• DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

          • 25.11.2021r. 
            Duże, małe, kolorowe, mięciutkie i puchate. Pluszowe misie opanowały dzisiaj naszą szkołę. Przybyły ze swoimi właścicielami, aby się bawić, świętować i uczyć. 
            25 listopada w klasie 1a obchodzony był ,,Dzień Pluszowego Misia''. Ten dzień był pełen uśmiechu oraz wspólnej zabawy.

          • Dzień Patriotyzmu

          • Aby uczcić Święto Niepodległości obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Patriotyzmu. Uczniowie przyszli do szkoły ubrani w barwy narodowe, przynieśli także flagi i inne akcesoria w barwach biało-czerwonych. Wszystkie klasy obejrzały również przygotowany przez panią Ewę Wolską i klasę 4 apel patriotyczny.

          • ŚWIAT INTERNETU I TECHNOLOGII CYFROWYCH Z ASAMI INTERNETU

          • Klasy 3a i 3b brały udział w zajęciach które uczyły, jak powoli i świadomie wchodzić w świat internetu, jak używać rozsądku, uważności, siły, życzliwości i odwagi zarówno online, jak i offline oraz jak budować z innymi ludźmi dobre relacje oparte na wzajemnym szacunku i zaufaniu, otwartej rozmowie i szczerości.

            Klasa 3a i 3b poznały Askę i Asa i okazało się że, wielu z nas ma takie same zainteresowania jak bliźniaki. Pracowaliśmy w grupach, powstały piękne awatarki i było bardzo wesoło.

            Poczyniliśmy przygotowania przed podróżą do krainy Asów Internetu. Możemy ruszać dalej...

            Do zobaczenia następnym razem w programie ASY INTERNETU.

            Pani Monika

          • WARSZTATY KARMNIKOWE

          • Dzisiaj uczniowie najmłodszych klas uczestniczyli w warsztatach karmnikowych "Ptasia stołówka". Podczas części edukacyjnej dowiedzieliśmy się dlaczego i kiedy dokarmiać ptaki oraz czym powinniśmy je karmić. Następnie podczas zajęć praktycznych za pomocą wkrętów i śrubokrętów samodzielnie skręcaliśmy drewniane karmniki oraz pomalowaliśmy je według własnych pomysłów.
            Teraz już żaden ptaszek w okolicy nie będzie głodny!
            Dziękujemy!

          • Kampania 19 dni

          • „Naszym marzeniem jest tworzenie świata,w którym nie ma przemocy wobec dzieci i młodzieży…”

            Bierzemy udział w światowej kampanii 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży. Kampania rozgrywa się na wszystkich kontynentach, we wszystkich krajach świata. Na początku listopada mówiliśmy o prawach dziecka, godności, szacunku, bezpieczeństwie, wolności. Przypominamy i uczymy się o tych wartościach, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju i dobrego życia. Autorem światowej kampanii jest Women’s World Summit Foundation i co roku zaprasza do współpracy wszystkich tych, którzy chcą, by świat dzieci i młodzieży był wolny od przemocy. 

            Symbolem kampanii jest pomarańczowa wstążka. Pomarańczowy, to kolor ostrzegawczy. Prowadzone w ramach kampanii działania mają ostrzegać. Zwracać uwagę. Uczyć widzieć więcej i lepiej.

            Zapraszam do akcji piątek na pomarańczowo. Każdy uczeń który ubierze się w tym dniu na pomarańczowy kolor lub zaakcentuje na swoim ubiorze chociażby symboliczną pomarańczową wstążką, będzie zwolniony z odpowiedzi na ocenę. Dodatkowo dla najliczniej ubranej na pomarańczowo klasy (liczy się procent uczniów, nie ilość, aby było sprawiedliwie), otrzymają słodką niespodziankę od pani Joli.

            Oczywiście za zaangażowanie w akcję uczniowie otrzymają dodatnie punkty z zachowania.

          • WIRTUALNE PODRÓŻE PO POLSCE

          • 9 listopada klasa 3a brała udział w kolejnej lekcji na żywo w ramach projektu edukacyjnego "Wirtualne podróże".

            Tym razem próbowaliśmy znaleźć odpowiedzi na pytania:

            Co znaczy powiedzenie: "Cudze chwalicie, swego nie znacie"?

            Co warto zobaczyć w Polsce?

            Czy po naszym kraju warto podróżować?

            Przygotowujemy się również do wykonania swojej własnej książeczki: "Ja i mój świat"?

            Lekcja w ramach projektu zainspirowała nas również do innych działań związanych z Polską.

            #projektnaukawplecaku

          • Akcja: Niepodległa do Hymnu!

