„Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś”. Takie słowa napisała Halina Bechlerowa wiele lat temu. Trudno się nie zgodzić ze zdaniem pisarki. Problem możemy mieć także z wyobrażeniem sobie świata bez pluszowego przyjaciela - misia. Z tego powodu co roku 25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. Ponieważ i my, uczniowie klas młodszych nie wyobrażamy sobie życia bez pluszowego misia, postanowiliśmy uczcić ten wyjątkowy dzień. W szkole, oprócz uczniów pojawiło się również mnóstwo misiów i misiaczków. Były też różne zadania i zagadki, konkurencje sportowe, a nawet robienie sałatki, wszystko w towarzystwie naszych ulubionych przytulanek i powierników naszych sekretów.
DZIEŃ MISIA
Z WIZYTĄ W PRZEDSZKOLU
Dziś 25 listopada byliśmy z wizytą w Przedszkolu w Łaziskach Dolnych z okazji Dnia Pluszowego Misia. Dzieci zapoznały się z historią tego dnia oraz ze zwyczajami prawdziwych niedźwiedzi. Przypomnielismy sobie najwazniejszych bohaterów bajek w osobie misia. Były również odznaki oraz dyplomy za najmniejszego i największego misia. Nasze uczennice z klasy 8 pomagały mierzyć pluszaki i rozdawać nagrody. Na koniec kazda grupa miała za zadanie odnaleźć ukryty miodek.
Dziękujemy za wspólny, aktywnie spędzony czas.
BAL U ANDRZEJA W SP5, CZYLI NIESAMOWITA IMPREZA ANDRZEJKOWA W NASZEJ SZKOLE
W piątek 25.11.2022 Samorząd Uczniowski zorganizował dla uczniów klas 1- 4 szkolną imprezę andrzejkową "Bal u Andrzeja".
W sali gimnastycznej uczniowie klas ósmych, dostarczyli swoim młodszym koleżankom i kolegom mnóstwa atrakcji: była dyskoteka z niezastąpionym DJ Redziem, były szalone gry i zabawy, wróżby andrzejkowe, a nawet malowanie buzi.
To była niezapomniana impreza🤩🥳😎.
PÓŁKOLONIE ZIMOWE W NASZEJ SZKOLE
Szanowni rodzice/ opiekunowie naszych uczniów
Informujemy, że w naszej szkole podczas ferii zimowych odbędą się półkolonie dla naszych uczniów.
Termin to pierwszy tydzień ferii, tj. od 16 do 20 stycznia 2023r. w godzinach od 9:00 do 15:00.
W tym czasie uczniowie mają zagwarantowaną opiekę kadry pedagogicznej, trzy posiłki (śniadanie, obiad i podwieczorek), różne atrakcje: w tym wycieczki, wyjścia, zabawy, zajęcia sportowe, zajęcia plastyczne, konkursy, itp.
Zapisy na półkolonie potrwają od momentu ukazania się ogłoszenia do 8 grudnia 2022r. lub do wyczerpania limitu miejsc. Dziecko można zapisać osobiście lub telefonicznie (należy jednak w tym terminie pobrać i oddać kartę kwalifikacyjną).
Podstawą zakwalifikowania się dziecka na półkonie jest pobranie i oddanie do 8.12.2022r. do sekretariatu szkoły karty klasyfikacyjnej (jej brak oznacza rezygnację z półkolonii).
Osoby niekorzystające z dofinansowań CUS - całkowity koszt pokrywany przez rodzica/opiekuna to 250,00zł za 5 dni od dziecka.
Osoby korzystające z dofinansowań CUS – całkowity koszt pokrywany przez rodzica/opiekuna to 220,00zł za 5 dni od dziecka.
Odpłatność za półkolonie – wpłaty będą przyjmowane na rachunek bankowy szkoły podany do wiadomości 2 stycznia 2023r.
Serdecznie zapraszamy
SP5 POZNAJE POLSKĘ
15 listopada uczniowie kilku klas naszej szkoły mieli okazję wziąć udział w wycieczce do Opola, gdzie zwiedzili między innymi Muzeum Śląska Opolskiego, i Mosznej, gdzie zobaczyli zamek wraz z parkiem pałacowym, a także integrowali się podczas ogniska. Wyjazd został zorganizowany w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą: „Poznaj Polskę” i w dużym stopniu był z tego programu przez Ministerstwo Edukacji i Nauki dofinansowany.
KAMPANIA 19 DNI PRZECIWKO PRZEMOCY
Warsztaty rękodzieła prowadzone przez studentki UŚ
22 listopada chętni uczniowie z klasy 4a wzięli udział w warsztatach rękodzieła prowadzonych w ramach wolontariatu przez studentki UŚ. Efektem końcowym zajęć była maskotka dinozaura, którą dzieci wypełniały, zszywały, doszywały oczka i którą zabrały do domu. Podczas pracy prowadzące rozmawiały z uczniami o recyklingu i ponownym wykorzystaniu różnorodnych materiałów a także o rozwijaniu swoich pasji i zainteresowań. Radość i zaangażowanie włożone w wykonanie pluszaka widać na zdjęciach w galerii. W trakcie spotkania wykorzystano materiały zakupione w ramach projektu Laboratoria Przyszłości a inspiracją była książka Dinozaurium pozyskana w ramach NPRCZ 2.0
5
Konkurs Recytatorski
We wtorek 22 listopada w naszej szkole odbył się Konkurs Recytatorski. Pierwsze miejsca w kategorii klas IV-VI zajęły: Marzena Wieczorek, Kinga Wojtas oraz Aleksandra Jastrzębska. Wśród klas VII-VIII zwyciężczyniami zostały: Anna Hulin, Karolina Łukaszewska oraz Julia Witoszek.Gratulacje!
