• REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE ODWOŁANE

     • Szanowni Państwo!

      Informuję, że ze względu na sytuację zagrożenia epidemicznego rekolekcje zaplanowane na 1-3 kwietnia nie odbędą się.

      Z poważaniem

      Tatiana Ryczko

     • ZADANIA NA CZAS KWARANTANNY

     • Szanowni Państwo,

      przypominam, że nauczyciele wysyłają uczniom zadania do wykonania w domu. Robią to często na konta uczniów. Proszę o monitowanie, czy dzieci odczytują swoje wiadomości, bowiem nauczyciele zgłaszają, że nie wszyscy to robią.

      Z poważaniem,

      Tatiana Ryczko

     • OGŁOSZENIE DOTYCZĄCE REKRUTACJI DO KLASY 1

     • Aktualizacja z dnia 16.03.2020 

      Dyrektor

      Szkoły Podstawowej nr 5 im. Powstańców Śląskich w Łaziskach Górnych

      Prosi o składanie wypełnionych i podpisanych dokumentów
      (Zgłoszenie dziecka do szkoły)

      Kandydatów do klasy pierwszej na adres e-mail:

      sekretariat@sp5.laziska.pl

      do dnia 20.03.2020

      (skan lub zdjęcie dokumentu)

      Zdjęcie kandydata można donieść w terminie późniejszym

     • OGŁOSZENIE

     • Ze względu bezpieczeństwa szkoła zostaje zamknięta na klucz.

      Dyżury w szkole pełnione sąw godzinach od 9.00 do 12.00.

      W tych godzinach tylko kontakt telefoniczny 32 2241207

      lub e-mail: sekretariat@sp5.laziska.pl

       

     • REKRUTACJA DO KLASY I

     • Rekrutacja do klasy pierwszej Szkoły Podstawowej nr 5 im. Powstańców Śląskich

       w Łaziskach Górnych na rok szkolny 2020/2021

      Zgłoszenia kandydatów do klasy I zamieszkałych w obwodzie Szkoły Podstawowej nr 5

      im. Powstańców Śląskich w Łaziskach Górnych

      można odebrać w sekretariacie szkoły

      lub pobrać druk zamieszczony  na stronie internetowej szkoły w zakładce Dla Rodziców i Uczniów

      Dokumenty kandydatów prosimy składać w sekretariacie szkoły
      od 2 marca do 20 marca 2020 roku.

      Sekretariat czynny w godzinach od 730 do 1530, nr telefonu 32 224 1 207 e-mail sekretariat@sp5.laziska.pl

      Na podstawie Art. 133.2. Ustawy z dnia 14 grudnia 2016r. Prawo oświatowe Kandydaci zamieszkali poza obwodem publicznej szkoły podstawowej mogą być przyjęci do klasy I po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego, jeżeli dana publiczna szkoła podstawowa nadal dysponuje wolnymi miejscami.

      Złożenie wniosku o przyjęcie do szkoły podstawowej wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym
       w terminie od 1 czerwca do 4 czerwca 2020r.

      Ulice należące do obwodu SP5: Cicha, Górnicza, Kałuże, Kamienna, Krótka, Ligonia, Mikołowska, Mokierska, Pawła Wyry, Piaskowa, Pogodna, Polna, Poprzeczna, Potokowa, Stara Droga, Stroma, Szkolna, Widokowa, Wierzysko, Wieżowa, Wodna, Wodociągowa, Wyniosła, Zgody.

     • POWSTANIA ŚLĄSKIE i ŚLĄSKIE PIEŚNI POWSTAŃCZE NIE SĄ MI OBCE

     • 11 marca, to trzeci dzień obchodów TYGODNIA  POWSTAŃ ŚLĄSKICH W NASZEJ SZKOLE. Dziś miałą miejsce niezwykle emocjonująca gra szkolna w formie escape roomu dla uczniów klas starszych, a uczniowie klas młodszych rozwiązywali łamigłówki oraz brali udział w konkursie "Milionerzy, po śląsku". Odbyło się też wspólne śpiewanie pieśni powstańczych na sali gimnastycznej.