          • Jedenastego listopada o godzinie 11.11 uczciliśmy wspólnie kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości! Wszyscy razem, bez względu na to, gdzie byliśmy – o godzinie 11.11 zaśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego!

            Akcję „Niepodległa do Hymnu” Biuro Programu „Niepodległa” zainicjowało w 2018 roku, w stulecie odzyskanie niepodległości. Wówczas to, blisko 3 lata temu, wzięło w niej udział prawie 1000 podmiotów, które zorganizowały wspólne śpiewanie na 6 kontynentach! Od tamtej pory równiez i w naszej szkole co roku pokazujemy, że jesteśmy jedną biało-czerwoną rodziną i świętujemy razem jedno z najpiękniejszych polskich świąt.

          • ROZSTRZYGNIĘCIE SZKOLNEGO KONKURSU "DARY JESIENI"

          • Bardzo dziękujemy za tak liczne i ciekawe prace, które wykonaliście na nasz konkurs. Wyłonienie zwycięzców było dla Jury nie lada wyzwaniem...

            I miejsce zdobył Franciszek Nocoń z klasy 2A;

            II miejsce - zdobył Mateusz Krystof z klasy 1A;

            III miejsce zdobyli: Hanna Gabryś z klasy 3a oraz Benon Synowiec z klasy 4a. 

            W tym konkursie swój głos mogli oddać również członkowie społeczności Fb. Nagrodę specjalną w głosowaniu publiczności otrzymali Aleksandra Kałuża z klasy 2a oraz Karol Goleniowski z klasy 3b. 

            Wszyscy uczestnicy otrzymali słodkie nagrody i dyplomy, a zwycięzcy dodatkowo zostali docenieni nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez Radę Rodziców naszej szkoły. 

            Dziękujemy za zaangażowanie i pozdrawiamy.

            Teresa Mikulla i Monika Szczyrba

          • 11 LISTOPADA – NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

          • Aby uczcić 103 rocznicę odzyskania niepodległości nasi uczniowie nadsyłali zdjęcia z książkami o Polsce. Wynikiem tej akcji są poniższe kolaże. Cieszę się, że macie w swoich zbiorach tak ciekawe pozycje i dziękuję za zaangażowanie.

          • Wychowanie przez czytanie

          • 8 października klasa VIa uczestniczyła w kolejnej lekcji programu Wychowanie przez czytanie. Tym razem uczniowie wysłuchali opowiadania "Kacper" Katarzyny Terechowicz ze zbioru "Gorzka czekolada  i inne opowiadania o ważnych sprawach". Tekst ten porusza temat odwagi i właśnie o niej rozmawialiśmy. Zadawaliśmy pytania i szukaliśmy odpowiedzi. Jak ćwiczyć odwagę, czy warto być odważnym? Myślę, że jeszcze niejeden raz powrócimy do tego bardzo ważnego tematu.

          • 3A PODRÓŻUJE WIRTUALNIE

          • W czwartek 21 października o godzinie 10.00 odbyła się pierwsza lekcja na żywo, w której mieliśmy wielką przyjemność uczestniczyć. Lekcja ta była przygotowana i przeprowadzona przez Panią Sabinę Piłat - autorkę #projektnaukawplecaku.

            Dowiedzieliśmy się między innymi: Ile na Ziemi jest kontynentów? Jak się nazywają? Który jest największy? Podczas tej wirtualnej lekcji powstały cudowne mapy myśli, które będą kolejnym elementem naszych podróżniczych albumów. Z niecierpliwością czekamy już na kolejną lekcję.

          • ZAPISY NA KONKURS INFORMATYCZNY BÓBR WYSTARTOWAŁY!

          • Rozpoczynamy zapisy na konkurs informatyczny "Bóbr".
            Proszę wszystkich chętnych do udziału w tym konkursie o zgłoszenie się do pani Moniki Szczyrby osobiście lub przez Dziennik elektroniczny Librus.
            Ostateczny termin nadsyłania zgłoszeń to czwartek 10 listopada!

             

            Harmonogram szczegółowy (Konkurs Bóbr 2021):

            15  listopada12:00-13:00 Senior szkoły ponadpodstawowe

            16 listopada12:00-13:00 Junior klasy VII-VIII

            17  listopada12:00-13:00 Benjamin klasy IV-VI

            18  listopada12:00-13:00 Skrzat klasy I-III

             

             Głównym celem konkursu jest rozwój i kształtowanie myślenia algorytmicznego i komputacyjnego oraz popularyzacja posługiwania się technologią informacyjną i komunikacyjną wśród wszystkich uczniów na wszystkich etapach edukacyjnych.