Van Gogh
16. 11 klasa 7, 6 i 8a zwiedziła multisensoryczną wystawę Van Gogha w Katowicach. Sposób pokazania jego malarstwa odbył się w sposób nowatorski. Na dużych ekranach poznaliśmy jego najwybitniejsze dzieła i wątki z życia. Wplecione były także elementy malarstwa impresjonistow.
Laboratoria Przyszłości
W dniu dzisiejszym na lekcji informatyki uczniowie klasy 7a rozwijali swoją kreatywności i jednocześnie uczyli się planowania przestrzennego poprzez rysowanie długopisami 3D zakupionymi w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.
Wilczy Gang
18 listopada klasy 4a i 5a uczestniczyły w warsztatach dotyczących efektów specjalnych wykorzystywanych w filmach. Następnie odbyła się projekcja filmu „Wilczy Gang”.
Pasowanie na czytelnika
10 listopada, nasi pierwszoklasiści zostali uroczyście włączeni w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Na początku spotkania dzieci wysłuchały fragmentu książki Ewy Nowak „Porwanie jeża Eliasza”, następnie rozmawialiśmy o zasadach panujących w bibliotece i jej zasobach. Po złożeniu uroczystej przysięgi uczniowie mogli wypożyczyć swoją pierwszą książkę. Pierwszoklasiści otrzymali także na pamiątkę tego spotkania Wyprawki Czytelnicze, w skład których wchodzą: książka „Pierwsze abecadło” oraz broszura informacyjna dla rodziców. Projekt „Mała Książka – Wielki Człowiek Wyprawka dla Pierwszaka” ma charakter ogólnopolski i jest w całości finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
PEŁNA WRAŻEŃ WYCIECZKA KLAS I-III
W środę 9 listopada klasy 1-3 udały się na wycieczkę do Planetarium Śląskiego w Chorzowie, gdzie mogliśmy podziwiać gwiazdy oraz dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat Układu Słonecznego. Podczas dwulekcyjnego spotkania z lektorem na żywo poznaliśmy odpowiedzi na wiele nurtujących nas pytań: Co można zobaczyć na niebie gdy Słońce idzie spać? Czy Wielki Wóz jest gwiazdozbiorem? Dlaczego nie możemy wylądować na Jowiszu? Lekcje te pokazały nam piękno kosmosu i zainspirowały wielu z nas do zgłębiania wiedzy o wszechświecie. Następnie pojechaliśmy do Nibylandii, w której szaleństwa dzieci nie miały końca.
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGOŚCI W NASZEJ SZKOLE
Dnia 10 listopada w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wesoły gazeciarz z tamtego okresu czasu umiejętnie przeprowadził nas przez czasy I wojny światowej i formowania się Legionów Polskich u boku Józefa Piłsudskiego. Całość uświetniły pieśni legionowe w wykonaniu uczniów.
Spotkanie autorskie z Marcinem Koziołem
7 listopada uczniowie klas 4-8 mieli okazję spotkać się online z autorem książek Marcinem Koziołem. Tematem spotkania dla kas 4-6 była „Skrzynia Władcy Piorunów” (z serii „Detektywi na kółkach”). Autor bardzo ciekawie opowiadał o niezwykłych przygodach bohaterów swoich książek. Wartka współczesna akcja powieści stała się pretekstem do poznania wielu naukowych ciekawostek, a zwłaszcza niezwykłych dokonań wybitnych postaci. Podczas tej multimedialnej lekcji pan Marcin opowiadał uczniom o wynalazcy Nikoli Tesli, któremu zawdzięczamy m.in. rozpowszechnienie taniej energii elektrycznej.
Spotkanie w starszych klasach inspirowało do wyznaczania sobie śmiałych celów oraz ich odważnej i konsekwentnej realizacji. Autor motywował młodzież do podejmowania nieoczekiwanych, ambitnych wyzwań. Opowiadał o swoich niezwykłych doświadczeniach jako stypendysty United World Colleges i słynącej z dyscypliny Gordonstoun School w Szkocji.
Książki Marcina Kozioła dostępne są w naszej bibliotece szkolnej.
Zachęcam do wypożyczania.
Zarówno spotkanie autorskie jaki książki zostały sfinansowane z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji każdy uczeń wypożyczający książkę otrzymał zakładkę. Braliśmy również udział w akcji "Przerwa na czytanie". Uczniowie klas młodszych spotkali się z autorką książek Aliną Przydatek a uczniowie klasy 7 uczestniczyli w spotkaniu z Iwoną Guzowską. Cały miesiąc trwała również akcja "uwolnij książki", która na stałe zagości w naszej bibliotece.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie