• Konkurs na plakat promujący bibliotekę szkolną

     • Dziękuję uczniom za przesłanie inspirujących plakatów promujących bibliotekę szkolną. Pierwsze miejsce zdobywa Szymon Słomiany. Wyróżnienia otrzymują Michał Graja, Maja Swadźba, Karol Firlus, Dominika Tebinka i Ilona Młyńczak. Gratuluję!!!

     • Śladami naszych śląskich korzeni...

     • Śladami naszych śląskich korzeni...

      15 października 2021 roku uczniowie klasy trzeciej a i trzeciej b oraz uczniowie z klasy czwartej i piątej pojechali na wycieczkę do Muzeum Śląskiego w Katowicach.

      Zwiedziliśmy całą ekspozycję, a w szczególności część poświęconą historii śląska. 

      Wycieczka ta wzbodaciła naszą wiedzę dotyczącą Powstań Śląskich i była dla nas wspaniałą lekcją historii.

      Zdjącia przedstawiają uczniów podczas wycieczki do Muzeum Śląskiego w Katowicach.

     • Śladami naszych śląskich korzeni...

     • 15 października 2021 roku uczniowie klasy pierwszej oraz drugiej uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.
      Zwiedziliśmy interaktywną ekspozycję, dzięki której poznaliśmy śląski dom, życie codzienne, ubiór oraz szkołę.
      Liczne eksponaty, tablice edukacyjne, gry multimedialne, pieczątki czy możliwość zagłosowania w Plebiscycie na pewno poszerzyły naszą wiedzę dotyczącą Powstań Śląskich i były wspaniałą lekcją historii.

      Film przedstawia uczniów klasy pierwszej i drugiej podczas wycieczki do muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach

     • Wykonaj zdjęcia do legitymacji przy pomocy bezpłatnego kreatora

     • “Nowe technologie pomagają w codziennym życiu - zrób zdjęcie do legitymacji smartfonem” to akcja, w której udostępniono nowoczesne narzędzia, takie jak Passport Photo Online oraz PhotoAiD.com. W ramach tego projektu, każdy uczeń ‒ niezależnie od wieku i szkoły, do której uczęszcza, może wykonać bezpłatne zdjęcia do legitymacji szkolnej. Akcja trwa jedynie do 10 listopada.

       

      Passport Photo Online oraz PhotoAid.com to nowoczesne kreatory do zdjęć wykorzystujące sztuczną inteligencję. Dzięki temu, Twoje zdjęcia zostaną dostosowane do odpowiedniego rozmiaru. Narzędzia zajmą się także usunięciem tła. Warto dodać, że fotografie spełnią wymagania zdjęcia do legitymacji szkolnej.

       

      Narzędzia ‒ Passport Photo Online oraz PhotoAid.com, udostępnione w ramach akcji charakteryzują się prostą obsługą, która nikomu nie sprawi kłopotów. Z wgraniem zdjęcia lub przygotowaniem nowej fotografii poradzą sobie nawet osoby w wieku szkolnym. Trzeba tylko postępować zgodnie ze wskazówkami zamieszczonymi na stronie kreatorów, by szybko i sprawnie przejść przez cały proces.

       

      W momencie wykonywania zdjęcia należy pamiętać o kilku prostych wytycznych, które musi spełniać fotografia do legitymacji szkolnej. Nie zapomnij o:

      • odsłonięciu twarzy,
      • równomiernym oświetleniu,
      • pozycji na wprost,
      • oczach patrzących w obiektyw aparatu,
      • odpowiednim kontraście oraz jakości,
      • jasnym, jednolitym tle.

       

      Po wykonaniu odpowiedniej fotografii oraz po przejściu kolejnych etapów uzyskasz zestaw 4 fotografii do legitymacji szkolnej.  Pobierz zdjęcia, a następnie udaj się do miejsca, w którym będziesz mógł wydrukować przygotowane przez siebie fotografie. Wydrukowane zdjęcie możesz dostarczyć do sekretariatu. To wszystko! Teraz pozostaje tylko czekać na wydanie legitymacji szkolnej!

       

      Pamiętaj, że akcja “Nowe technologie pomagają w codziennym życiu - zrób zdjęcie do legitymacji smartfonem” trwa tylko do 10 listopada!

