• Informacja dla Rodziców Uczniów klasy pierwszej

     • Serdecznie zapraszamy rodziców uczniów przyszłorocznej klasy pierwszej na zebranie organizacyjne

      z dyrektorem szkoły oraz wychowawcą, które odbędzie się 28 czerwca 2022 roku o godzinie 17.00

      w świetlicy szkolnej.

     • Żywa lekcja chemii - ciąg dalszy :)

     • Dzisiaj kolejni uczniowie odwiedzili katowicki Pałac Młodzieży, aby zmierzyć się z chemią na żywo. Niektóre doświadczenia wywołały zdziwienie - samoistna zmiana kolorów i niedowierzanie - znikający błękit :)

     • Warsztaty chemiczne.

     • W środę klasa 8b z panią Aleksandrą Hołdyk udała się do Pałacu Młodzieży w Katowicach na żywą lekcję chemii. Tematy warsztatów objęły takie działy jak metale i niemetale oraz cukry. Podczas zajęć uczniowie samodzielnie wykonywali doświadczenia chemiczne: odmierzali, dosypywali, mieszali, zapalali, obserwowali.

      Nie da się ukryć, że największe wrażenie na uczniach zrobiło doświadczenie zwane "kameleonem", choć równie atrakcyjny był fotobłysk :)

     • Powiatowy Konkursu Historyczno-Informatyczny „Giganci Powstań Śląskich”

     • Nasza Szkoła była organizatorem Powiatowego Konkursu Historyczno-Informatycznego upamiętniającego 100. Rocznicę Powstań Śląskich i Przyłączenia Śląska do Macierzy „Giganci Powstań Śląskich”. W piątek 3 czerwca gościliśmy u siebie 14 przedstawicieli z 7 szkół. Konkurs był dwupłaszczyznowy - zadaniem uczniów było napisanie testu wiedzy na temat powstań śląskich oraz zaprezentowanie i zaciekawienie odbiorców wykonaną prezentacją multimedialną. Konkurs miał na celu upamiętnienie 100. rocznicy powstań śląskich i powrotu Śląska do Macierzy, poszerzanie wiedzy historycznej dotyczącej powstań śląskich, rozwijanie umiejętności informatycznych, kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych, budowanie więzi z regionem i społecznością lokalną, zachęcanie uczniów do większej aktywności i przedsiębiorczości oraz współzawodnictwa między szkołami oraz wpajanie szacunku i przywiązania do tradycji własnego narodu i małej ojczyzny.

      Wiedza uczestników była bardzo rozległa. Jury wyłoniło zwycięzców konkursu:

      I miejsce - Szkoła Podstawowa nr 1 w Łaziskach Górnych, którą reprezentowali Filip Sputowski i Martyna Kucharek

      II miejsce - Szkoła Podstawowa nr 5 w Łaziskach Górnych, którą reprezentowali Karol Redzik i Karol Firlus

      III miejsce - Szkoła Podstawowa nr 2 w Łaziskach Górnych, którą reprezentowały Zofia Gałaszek i Wiktoria Widera

      Wyróżnienie - - Szkoła Podstawowa nr 3 w Łaziskach Górnych, którą reprezentowali Miłosz Hajduga i Bartłomiej Wolnik

      Wszystkim uczestnikom gratulujemy wiedzy, zaangażowania, odwagi i nakładu pracy.

      Serdeczne podziękowania składamy Starostwu Powiatowemu w Mikołowie oraz Urzędowi Miasta w Łaziskach Górnych za objęcie naszego konkursu honorowym patronatem oraz ufundowanie wspaniałych nagród.

     • Uroczysty apel

     • 2 czerwca o godzinie 11:00 odbył się uroczysty apel wieńczący działania w ramach trzyletniego projektu „PAMIĘTAMY, SZANUJEMY – ODDAJEMY HOŁD POWSTAŃCOM”. W uroczystości wzięła udział cała społeczność szkolna, zaproszeni goście, w tym przedstawiciel Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach. Nasz projekt wsparły instytucje i osoby prywatne naszego miasta.

      DZIĘKUJEMY!

