• SZKOLNA AKCJA "Z MYŚLĄ O SENIORACH"

     • 29 kwietnia przypada Dzień Solidarności Międzypokoleniowej. Z tej okazji włączyliśmy się do akcji, która jest organizowana w Naszym mieście. Uczniowie przygotowali piękne laurki oraz kwiaty z bibuły, które zostaną przekazane seniorom mieszkającym w Zakładach Pielęgnacyjno-Opiekuńczych w Łaziskach Górnych. Wierzymy, że tym niewielkim gestem, sprawimy uśmiech na twarzach pensjonariuszy.

     • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

     • 23 kwietnia: Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W tym roku obchodzony jest po raz 27. Z tej okazji nasi uczniowie nagrali krótkie fragmenty swoich ulubionych książek. Dzisiaj pierwsza odsłona czyli film z uczniami z klas 1-5, który możecie zobaczyc na naszym szkolnym FB. Dziękujemy wydawnictwom za udzielenie zgód na publikację oraz uczniom za przesłane filmy. Kolejne filmy już wkrótce 

     • Światowy Dzień Ziemi

     • 22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Ziemi. Tegorocznym motywem przewodnim tego dnia jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły wzięli udział w szkolnym konkursie na plakat pod tytułem „Polskie Parki Narodowe.”Otrzymaliśmy bardzo ciekawe i staranne prace. Autorom prac serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i udział w naszym konkursie. Wszystkim uczestnikom gratulujemy pomysłów.Komisja konkursowa przyznała następujące nagrody:

      I miejsce - Martyna Krystof z klasy VI a i Filip Wodniok z klasy VI b

      II miejsce – Marlena Biłka z klasy VI b i Hania Koczenasz z klasy VII b

      III miejsce – Karolina Łukaszewska z klasy VI a i Patryk Wańczura z klasy VII a

      Wyróżnienie - Joanna Klapuch z klasy VIII b

     • Na niebiesko dla autyzmu

     •  2 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie. Jego głównym celem jest podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu, który jak uznało ONZ jest jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych współczesnego świata. W ramach obchodów zaprosiliśmy wszystkich chętnych do udziału w akcji:"Pomaluj jajo" na niebiesko. Poniżej zdjęcia które nadesłaliście. Dziękujemy za włączenie się w akcję !

     • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

     • Dziś obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

      Zachęcam do aktywności w akcji "na niebiesko dla autyzmu".

      Zapraszam wszystkich chętnych do udziału w akcji:"Pomaluj jajo" na niebiesko. Zdjęcie z pisanką czy to prawdziwą, czy wyciętą z papieru, lub zrobioną dowolną techniką nawet na komputerze np. kodowane jajo, przesyłamy do pani Beatyb.fraj@sp5.laziska.pl do 9 kwietnia.Nagrodą są punkty dodatnie za aktywność.

     • Pisanka na miarę XXI wieku

     • Z przyjemnością i ogromną satysfakcją informujemy, że w konkursie plastycznym "Pisanka na miarę XXI wieku" organizowanym przez MDK w Łaziskach Górnych w kategorii do 8 lat, I miejsce zajęła Anna Turek (lat 8) z klasy 2a, zaś w kategorii 9-12 lat - III miejsce zajął Benon Synowiec z klasy 3. 
      Gratulujemy!

      Pisanki można podziwiać na stronie:

      Strona konkursu: Pisanka na miarę XXI wieku

       

     • Program profilaktyczny pt. „Przyjaciele Zippiego,”

     •  

      Uczniowie klas drugich realizują program profilaktyczny pt. „Przyjaciele Zippiego,” który promuje zdrowie emocjonalne i jest rekomendowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Program składa się z cyklu 24 spotkań, podczas których uczymy się:

      Jak rozpoznawać swoje uczucia i jak o nich rozmawiać

      Jak mówić to, co chce się powiedzieć

      Jak uważnie słuchać

      Jak prosić o pomoc

      Jak nawiązywać i utrzymywać przyjaźnie

      Jak radzić sobie z samotnością i odrzuceniem

      Jak przepraszać

      Jak radzić sobie z przemocą i krzywdzeniem

      Jak rozwiązywać konflikty

      Jak radzić sobie ze zmianą i stratą

      Jak adoptować się do nowych sytuacji

      Jak pomagać innym.

      Całość programu podzielona jest na sześć części, a każda z nich zawiera odrębne opowiadanie zilustrowane za pomocą barwnych obrazków. Zippi to patyczak, a jego przyjaciele – chłopcy i dziewczynki przeżywają różne, codzienne sytuacje i problemy.

      Uczniowie podczas zajęć słuchają opowiadań, rozmawiają o nich i wykonują zadania. Rysują, odgrywają role, tworzą rysunki, plakaty, uczestniczą w „burzach mózgów.” Złote zasady, którymi kierujemy się na zajęciach to: dobre rozwiązanie problemu które pomaga mi poczuć się lepiej, ale nie krzywdzi mnie ani nikogo innego.

      Nasz klasowy, ręcznie zrobiony patyczak mieszka z nami i towarzyszy nam w zajęciach.
      Każde dziecko wykonało na lekcji plastyki własny model Zippiego aby zabrać go do domu. Uczniowie chętnie uczestniczą w programie i mają bardzo ciekawe pomysły na dobrą komunikację. Już kilka spotkań za nami. Mówiliśmy o uczuciach smutku, radości, złości oraz porozumiewaniu się i przyjaźni. Przed nami kolejne zadania. Już nie możemy się doczekać… Zapraszam do zapoznawania się z relacjami z naszych zajęć.

      Dziękuję Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za środki na uzyskanie certyfikatu oraz materiały ćwiczeniowe dla uczniów, które pozyskałam w ramach pomocy profilaktycznych na rok 2020. Mam nadzieję, że realizacja programu pomoże kolejnym rocznikom uczniów w nawiązywaniu lepszych relacji z ludźmi i konstruktywnym rozwiązywaniu napotykanych problemów.

      pedagog

      Jolanta Niewińska

     • SKARPETKOWE WYZWANIE KLAS I-III

     • Skarpetkowe Wyzwanie odbywa się co roku 21 marca z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa. Tego dnia zakłada się dwie różne skarpetki, aby wyrazić różnorodność ludzi.

      Do udziału jest zaproszony każdy, kto chce okazać solidarność z ludźmi cierpiącymi na zespół Downa oraz chce udzielić wsparcia im i ich rodzinom. Akcja ma na celu promowanie postawy ceniącej ludzką różnorodność, dzięki której świat jest piękny, kolorowy, ciekawy i inspirujący.