       

      Linki do bezpłatnych narzędzi:

      https://passport-photo.online/pl/kreator-zdjec-do-legitymacji-szkolnej

      https://photoaid.com/pl/kreator-zdjec-do-legitymacji-szkolnej

     • Dzień Edukacji Narodowej

     • Dziękujemy naszym wspaniałym uczniom za przygotowanie apelu z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Dziękujemy również za wszystkie życzenia i słowa wsparcia otrzymane od uczniów i rodziców.

     • WYCHOWANIE PRZEZ CZYTANIE

     • Nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do ogólnopolskiego programu WYCHOWANIE PRZEZ CZYTANIE, który skierowany jest do uczniów klas V–VIII szkół podstawowych. Jego celem jest wspieranie rozwoju moralnego młodzieży oraz promocja czytelnictwa i wartościowej literatury.

      Na zajęciach pod opieką nauczycieli uczniowie zapoznają się z uniwersalnymi wartościami moralnymi poprzez lekturę opowiadań uznanych polskich autorów ze zbioru Gorzka czekolada t. 1 i 2.

      Następnie, przerabiając scenariusze zajęć dotyczących poszczególnych wartości, takich jak: szacunek, uczciwość, odwaga cywilna, odpowiedzialność, przyjaźń, życzliwość czy mądrość, młodzież omawia istotę wartości oraz skutki ich stosowania bądź zaniechania w życiu.

      Pierwsze zajęcia w klasie 7b już się odbyły. Na podstawie opowiadania Pawła Beręsewicza „Pstryk” rozmawialiśmy o mediach społecznościowych, granicach wolności, hejcie, publikacji wizerunku. Przed nami kolejne lekcje na ważne tematy.

       

     • SPOTKANIE UCZNIÓW KLAS I-III Z POLICJANTEM

     • Dziś w naszej szkole gościliśmy asp. Pawła Oleksińskiego, który po raz kolejny przypomniał najmłodszym uczniom naszej szkoły jak zadbać o własne bezpieczeństwo prawidłowo przechodząc przez jezdnię oraz nosząc odblaski. Apelował również o czujność i rozsądek w kontaktach z nieznajomymi. Nasz gość przypomniał również najmłodszym jak należy prawidłowo wezwać pomoc w sytuacj zagrożenia życia. To było bardzo pouczające spotkanie, dziękujemy.

     • 7.10.2021 Dzień Świadomości Dysleksji

     • 7.10. – Dzień Świadomości Dysleksji – święto zapoczątkowane podczas spotkania Europejskiego Towarzystwa Dysleksji. Wynika z potrzeby podkreślenia wysiłku rodziców, dzieci i nauczycieli, którzy na co dzień zmagają się z tematem specyficznych trudności w uczeniu się. Opiekunem święta jest prof. Marta Bogdanowicz, inicjatorka i wieloletnia przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Dysleksji. Dzień Świadomości Dysleksji jest doskonałą okazją, aby zgłębić zakres wiedzy na temat pojęcia dysleksji, które do tej pory dla wielu pozostaje nieznane. Obchody związane z inicjatywą promującą święto potrwają cały tydzień (4-10.10.) W tym roku Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji odbędzie się pod hasłem „Jesteśmy różni – jesteśmy razem”. Więcej na temat inicjatywy możecie przeczytać na stronie Polskiego Towarzystwa Dysleksji, gdzie znajdziecie również plakat promujący Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji – tutaj >>>

      Zachęcam także do przeczytania niezwykle przydatnego artykułu na temat tego, jak funkcjonuje dziecko z dysleksją w szkole i jak odbiera świat – tutaj >>>

     • XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.

     • Dzisiaj, 1 października, świętowaliśmy XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Z tej okazji uczniowie, krążąc po korytarzach labiryntu, mogli sprawdzić swoje umiejętności, wykonując działania matematyczne oraz bliżej poznać nauczycieli, pytając ich między innymi o drugie imię, miesiąc urodzenia czy rozmiar buta.

     • ROZSTRZYGNIĘCIE SZKOLNEGO KONKURSU "MOJE WAKACYJNE WSPOMNIENIA"

     • DRODZY UCZNIOWIE!
      Bardzo dziękujemy za wszystkie prace, które do nas dotarły. Wybór był bardzo trudny...
      I miejsce - ANTONI KAWNIK KL. 2A
      II miejsce - HANN GABRYŚ KL. 3A
      III miejsce - MAJA OZDOBA KL. 1A
      Wyróżnienia: KLAUDIA SPERNOL, ILONA MŁYŃCZAK KL. 3B, PIOTR GÓRAK KL. 2A, JULIA REDZIK KL. 1A

      Dziękujemy i pozdrawiamy.