     • WYJAZDY DO MUZEUM ŚLĄSKIEGO W KATOWICACH; MUZEUM POWSTAŃ ŚLĄSKICH W ŚWIĘTOCHŁOWICACH; CENTRUM WOLNOŚCI I SOLIDARNOŚCI

     • 10 marca to drugi dzień obchodów TYGODNIA POWSTAŃ ŚLĄSKICH to dzień, który był  przeznaczony na wyjazdy do ważnych miejsc poświęconych historii naszego regionu.

      Klasy I-III zwiedziły Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach gdzie dowiedziały się jak zawiłe były losy śląska na przestrzeni wieków. Po kolei zapoznawaliśmy się z różnymi aspektami życia na Śląsku w czasie Powstań Śląskich: zobaczyliśmy śląski dom, życie codzienne, ubiór, szkołę, otrzymaliśmy informacje historyczne o Powstaniach Śląskich i plebiscycie, o umundurowaniu i uzbrojeniu Powstańców oraz  zapoznaliśmy się z konsekwencjami Powstań. Przewodnikiem po odległych czasach był narrator Franek. W interaktywnej części muzeum gry dla najmłodszych zachęcały wszystkich do wspólnego, ciekawego poznawania historii naszego regionu.

      W ramach obchodów Tygodnia Powstań Śląskich Dnia 10 marca klasy 4-6 udały sie do Muzeum Śląskiego w Katowicach. Obejrzeliśmy kilka wystaw: zapoznaliśmy sie z malarstwem polskim z lat 1800-1945, sztuka polska po roku 1945, ale głównym naszym celem było obejrzenie wystawy "Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów". Wystawa prezentowała historie naszego regionu. Pełno było interaktywnych eksponatów, mogliśmy zobaczyć, jak na przestrzeni dziejów Ślązacy żyli, mieszkali, spędzali czas. Nie zabrakło trudnej, ale bardzo ciekawej historii naszego regionu.

       

      Klasy VII oraz VIII pojechały na wycieczkę do Centrum Wolności i Solidarności. Uczniowie zostali zapoznani z historią kopalni "Wujek" oraz tragicznymi wydarzeniami z grudnia, podczas których zginęło 9 górników. Poza tym mieli okazję samodzielnie tworzyć gazetki konspiracyjne. Na końcu obejrzeli film. 

     • TYDZIEŃ POWSTAŃ ŚLĄSKICH W NASZEJ SZKOLE

     • W dniach od 9.03 do 13.03 w naszej szkole zaplanowano przedsięwzięcie pod nazwą „TYDZIEŃ POWSTAŃ ŚLĄSKICH W NASZEJ SZKOLE".

      W poniedziałek, 9 marca miała miejsce uroczysta inauguracja tego wydarzenia. Na sali gimnastycznej odbyły się spotkania z zaproszonymi gośćmi. Gwarę śląską i legendy związane ze Śląskiem z humorem zaprezentował uczniom naszej szkoły Pan Czesław Żemła.  Potem Panowie Tomasz Ratka i Kazimierz Piechaczek przybliżyli uczniom historię Śląska od początku państwa polskiego. Skupili sie głownie na okresie powstań śląskich. Pokazali stroje z czasu powstań zarówno Polaków, jak również Niemców. Opowiedzieli o trudnych losach powstańców w momencie wybuchu drugiej wojny światowej. Była to piękna lekcja historii i patriotyzmu, opowiedziana przez potomków powstańców śląskich, którzy często uczestniczą w rożnych rekonstrukcjach historycznych.

