Uczniowie klas drugich realizują program profilaktyczny pt. „Przyjaciele Zippiego,” który promuje zdrowie emocjonalne i jest rekomendowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Program składa się z cyklu 24 spotkań, podczas których uczymy się:
Jak rozpoznawać swoje uczucia i jak o nich rozmawiać
Jak mówić to, co chce się powiedzieć
Jak uważnie słuchać
Jak prosić o pomoc
Jak nawiązywać i utrzymywać przyjaźnie
Jak radzić sobie z samotnością i odrzuceniem
Jak przepraszać
Jak radzić sobie z przemocą i krzywdzeniem
Jak rozwiązywać konflikty
Jak radzić sobie ze zmianą i stratą
Jak adoptować się do nowych sytuacji
Jak pomagać innym.
Całość programu podzielona jest na sześć części, a każda z nich zawiera odrębne opowiadanie zilustrowane za pomocą barwnych obrazków. Zippi to patyczak, a jego przyjaciele – chłopcy i dziewczynki przeżywają różne, codzienne sytuacje i problemy.
Uczniowie podczas zajęć słuchają opowiadań, rozmawiają o nich i wykonują zadania. Rysują, odgrywają role, tworzą rysunki, plakaty, uczestniczą w „burzach mózgów.” Złote zasady, którymi kierujemy się na zajęciach to: dobre rozwiązanie problemu które pomaga mi poczuć się lepiej, ale nie krzywdzi mnie ani nikogo innego.
Nasz klasowy, ręcznie zrobiony patyczak mieszka z nami i towarzyszy nam w zajęciach.
Każde dziecko wykonało na lekcji plastyki własny model Zippiego aby zabrać go do domu. Uczniowie chętnie uczestniczą w programie i mają bardzo ciekawe pomysły na dobrą komunikację. Już kilka spotkań za nami. Mówiliśmy o uczuciach smutku, radości, złości oraz porozumiewaniu się i przyjaźni. Przed nami kolejne zadania. Już nie możemy się doczekać… Zapraszam do zapoznawania się z relacjami z naszych zajęć.
Dziękuję Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za środki na uzyskanie certyfikatu oraz materiały ćwiczeniowe dla uczniów, które pozyskałam w ramach pomocy profilaktycznych na rok 2020. Mam nadzieję, że realizacja programu pomoże kolejnym rocznikom uczniów w nawiązywaniu lepszych relacji z ludźmi i konstruktywnym rozwiązywaniu napotykanych problemów.
pedagog
Jolanta Niewińska