      Inicjatywa została zorganizowana w ramach projektu WSPÓŁPRACA SIĘ OPŁACA – SAMORZĄD DLA RAD, RADAY DLA SAMORZĄDU realizowanego przez Centrum Społecznego rozwoju z Mikołowa. #centrumspolecznegorozwoju

     • „W hołdzie powstańcom – bieg na hołdę”

     • 1.06.2022 r. o godz. 9.00 rozpoczęliśmy imprezę integracyjną dla społeczności szkolnej, połączoną z obchodami Międzynarodowego Dnia Dziecka i szkolnego Dnia Sportu „W hołdzie powstańcom – bieg na hołdę” – (inicjatywa zorganizowana w ramach projektu „WSPÓŁPRACA SIĘ OPŁACA – samorząd dla rad, rady dla samorządu”, realizowanego przez Centrum Społecznego Rozwoju w Mikołowie). Pogoda i humory nam dopisały.

      Inicjatywa została zorganizowana w ramach projektu WSPÓŁPRACA SIĘ OPŁACA – SAMORZĄD DLA RAD, RADAY DLA SAMORZĄDU realizowanego przez Centrum Społecznego rozwoju z Mikołowa. #centrumspolecznegorozwoju

     • Konkurs Piosenki śląskiej "Orzeszek" i nasze szkolne sukcesy.

     • 23 kwietnia uczennice naszej szkoły Dominika Tebinka (klasa 2) i Nadia Kręc (klasa3a) brały udział w IX Regionalnym Festiwalu Piosenki Śląskiej „Orzeszek”-2022, którego celem było rozwijanie artystycznych i regionalnych zainteresowań dzieci i młodzieży, integracja dzieci i młodzieży z powiatu mikołowskiego i miasta Żory oraz promowanie, pielęgnowanie i popularyzowanie śląskiej kultury muzycznej.

      Nasze uczennice zaśpiewały piękne pieśni śląskie. Nadia Kręc zdobyła II miejsce w kategorii klas I-III. Gratulujemy odwagi i talentu oraz życzymy dalszych sukcesów!

     • „PAMIĘTAMY, SZANUJEMY – ODDAJEMY HOŁD POWSTAŃCOM”,

     • czyli obchody 100. rocznicy powstań śląskich

      i przyłączenia Śląska do Macierzy w latach 2019-2022”,

      w Szkole Podstawowej nr 5 im. Powstańców Śląskich w Łaziskach Górnych 

       

       

      1.06.2022 r., godz. 9.00 – „W hołdzie powstańcom – bieg na hołdę” – impreza integracyjna dla społeczności szkolnej, połączona z obchodami Międzynarodowego Dnia Dziecka i szkolnego Dnia  Sportu (inicjatywa zorganizowana w ramach projektu „WSPÓŁPRACA SIĘ OPŁACA – samorząd dla rad, rady dla samorządu”, realizowanego przez Centrum Społecznego Rozwoju w Mikołowie).

       

      2.06.2022 r., godz. 11.00 – uroczystości wieńczące działania w ramach trzyletniego projektu „PAMIĘTAMY, SZANUJEMY – ODDAJEMY HOŁD POWSTAŃCOM”, czyli obchodów 100. rocznicy powstań śląskich i przyłączenia Śląska do Macierzy w latach 2019-2022”, realizowanego w Szkole Podstawowej nr 5 im. Powstańców Śląskich w Łaziskach Górnych.

       

      3.06.2022 r., godz. 12.00 – Powiatowy Konkurs historyczno-informatyczny „Giganci Powstań Śląskich” dla uczniów szkół podstawowych powiatu mikołowskiego (konkurs wpisany do wykazu zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych organizowanych przez kuratora oświaty lub inne podmioty działające na terenie szkoły, które mogą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej i uwzględnione w postępowaniu rekrutacyjnym w roku szkolnym 2021/2022).

     • KANGUR - wyniki !!!

     • Są już wyniki Międzynarodowego Konkursu Matematycznego Kangur. Z radością informujemy, że jak co roku mamy się czym chwalić.

      MARCIN KANTORSKI z klasy 7b uzyskał bowiem wynik bardzo dobry, a ANTONI SZCZYRBA z klasy 8a - wyróżnienie.

       

      Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów :)

     • KONKURS "ŻYWE OBRAZY"

     • REGULAMIN KONKURSU

      1) Konkurs skierowany jest do całej społeczności szkolnej (uczniów i nauczycieli) Szkoły Podstawowej nr 5 w Łaziskach Górnych

      2) Udział w konkursie jest równoznaczny z wyrażeniem zgody na publikację pracy konkursowej

      3) Praca konkursowa musi być inspirowana dziełem sztuki - zdjęcie może przedstawiać osoby, zwierzęta i martwą naturę; nie może obrażać niczyich uczuć ani ogólnie przyjętych norm moralnych.

