonu 32 2241207 e-mail sekretariat@sp5.laziska.pl

       

      Na podstawie Art. 133.2. Ustawy z dnia 14 grudnia 2016r. Prawo oświatowe Kandydaci zamieszkali poza obwodem publicznej szkoły podstawowej mogą być przyjęci do klasy I po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego, jeżeli dana publiczna szkoła podstawowa nadal dysponuje wolnymi miejscami.

       

      Złożenie wniosku o przyjęcie do szkoły podstawowej wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie
      przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym 
      w terminie od 1 czerwca do 8 czerwca 2021r.

       

      Ulice należące do obwodu SP5: Cicha, Górnicza, Kałuże, Kamienna, Krótka, Ligonia, Mikołowska, Mokierska, Pawła Wyry, Piaskowa, Pogodna, Polna, Poprzeczna, Potokowa, Stara Droga, Stroma, Szkolna, Widokowa, Wierzysko, Wieżowa, Wodna, Wodociągowa, Wyniosła, Zgody.

     • Zakochani w książkach

     • "Zakochani w książkach" to nasza biblioteczna akcja walentynkowa. Dziękuję uczniom, którzy podzielili się z nami swoimi ulubionymi książkami.

     • Pasowanie na czytelnika

     • W dniu dzisiejszym uczniowie klasy 1a zostali pasowani na czytelników biblioteki szkolnej. Gościem spotkania była pani dyrektor Tatiana Ryczko. Ze względów bezpieczeństwa pasowanie odbyło się w sali a uczniowie zostali zapoznani z zasadami wypożyczeń, zwrotów i obchodzenia się z książkami. Uczniowie mogli zobaczyć malutki przegląd pozycji książkowych dostępnych w bibliotece, które zostały przyniesione do sali w biblioteczce na kółkach. Dzieci wysłuchały również opowiadania Tove Jansson "Choinka" z wykorzystaniem teatru Kamishibai. Na koniec pierwszoklasiści otrzymali wyprawkę czytelniczą z projektu "Mała książka - Wielki człowiek" oraz zakładkę do książki.

     • KODUJ Z GIGANTAMI

     • Drodzy uczniowie!

      Serdecznie zachęcamy Was do wzięcia udziału w bezpłatnych warsztatach z programowania @Koduj z Gigantami!

      Jeśli chcecie poznać świat tworzenia gier, aplikacji mobilnych i języków programowania, wydarzenie Koduj z Gigantami jest właśnie dla Was!

      Zajęcia startują już 30 stycznia, na które wciąż możecie się zapisać.

      - SCRATCH, MINECRAFT: uczestnicy 7-9 lat,

      - SCRATCH, APP INVENTOR: uczestnicy 10-12 lat,

      - C#, VISUAL STUDIO: uczestnicy powyżej 13. roku życia.

      Sprawdź szczegóły i wypełnij wraz z rodzicem formularz zapisowy, aby zarezerwować miejsce:https://www.giganciprogramowania.edu.pl/.../koduj-z...

      Na zajęcia zapraszają

      Giganci Programowania