      Kolejnym punktem poniedziałkowych obchodów „Tygodnia powstań śląskich” był szkolny etap konkursu gwary „Na Śląsku miyszkomy, po Śląsku godomy”. W konkursie uczestniczyć mogli wszyscy chętni uczniowie naszej szkoły, których zadaniem było zaprezentowanie przed publicznością i Jury konkursu dowolnego tekstu w gwarze śląskiej. Dwóch najlepszych uczestników konkursu szkolnego będzie reprezentowało naszą szkołę w konkursie powiatowym, którego organizatorem jest nasza szkoła.

     • RÓŻE Z PAPIERU

     • W ostatnim czasie dużą popularnością wśród uczniów spędzających czas w świetlicy cieszy się robienie papierowych róż. Dzieci radzą sobie z tym zadaniem świetnie a kwiaty wyglądają jak żywe.

     • DBI 2020- PODSUMOWANIE

     • W ostatnich dniach obchodziliśmy Dni Bezpiecznego Internetu pod hasłem: Działajmy razem! Rozmawialiśmy jak być rozsądnym i odpowiedzialnym  w Internecie, rozwiązywaliśmy zagadki, quizy, braliśmy udział w grze terenowej, przypomnieliśmy sobie zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, odwiedzaliśmy bezpieczne strony internetowe przy okazji utrwalając naszą dotychczasową wiedzę realizowaliśmy bardzo wartościowe zajęcia w ramach projektu "Asy Internetu".. Klasy pierwsze na zajęciach komputerowych uczyły się również piosenki, dlatego wiemy że, nie należy przesadzać z czasem spędzonym nad własnym telefonem, bo:  "Świat realny jest genialny; Odłóż swój telefon zatem, otwórz oczy, wyjdź na spacer; no i zachwyć się tym światem"!

      Przeprowadziliśmy niezliczoną ilość rozmów, dyskusji i ćwiczeń... Dziękuję za pomoc w organizacji tegorocznych obchodów DBI oraz ogromne zaangażowanie wszystkim Wychowawcom klas, Pani Pedagog, Pani Bibliotekarce oraz Paniom ze świetlicy szkolnej oraz wszystkim Uczniom! 

      DZIĘKUJĘ, ŻE DZIAŁALIŚMY RAZEM!

      Pani Monika ;-)

     • DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU NA ŚWIETLICY SZKOLNEJ

     •  

      W związku z obchodami Dnia Bezpiecznego Internetu w  tym tygodniu w świetlicy szkolnej rozmawialiśmy o bezpiecznym korzystaniu z sieci. Dzieci zrobiły plakat i wspólnie omówiliśmy 10 zasad, których należy przestrzegać. Uczniowie wypełnili też karty pracy oraz wykreślanki związane z tym tematem.

     • WALENTYNKI W BIBLIOTECE

     • 14 lutego każdy odwiedzający bibliotekę losował cytat o tematyce miłosnej, dodatkowo wszyscy wypożyczający w tym dniu książki otrzymali zakładkę. Uczniowie świetnie się też bawili tworząc walentynkowe zakładki do książek, które przeznaczone były zarówno dla siebie jak i swoich bliskich jako prezent walentynkowy.

     • OBCHODY DNIA BEZPIECZNEGO INTERNETU

     • W naszej szkole z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu na godzinach wychowawczych będziemy brali udział w grze terenowej. Uczniowie w grupach szukają pytań, które są zapisane w postaci kodów  QR i umieszczene są w różnych miejscach w szkole.  Odkodowują je za pomocą czytników QR kodów i szukają na nie odpowiedzi w  Internecie.  Mamy nadzieję, że będzie to okazja do ugruntowania naszej wiedzy dotyczącej bezpieczeństwa w Internecie, a zarazem świętna zabawa. Za wypełnione karty pracy czekają nagrody.

      Na klasy młodsze czekają filmy edukacyjne z serii "Owce w sieci" a także łamigłowki i zagadki dotyczące bezpieczeństwa w Internecie.