      4) Praca konkursowa składa się z dwóch elementów: oryginału i parafrazy

      5) Pod uwagę brana będzie inwencja twórcza i kreatywność.

      6) Dozwolone jest przesłanie nieograniczonej liczby prac konkursowych

      7) Pracę konkursową (zdjęcie w wersji elektronicznej) wysyłamy na adres mailowy: infosp5laziska@gmail.com do 31 maja 2022r.W tytule maila wpisujemy Konkurs Galeria sztuki SP5 i podajemy swoje imię, nazwisko i klasę, natomiast w treści maila wpisujemy autora i nazwę dzieła sztuki, którym się inspirowaliśmy tworząc pracę konkursową.

      8) Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 14 czerwca 2022 r. - dla zwycięzców przewidziana jest nagroda niespodzianka, a przede wszystkim nieśmiertelna sława ;)

      Więcej szczegółów i inspiracji znajdziesz na plakatach na Fb oraz pod linkiem:https://view.genial.ly/6255a73449ccc40017077630/presentation-basic-presentation

      Życzę udanej zabawy

      Monika Szczyrba

     • 22. KWIETNIA - DZIEŃ ZIEMI

     • Dzisiaj nasza planeta Ziemia – ma swoje święto – 22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi.  Tego dnia, ludzie na całym świecie jednoczą się w swoich działaniach i staraniach, aby poprawić stan czystości naszej błękitnej  planety i niwelować skutki bardzo szkodliwych działań, które codziennie  na całym świecie  mają miejsce.

       Nasza szkoła również włączyła się do takich działań, aby uświadomić wszystkim, że tak naprawdę, każdy może przyczynić się do poprawy jakości życia na naszym globie. Wystarczy się dobrze rozejrzeć, zastanowić, co możemy zrobić, aby poprawić stan przyrody.

      Uczniowie w tym dniu przyszli do szkoły ubrani na zielono. Każda klasa udała się z wychowawcą posprzątać okolicę. Przygotowaliśmy gazetkę, dzięki której wszyscy mogli dowiedzieć się jak ważna jest ochrona naszej planety.

      Wykonaliśmy również plakaty prezentujące piękno przyrody górskich Parków Narodowych oraz ekoludka i roboty z recyklingu. Wszystko to po to, aby nagłośnić globalne problemy Ziemi i namówić ludzkość do działań mających na celu jej ochronę.

     • Życzenia Wielkanocne

     • Szanowni rodzice, kochani uczniowie, drodzy nauczyciele i pracownicy szkoły!

      Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych życzę wszystkim miłości i spokoju. Niech Pan Zmartwychwstały w swej dobroci oprócz świątecznej radości da nam także trochę wytchnienia od szarej codzienności. Życzę czasu dla siebie i dla najbliższych. Radości z tego, że życie znowu się odradza i przekonania, że wszystko się ułoży. A Wam, drogie dzieci, życzę także fajnych upominków świątecznych i zabawy w śmigus-dyngus.

      Tatiana Ryczko

     • Wiosenno - świąteczne prace świetlicowe

     • W naszej świetlicy dzieci nigdy się nie nudzą. W okresie przedświątecznym nasze świetliczaki tworzyły piękne prace związane z wiosną i świętami. Powstawały tulipany z origami, koszyczki wielkanocne, króliczki z włóczki, kartki świąteczne oraz różnorodne place plastyczne. Część z nich możemy obejrzeć na poniższych zdjęciach.

       

     • DZIEŃ MUFFINKI - PODSUMOWANIE

     • 30.03. przypada światowy dzień muffinki. SU włączył się w obchody tego smacznego święta organizując akcję sprzedaży babeczek na przerwach śniadaniowych. Akcja cieszyła się ogromnym powodzeniem i udało nam się zebrać ponad 1450 zł, które przeznaczymy na zakup rzeczy do umilenia spędzania przerw na dworze:)

      Wszystkim masterchefom, którzy podarowali na ten dzień wspaniałe wypieki gorąco dziękujemy!

     • Światowy Dzień Poezji

     •  To święto obchodzone jest corocznie 21 marca. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie.

      Nasi uczniowie też kochają i czytają poezję