• ŚWIAT INTERNETU I TECHNOLOGII CYFROWYCH Z ASAMI INTERNETU

     • Klasy 3a i 3b brały udział w zajęciach które uczyły, jak powoli i świadomie wchodzić w świat internetu, jak używać rozsądku, uważności, siły, życzliwości i odwagi zarówno online, jak i offline oraz jak budować z innymi ludźmi dobre relacje oparte na wzajemnym szacunku i zaufaniu, otwartej rozmowie i szczerości.

      Klasa 3a i 3b poznały Askę i Asa i okazało się że, wielu z nas ma takie same zainteresowania jak bliźniaki. Pracowaliśmy w grupach, powstały piękne awatarki i było bardzo wesoło.

      Poczyniliśmy przygotowania przed podróżą do krainy Asów Internetu. Możemy ruszać dalej...

      Do zobaczenia następnym razem w programie ASY INTERNETU.

      Pani Monika

     • WARSZTATY KARMNIKOWE

     • Dzisiaj uczniowie najmłodszych klas uczestniczyli w warsztatach karmnikowych "Ptasia stołówka". Podczas części edukacyjnej dowiedzieliśmy się dlaczego i kiedy dokarmiać ptaki oraz czym powinniśmy je karmić. Następnie podczas zajęć praktycznych za pomocą wkrętów i śrubokrętów samodzielnie skręcaliśmy drewniane karmniki oraz pomalowaliśmy je według własnych pomysłów.
      Teraz już żaden ptaszek w okolicy nie będzie głodny!
      Dziękujemy!

     • Kampania 19 dni

     • „Naszym marzeniem jest tworzenie świata,w którym nie ma przemocy wobec dzieci i młodzieży…”

      Bierzemy udział w światowej kampanii 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży. Kampania rozgrywa się na wszystkich kontynentach, we wszystkich krajach świata. Na początku listopada mówiliśmy o prawach dziecka, godności, szacunku, bezpieczeństwie, wolności. Przypominamy i uczymy się o tych wartościach, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju i dobrego życia. Autorem światowej kampanii jest Women’s World Summit Foundation i co roku zaprasza do współpracy wszystkich tych, którzy chcą, by świat dzieci i młodzieży był wolny od przemocy. 

      Symbolem kampanii jest pomarańczowa wstążka. Pomarańczowy, to kolor ostrzegawczy. Prowadzone w ramach kampanii działania mają ostrzegać. Zwracać uwagę. Uczyć widzieć więcej i lepiej.

      Zapraszam do akcji piątek na pomarańczowo. Każdy uczeń który ubierze się w tym dniu na pomarańczowy kolor lub zaakcentuje na swoim ubiorze chociażby symboliczną pomarańczową wstążką, będzie zwolniony z odpowiedzi na ocenę. Dodatkowo dla najliczniej ubranej na pomarańczowo klasy (liczy się procent uczniów, nie ilość, aby było sprawiedliwie), otrzymają słodką niespodziankę od pani Joli.

      Oczywiście za zaangażowanie w akcję uczniowie otrzymają dodatnie punkty z zachowania.

     • WIRTUALNE PODRÓŻE PO POLSCE

     • 9 listopada klasa 3a brała udział w kolejnej lekcji na żywo w ramach projektu edukacyjnego "Wirtualne podróże".

      Tym razem próbowaliśmy znaleźć odpowiedzi na pytania:

      Co znaczy powiedzenie: "Cudze chwalicie, swego nie znacie"?

      Co warto zobaczyć w Polsce?

      Czy po naszym kraju warto podróżować?

      Przygotowujemy się również do wykonania swojej własnej książeczki: "Ja i mój świat"?

      Lekcja w ramach projektu zainspirowała nas również do innych działań związanych z Polską.

      #projektnaukawplecaku

     • Akcja: Niepodległa do Hymnu!

     • Jedenastego listopada o godzinie 11.11 uczciliśmy wspólnie kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości! Wszyscy razem, bez względu na to, gdzie byliśmy – o godzinie 11.11 zaśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego!