            O zadaniach konkursowych

            • Każdy Konkurs Bóbr składa się z 24 pytań (15 – Skrzat) podzielonych na trzy grupy ze względu na stopień trudności, po 8 pytań w każdej grupie. 

              Zapraszamy do zapoznania się i rozwiązywania zadań archiwalnych.
              Zestawy zadań są udostępniane w dwóch wersjach – konkursowej i z wyjaśnieniami rozwiązań. Polecam zwłaszcza tę drugą wersję.

              https://www.bobr.edu.pl/2020/12/17/zadania-z-roku-2020/

          • PIERWSZAKI NA WYCIECZCE

          • We wtorek 26 października uczniowie klasy pierwszej odwiedzili Muzeum Ognia w Żorach. Dzięki interaktywnej wystawie poznaliśmy historię ognia oraz energii od czasów prehistorycznych do współczesności.

            Samodzielnie rozpalaliśmy ogień, zapaliliśmy znicz olimpijski oraz ugasiliśmy wirtualny ognień.

            Uczestniczyliśmy także w warsztatach poświęconych tematyce pszczół oraz własnoręcznie wykonaliśmy świeczki.

            Jednak największą atrakcja czekała na nas na żorskim rynku, gdzie mieliśmy okazję jechać zabytkową karuzelą Żorzanką.

          • WIRTUALNE PODRÓŻE SĄ NIESAMOWITE!

          • Klasa 3a w tym roku szkolnym bierze udział w międzynarodowym projekcie edukacyjnym “Wirtualne podróże”. Jest to międzynarodowa inicjatywa skierowana do szkół, przedszkoli i placówek o charakterze edukacyjnym położonych na terenie Polski lub placówek polonijnych działających poza granicami Polski, a także do rodzin uczących się w trybie edukacji domowej. Projekt ma na celu pobudzenie aktywności poznawczej dzieci poprzez udział we wspólnych działaniach. Zachęcić do zdobywania wiedzy o świecie i świadomego podróżowania. Udział w projekcie zakłada kształtowanie postawy otwartości wobec świata i ludzi, poprzez poznanie geografii, przyrody, funkcjonowania społecznego i kultury różnych części świata. Jego integralną częścią jest uczestnictwo w lekcjach na żywo, w czasie których organizatorzy dzielą się autentycznymi doświadczeniami z podróży po świecie.

          • KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY

          • Klasy 3 przystąpiły do programu KUBUSIOWI PRZYJACIELA NATURY. Podczas pierwszych zajęć  w klasie 3b zapoznalismy się z Kubusiem Puchatkiem oraz rozmawialiśmy o tym, jak powinniśmy dbać o zwierzęta i rośliny, nawet te najmniejsze. Podczas spaceru obserwowaliśmy przyrodę korzystając z naszych zmyslów: dotyku, wzroku, węchu i słuchu.

            Klasa 3b podczas wykonywania zadań projektowych

          • KONSULTACJE

          • Szanowni Państwo,

            przypominamy, że 26 października (wtorek) o godzinie 17.00 odbędą się konsultacje ogólne z wszystkimi nauczycielami. Jeżeli chcą Państwo indywidualnie porozmawiać o postępach w nauce swojego dziecka, zapraszamy!

          • Przerwa na czytanie

          • W środę 20 października nasi uczniowie wzięli udział w kolejnej II Międzynarodowej edycji VI Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. Przerwa na czytanie - bicie rekordu w czytaniu na przerwie. Wydarzenie odbyło się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom.

          • Konkurs na plakat promujący bibliotekę szkolną

          • Dziękuję uczniom za przesłanie inspirujących plakatów promujących bibliotekę szkolną. Pierwsze miejsce zdobywa Szymon Słomiany. Wyróżnienia otrzymują Michał Graja, Maja Swadźba, Karol Firlus, Dominika Tebinka i Ilona Młyńczak. Gratuluję!!!

          • Śladami naszych śląskich korzeni...

          • Śladami naszych śląskich korzeni...

            15 października 2021 roku uczniowie klasy trzeciej a i trzeciej b oraz uczniowie z klasy czwartej i piątej pojechali na wycieczkę do Muzeum Śląskiego w Katowicach.

            Zwiedziliśmy całą ekspozycję, a w szczególności część poświęconą historii śląska. 

            Wycieczka ta wzbodaciła naszą wiedzę dotyczącą Powstań Śląskich i była dla nas wspaniałą lekcją historii.

            Zdjącia przedstawiają uczniów podczas wycieczki do Muzeum Śląskiego w Katowicach.