      W ramach zajęć informatyki i zajęć z Pedagogiem klasy starsze realizują program "Asy Internetu".

      Pamiętajcie: Internet nie jest ani dobry ani zły! Wszystko zależy czy korzystamy z niego "z głową", czyli  mądrze i odpowiedzialnie, w oparciu o: rozsądek, uważność, siłę, życzliwość i odwagę. Wierzymy, że wartości te powinny towarzyszyć każdemu i każdej z nas w codziennym życiu, zarówno w sieci jak i poza nią. 

      DBI 2020 odbywa się pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”

     • CO NOWEGO NA ŚWIETLICY

     • W ostatnim czasie w świetlicy nasi uczniowie robili maski karnawałowe, dużym powodzeniem cieszyły się prace tworzone z plasteliny a także wszelkie aktywności związane z walentynkami.

     • TO BYŁO NIESAMOWITE PRZEDSTAWIENIE...

     • 4 lutego klasy młodsze –1-3 – wzięły udział w niesamowitym wydarzeniu. Naszą Szkołę odwiedzili uczniowie z Zespołu Szkół Specjalnych nr 1 w Mikołowie- Borowej Wsi. Wraz z nauczycielami przedstawili „Legendę o Złotej Kaczce”. Wspaniałe stroje, muzyka, taniec, gra aktorów… Nasi uczniowie z otwartymi buziami obserwowali scenę.

      Wspaniali aktorzy otrzymali od nas podziękowania i torbę słodyczy, które wręczyły naszym gościom Pani Dyrektor Tatiana Ryczko oraz Pani Wicedyrektor Sabina Baran-Wloczek.

     • MAREK RULES!

     • Uczeń klasy ósmej Marek Jastrzębski zakwalifikował się do finału konkursu przedmiotowego z języka angielskiego. Wszyscy trzymamy kciuki 28.02.2020!

     • ZAWODY SIATKÓWKI

     • Dnia 31.01. odbyły się miejskie zawody w siatkówce chłopców klas 7-8

      Gospodarzem turnieju była Szkoła Podstawowa nr 1 w Łaziskach Górnych, do turnieju zgłosiły się trzy szkoły SP1, SP6, SP5. Gdy rozpoczynaliśmy zawody nikt nie mógł powiedzieć, że nasza szkoła jest faworytem rozgrywek lecz czas trwania każdego spotkania potwierdził iż nasza szkoła wyszła zwycięsko z całego turnieju zdobywając pierwsze miejsce i tym samym awansowała do zawodów powiatowych.

      Skład :

      1. Chrószcz Jacek
      2. Olszówka Daniel
      3. Gibas Grzegorz
      4. Boguń Klaudiusz
      5. Toman Jan
      6. Kaszyca Jakub
      7. Benda Jakub

      Dnia 03.02. odbyły się miejskie zawody w siatkówce dziewczyn klas 7-8

      Również gospodarzem turnieju była Szkoła Podstawowa nr 1 w Łaziskach Górnych, w turnieju udział wzięły 4 szkoły ( SP1, SP2, SP4, SP5) i tego dnia nasza szkoła była faworytem do zdobycia mistrzostwa i miana najlepszej szkoły w mieście. Rozgrywki rozpoczęliśmy od gładkiego zwycięstwa z SP2 2:0, dziewczyny bez najmniejszych oporów pokazały bardzo groźną zagrywkę oraz szybką grę pod siatką, kolejne spotkanie wygraliśmy 2:1 z gospodarzem turnieju SP1 a na zakończenie wygrana z SP4 2:0

      Skład:

      1.      Palenta Marysia

      2.      Niedźwiedź Aleksandra

      3.      Marysia Szojda

      4.      Joasia Klapuch

      5.      Olga Żmija

      6.      Ala Strzelczyk

      7.      Ozdoba Julia

      8.      Klaudia Niesyto

      9.      Weronika  Rzepka