      Akcję „Niepodległa do Hymnu” Biuro Programu „Niepodległa” zainicjowało w 2018 roku, w stulecie odzyskanie niepodległości. Wówczas to, blisko 3 lata temu, wzięło w niej udział prawie 1000 podmiotów, które zorganizowały wspólne śpiewanie na 6 kontynentach! Od tamtej pory równiez i w naszej szkole co roku pokazujemy, że jesteśmy jedną biało-czerwoną rodziną i świętujemy razem jedno z najpiękniejszych polskich świąt.

     • ROZSTRZYGNIĘCIE SZKOLNEGO KONKURSU "DARY JESIENI"

     • Bardzo dziękujemy za tak liczne i ciekawe prace, które wykonaliście na nasz konkurs. Wyłonienie zwycięzców było dla Jury nie lada wyzwaniem...

      I miejsce zdobył Franciszek Nocoń z klasy 2A;

      II miejsce - zdobył Mateusz Krystof z klasy 1A;

      III miejsce zdobyli: Hanna Gabryś z klasy 3a oraz Benon Synowiec z klasy 4a. 

      W tym konkursie swój głos mogli oddać również członkowie społeczności Fb. Nagrodę specjalną w głosowaniu publiczności otrzymali Aleksandra Kałuża z klasy 2a oraz Karol Goleniowski z klasy 3b. 

      Wszyscy uczestnicy otrzymali słodkie nagrody i dyplomy, a zwycięzcy dodatkowo zostali docenieni nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez Radę Rodziców naszej szkoły. 

      Dziękujemy za zaangażowanie i pozdrawiamy.

      Teresa Mikulla i Monika Szczyrba

     • 11 LISTOPADA – NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

     • Aby uczcić 103 rocznicę odzyskania niepodległości nasi uczniowie nadsyłali zdjęcia z książkami o Polsce. Wynikiem tej akcji są poniższe kolaże. Cieszę się, że macie w swoich zbiorach tak ciekawe pozycje i dziękuję za zaangażowanie.

     • Wychowanie przez czytanie

     • 8 października klasa VIa uczestniczyła w kolejnej lekcji programu Wychowanie przez czytanie. Tym razem uczniowie wysłuchali opowiadania "Kacper" Katarzyny Terechowicz ze zbioru "Gorzka czekolada  i inne opowiadania o ważnych sprawach". Tekst ten porusza temat odwagi i właśnie o niej rozmawialiśmy. Zadawaliśmy pytania i szukaliśmy odpowiedzi. Jak ćwiczyć odwagę, czy warto być odważnym? Myślę, że jeszcze niejeden raz powrócimy do tego bardzo ważnego tematu.

     • 3A PODRÓŻUJE WIRTUALNIE

     • W czwartek 21 października o godzinie 10.00 odbyła się pierwsza lekcja na żywo, w której mieliśmy wielką przyjemność uczestniczyć. Lekcja ta była przygotowana i przeprowadzona przez Panią Sabinę Piłat - autorkę #projektnaukawplecaku.

      Dowiedzieliśmy się między innymi: Ile na Ziemi jest kontynentów? Jak się nazywają? Który jest największy? Podczas tej wirtualnej lekcji powstały cudowne mapy myśli, które będą kolejnym elementem naszych podróżniczych albumów. Z niecierpliwością czekamy już na kolejną lekcję.

     • ZAPISY NA KONKURS INFORMATYCZNY BÓBR WYSTARTOWAŁY!

     • Rozpoczynamy zapisy na konkurs informatyczny "Bóbr".
      Proszę wszystkich chętnych do udziału w tym konkursie o zgłoszenie się do pani Moniki Szczyrby osobiście lub przez Dziennik elektroniczny Librus.
      Ostateczny termin nadsyłania zgłoszeń to czwartek 10 listopada!

       

      Harmonogram szczegółowy (Konkurs Bóbr 2021):

      15  listopada12:00-13:00 Senior szkoły ponadpodstawowe

      16 listopada12:00-13:00 Junior klasy VII-VIII

      17  listopada12:00-13:00 Benjamin klasy IV-VI

      18  listopada12:00-13:00 Skrzat klasy I-III

       

       Głównym celem konkursu jest rozwój i kształtowanie myślenia algorytmicznego i komputacyjnego oraz popularyzacja posługiwania się technologią informacyjną i komunikacyjną wśród wszystkich uczniów na wszystkich etapach edukacyjnych.

      O zadaniach konkursowych

      • Każdy Konkurs Bóbr składa się z 24 pytań (15 – Skrzat) podzielonych na trzy grupy ze względu na stopień trudności, po 8 pytań w każdej grupie. 

       Zapraszamy do zapoznania się i rozwiązywania zadań archiwalnych.
       Zestawy zadań są udostępniane w dwóch wersjach – konkursowej i z wyjaśnieniami rozwiązań. Polecam zwłaszcza tę drugą wersję.

       https://www.bobr.edu.pl/2020/12/17/zadania-z-roku-2020/

     • PIERWSZAKI NA WYCIECZCE

     • We wtorek 26 października uczniowie klasy pierwszej odwiedzili Muzeum Ognia w Żorach. Dzięki interaktywnej wystawie poznaliśmy historię ognia oraz energii od czasów prehistorycznych do współczesności.

      Samodzielnie rozpalaliśmy ogień, zapaliliśmy znicz olimpijski oraz ugasiliśmy wirtualny ognień.

      Uczestniczyliśmy także w warsztatach poświęconych tematyce pszczół oraz własnoręcznie wykonaliśmy świeczki.

      Jednak największą atrakcja czekała na nas na żorskim rynku, gdzie mieliśmy okazję jechać zabytkową karuzelą Żorzanką.

     • WIRTUALNE PODRÓŻE SĄ NIESAMOWITE!

     • Klasa 3a w tym roku szkolnym bierze udział w międzynarodowym projekcie edukacyjnym “Wirtualne podróże”. Jest to międzynarodowa inicjatywa skierowana do szkół, przedszkoli i placówek o charakterze edukacyjnym położonych na terenie Polski lub placówek polonijnych działających poza granicami Polski, a także do rodzin uczących się w trybie edukacji domowej. Projekt ma na celu pobudzenie aktywności poznawczej dzieci poprzez udział we wspólnych działaniach. Zachęcić do zdobywania wiedzy o świecie i świadomego podróżowania. Udział w projekcie zakłada kształtowanie postawy otwartości wobec świata i ludzi, poprzez poznanie geografii, przyrody, funkcjonowania społecznego i kultury różnych części świata. Jego integralną częścią jest uczestnictwo w lekcjach na żywo, w czasie których organizatorzy dzielą się autentycznymi doświadczeniami z podróży po świecie.

     • KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY

     • Klasy 3 przystąpiły do programu KUBUSIOWI PRZYJACIELA NATURY. Podczas pierwszych zajęć  w klasie 3b zapoznalismy się z Kubusiem Puchatkiem oraz rozmawialiśmy o tym, jak powinniśmy dbać o zwierzęta i rośliny, nawet te najmniejsze. Podczas spaceru obserwowaliśmy przyrodę korzystając z naszych zmyslów: dotyku, wzroku, węchu i słuchu.

      Klasa 3b podczas wykonywania zadań projektowych

     • KONSULTACJE

     • Szanowni Państwo,

      przypominamy, że 26 października (wtorek) o godzinie 17.00 odbędą się konsultacje ogólne z wszystkimi nauczycielami. Jeżeli chcą Państwo indywidualnie porozmawiać o postępach w nauce swojego dziecka, zapraszamy!

     • Przerwa na czytanie

     • W środę 20 października nasi uczniowie wzięli udział w kolejnej II Międzynarodowej edycji VI Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. Przerwa na czytanie - bicie rekordu w czytaniu na przerwie. Wydarzenie odbyło się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom.

     • Konkurs na plakat promujący bibliotekę szkolną

     • Dziękuję uczniom za przesłanie inspirujących plakatów promujących bibliotekę szkolną. Pierwsze miejsce zdobywa Szymon Słomiany. Wyróżnienia otrzymują Michał Graja, Maja Swadźba, Karol Firlus, Dominika Tebinka i Ilona Młyńczak. Gratuluję!!!

     • Śladami naszych śląskich korzeni...

     • Śladami naszych śląskich korzeni...

      15 października 2021 roku uczniowie klasy trzeciej a i trzeciej b oraz uczniowie z klasy czwartej i piątej pojechali na wycieczkę do Muzeum Śląskiego w Katowicach.

      Zwiedziliśmy całą ekspozycję, a w szczególności część poświęconą historii śląska. 

      Wycieczka ta wzbodaciła naszą wiedzę dotyczącą Powstań Śląskich i była dla nas wspaniałą lekcją historii.

      Zdjącia przedstawiają uczniów podczas wycieczki do Muzeum Śląskiego w Katowicach.

     • Śladami naszych śląskich korzeni...

     • 15 października 2021 roku uczniowie klasy pierwszej oraz drugiej uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.
      Zwiedziliśmy interaktywną ekspozycję, dzięki której poznaliśmy śląski dom, życie codzienne, ubiór oraz szkołę.
      Liczne eksponaty, tablice edukacyjne, gry multimedialne, pieczątki czy możliwość zagłosowania w Plebiscycie na pewno poszerzyły naszą wiedzę dotyczącą Powstań Śląskich i były wspaniałą lekcją historii.

      Film przedstawia uczniów klasy pierwszej i drugiej podczas wycieczki do muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach

     • Wykonaj zdjęcia do legitymacji przy pomocy bezpłatnego kreatora

     • “Nowe technologie pomagają w codziennym życiu - zrób zdjęcie do legitymacji smartfonem” to akcja, w której udostępniono nowoczesne narzędzia, takie jak Passport Photo Online oraz PhotoAiD.com. W ramach tego projektu, każdy uczeń ‒ niezależnie od wieku i szkoły, do której uczęszcza, może wykonać bezpłatne zdjęcia do legitymacji szkolnej. Akcja trwa jedynie do 10 listopada.

       

      Passport Photo Online oraz PhotoAid.com to nowoczesne kreatory do zdjęć wykorzystujące sztuczną inteligencję. Dzięki temu, Twoje zdjęcia zostaną dostosowane do odpowiedniego rozmiaru. Narzędzia zajmą się także usunięciem tła. Warto dodać, że fotografie spełnią wymagania zdjęcia do legitymacji szkolnej.

       

      Narzędzia ‒ Passport Photo Online oraz PhotoAid.com, udostępnione w ramach akcji charakteryzują się prostą obsługą, która nikomu nie sprawi kłopotów. Z wgraniem zdjęcia lub przygotowaniem nowej fotografii poradzą sobie nawet osoby w wieku szkolnym. Trzeba tylko postępować zgodnie ze wskazówkami zamieszczonymi na stronie kreatorów, by szybko i sprawnie przejść przez cały proces.

       

      W momencie wykonywania zdjęcia należy pamiętać o kilku prostych wytycznych, które musi spełniać fotografia do legitymacji szkolnej. Nie zapomnij o:

      • odsłonięciu twarzy,
      • równomiernym oświetleniu,
      • pozycji na wprost,
      • oczach patrzących w obiektyw aparatu,
      • odpowiednim kontraście oraz jakości,
      • jasnym, jednolitym tle.

       

      Po wykonaniu odpowiedniej fotografii oraz po przejściu kolejnych etapów uzyskasz zestaw 4 fotografii do legitymacji szkolnej.  Pobierz zdjęcia, a następnie udaj się do miejsca, w którym będziesz mógł wydrukować przygotowane przez siebie fotografie. Wydrukowane zdjęcie możesz dostarczyć do sekretariatu. To wszystko! Teraz pozostaje tylko czekać na wydanie legitymacji szkolnej!

       

      Pamiętaj, że akcja “Nowe technologie pomagają w codziennym życiu - zrób zdjęcie do legitymacji smartfonem” trwa tylko do 10 listopada!

       

      Linki do bezpłatnych narzędzi:

      https://passport-photo.online/pl/kreator-zdjec-do-legitymacji-szkolnej

      https://photoaid.com/pl/kreator-zdjec-do-legitymacji-szkolnej

     • Dzień Edukacji Narodowej

     • Dziękujemy naszym wspaniałym uczniom za przygotowanie apelu z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Dziękujemy również za wszystkie życzenia i słowa wsparcia otrzymane od uczniów i rodziców.