      AGNIESZKA PROKOP-BRZOZOWSKA I SABINA BARON-WLOCZEK

     • DZIEŃ CHŁOPCA

     • 30 września obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Chłopca.

      W tym roku dzień ten był obchodzony nietypowo- jako Dzień Muszki, Krawata i Kapelusza. Wszyscy Uczniowie i Nauczyciele założyli te właśnie atrybuty mężczyzny. Takie stylowe

      i eleganckie dodatki pozwoliły jeszcze bardziej poczuć atmosferę tego święta, zobaczcie sami!

     • OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

     • W środę 29 września, w ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, w klasie 1 i 2 odbyło się spotkanie bibliotekarza z uczniami. Uczniowie wysłuchali opowiadania Katarzyny Krysztofiak: "Jestem czy nie? Po zakończonym głośnym czytaniu odbyła się ciekawa rozmowa dotycząca stawiania sobie pytań na różnorodne, często trudne tematy. Razem z uczniami doszliśmy do wniosku, że stawianie pytań jest ważniejsze od znajdowania odpowiedzi.

      Uczniowie klasy 1a na spotkaniu z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania.

     • 30 września - Dzień Chłopca

     • Czy to młody, czy to stary

      Czy chudzina, czy ma bary,

      bujne włosy albo łysy

      piękne oczy jak tygrysy.

       

      Więc świętujmy Dzień Chłopaka

      pewnie będzie niezła draka,

      Kiedy słodkie ich dziewczyny,

      zrobią minki jak cytrynki.

       

      Sto lat, sto lat, święto mają,

      niech się śmieją, niech gadają,

      zawsze lubić ich będziemy,

      choć się skryją, to znajdziemy.

       

      Z.K.

       

      Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Chłopca dla wszystkich chłopaków dużych i małych 

      życzą dziewczyny z SP5.

     • MYŚLĘ, WIĘC NIE ŚMIECĘ

     • W piątek 17 września, uczniowie klasy pierwszej wzięli udział w 28 ogólnopolskiej akcji Sprzątanie Świata - Polska 2021,ktora przebiegała pod hasłem "Myślę, więc nie śmiecę". Kampania ma przede wszystkim charakter edukacyjny. Uczy poszanowania dla środowiska naturalnego oraz promuje postawy i zachowania proekologiczne a także uświadamia, że stan środowiska, w którym żyjemy, zależy przede wszystkim od nas samych.Pierwszoklasistom dziękujemy za ogromne zaangażowanie!

     • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI

     • Dzisiaj w naszej szkole świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i wiary we własne talenty. Nasi uczniowie podczas różnorodnych aktywności pokazali, że są bardzo kreatywni. Zobaczcie sami...

     • Zaproszenie 1 Szczepu Drużyn Harcerskich i Zuchowych "ŁAZISKA" im. Bohaterów Wieży Spadochronowej

     • Drogi Rodzicu

      Jeśli nie byłeś w dzieciństwie zuchem to zapewne zastanawiasz się czy dobrym pomysłem byłoby zapisanie Twojej pociechy do gromady zuchowej. Mamy nadzieję, że w tym liście odpowiemy na kilka Twoich pytań.

      Po pierwsze, musisz uzbroić się w cierpliwość, ponieważ opowiadań po zbiórkach i wyjazdach nie będzie końca i będą to same fajne przeżycia i przygody, których nie doświadczyłoby nigdzie indziej.

      Po drugie, musisz uważać żeby nie pęknąć z dumy. Bardzo szybko Twoje dziecko nauczy się samodzielności, odpowiedzialności, pracy w grupie, szacunku do innych ludzi i przyrody, wytrwałości a to wszystko osiągnie dzięki zbiórkom w trakcie których będzie zdobywało sprawności bawiąc się w kogoś lub w coś. Harcerstwo to nauka w działaniu i wielka przygoda.

      Po trzecie już teraz ćwicz pamięć, ponieważ musisz wiedzieć że w harcerstwie Twoje dziecko pozna mnóstwo fajnych ludzi z „tej samej bajki”, których nazywać będzie przyjaciółmi. I nie przestrasz się gdy wyjedzie wspólnie z nimi na trzydniowy biwak lub rajd, które będą wspaniałą przygodą. Będzie pod dobrą opieką, wśród przyjaciół, bardzo często z brakiem zasięgu w telefonie i przeżyje niezapomniane wrażenia.

      Na zakończenie musimy Cię poinformować że w czasie gdy Twoje dziecko będzie na zbiórce, biwaku lub rajdzie Ty możesz spać spokojnie. Dlaczego? Ponieważ osoby odpowiedzialne w tym czasie za bezpieczeństwo zuchów to drużynowe z długoletnią praktyką w pracy z dziećmi, z ukończonymi kursami drużynowych zuchowych.

      Dlatego też nie zastawiaj się Drogi Rodzicu i daj możliwość swojemu dziecku na przeżycie przygody, która może trwać wiele lat. Przyjdźcie na zbiórkę i zobaczcie jak działa gromada zuchowa – to do niczego nie zobowiązuje.

       Na zakończenie chcemy przekazać Ci kilka ważnych informacji, które pomogą w kontakcie z nami.

      8 GZ „Słonecznikowe Ludki” – działa od 2012 roku. Zbiórki obywają się w harcówce Szczepu w Łaziskach Górnych (MDK – wejście od strony parkingu) w czwartki o godz. 17.00.

      Drużynowa: phm. Jolanta Kudla tel. 511 587 287. Strona gromady: www.slonecznikowe-ludki.blogspot.com

       

      11 GZ „Tropiciele Słońca” – działa od 2013 roku. Zbiórki odbywają się w SP6 w Łaziskach Średnich

      w piątki o godz. 16.30.

      Drużynowa Daria Korus tel. 505 869 063. Strona gromady znajduje się na FB.

       

      Zdjęcia pokazujące to co wspólnie robimy znajdziecie Państwo na stronie 1 Szczepu DHiZ „ŁAZISKA”

      www.szczep-laziska.blogspot.com w zakładce galeria Szczepu lub na FB.

      Kontakt do komendanta Szczepu: phm. Jacek Kudla tel. 511 587 287.

       

      Drogi Przyszły Zuchu!!!

      Czekamy na Ciebie na zbiórkach. Z nami będziesz się dobrze bawić, przeżyjesz nowe przygody. Ale na początek mamy dla Ciebie zadanie. W kopercie (którą otrzymasz w szkole) znajduje się kolorowy patyczek oraz dwa oczka. Wykonaj własnoręcznie „słonecznego ludka” według instrukcji poniżej.

      Z papieru wytnij głowę oraz ręce i nogi. Przyklej głowę, doklej oczka i dorysuj buzię i nosek. W następnej kolejności doklej ręce i nogi. Możesz wszystko pokolorować. Z tak wykonanym „słonecznym ludkiem” przyjdź na zbiórkę.

       

     • Zawiadomienie

     • Msza Święta pogrzebowa w intencji  ŚP. IZABELI BORYCZKI zostanie odprawiona we wtorek 7 września 2021r. o godzinie 10.00 w kościele pw. Niepokalanego Serca NMP w Łaziskach Dolnych.

     • PIERWSZOKLASIŚCI OFICJALNIE WŁĄCZENI W POCZET UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY!

     • Pierwszego września, podczas uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego 2021/2022, uczniowie klasy pierwszej uroczyście zostali przyjęci do braci uczniowskiej Szkoły Podstawowej nr 5 im. Powstańców Śląskich w Łaziskach Górnych. Aktu pasowania dokonała Pani Dyrektor w obecności zgromadzonych gości oraz rodziców. 
      Naszym najmłodszym uczniom życzymy samych sukcesów i radości ze zdobywanej wiedzy!
      (zdjęcia pojawią się już wkrótce)

    • OGŁOSZENIE- WYWIADÓWKI
     • OGŁOSZENIE- WYWIADÓWKI

     • Wywiadówka dla klas 1-8 odbędzie się w dniu 7.09.2021 o godzinie 17.00. Zebranie nowo wybranej rady rodziców z dyrektorem szkoły rozpocznie się o godzinie 17.45 na świetlicy.