• OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

     • 29 września obchodzimy OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA, a przez cały miesiąc październik świętować będziemy MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH.  

      W klasach 1-3 rozpoczną się cykliczne spotkania „Lubię czytać” a uczniowie klas pierwszych zostaną pasowani na czytelników biblioteki szkolnej i wypożyczą swoją pierwszą książkę.

      Zapraszam również  do wzięcia udziału w konkursie literacko – plastycznym „Nowa przygoda przyjaciół z leśnej polany” oraz akcji „Drugie życie książki” . 

      Szczegółowe informacje już wkrótce.

     • EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW

     • 7.09.2019 w naszej szkole odbył się kolejny Europejski Dzień Języków. W tym roku mieliśmy okazję poznać języki Peru, Egiptu, Wenezueli oraz Japonii. Oprócz prezentacji wszystkie klasy przygotowały w salach ciekawostki związane z kulturą danego kraju i tutaj wykazały się również klasy najmłodsze przygotowując wiadomości o Islandii, Szwajcarii, Belgii oraz Portugalii. Wszystkie klasy wykazały się jak zwykle wielką kreatywnością i fantazją. Dziękujemy za zaangażowanie w akcję a wyniki poznamy już wkrótce :)

     • "KARTOFLISKO" TUŻ TUŻ

     • Już w przyszłą sobotę, 5 października, mieszkańcy naszego miasta wezmą udział w II integracyjnej grze miejskiej „Kartoflisko”. Cieszymy się, że część z tych osób stanowią uczniowie naszej szkoły i mieszkańcy Łazisk Dolnych. Do zobaczenia!

     • "ZEMSTA" KLAS SIÓDMYCH

     • Dnia 26 września wczesnym rankiem opuściliśmy na chwilę szkolne ławy, by spotkać się ze sztuką. Ubraliśmy się więc wcale nieźle, zabraliśmy dobre nastroje i udaliśmy do sali MDK w Łaziskach Górnych, by obejrzeć inscenizację dramatu Aleksandra Fredry, pt. "Zemsta".

      Spektakl podsumowano krótkimi warsztatami, które poprowadził jeden z aktorów. Udział w nich wzięli dwaj ochotnicy. Wrzucamy zdjęcie z owych warsztatów, bo - jak wiemy - w teatrze nasze telefony trzymamy wyciszone w torbach i kieszeniach, a może nawet nie zabieramy ich wcale. :)

     • PROJEKT "SZYTE NA MIARĘ W TERENIE"

     • „Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem.”Konfucjusz (Kong Fuzi)W środę 25 września br. dziewięcioro uczniów klasy 7b i 8a w ramach projektu unijnego „Szyte na miarę” odwiedziło krakowski Ogród Doświadczeń. Podczas wykonywanych eksperymentów poznali i zrozumieli wybrane prawa fizyczne i chemiczne. Był też czas na ciepły posiłek i zimny deser 🙂Humory i pogoda dopisała, a wrażenia na długo pozostaną w pamięci.

     • SPOTKANIA CZYTELNICZO-PLASTYCZNE

     • Dzieci na świetlicy biorą udział w spotkaniach czytelniczo – plastycznych.  Po wysłuchaniu fragmentu książki, wychowankowie tworzą prace plastyczne związane tematycznie z wysłuchanym tekstem. Każdy uczeń  biorący udział otrzymuje naklejkę.

     • REALIZUJEMY PROJEKT pt.Technologie z klasą. Jak porozumiewają się roboty?

     • Uczniowie naszej szkoły biorą udział w projekcie, który zabierze nas w fascynującą podróż do świata programowania. Scenariusze lekcji będą dotyczyły trzech tematów: działania nowych technologii, bezpieczeństwa w sieci i nauki programowania w języku ScratchJr i Scratch. Celem projektu jest rozwijanie  praktycznych umiejętności związanych z programowaniem oraz kompetencji społecznych jakich jak współpraca i  praca zespołowa.  Zajęcia realizowane w ramach godzin informatyki i nie tylko, rozbudzą również ciekawość i kreatywność dzieci oraz zaangażują je do działania.

     • DZIEŃ KROPKI W NASZEJ SZKOLE...I KROPKA!

     • Od 2011 roku 15 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kropki. Co to takiego? 

      Wszystko zaczęło się od niezwykle popularnej książki "Kropka" Petera H. Reynoldsa, opowiadającej o kropce, która zmieniła świat małej Vashti. 

      Międzynarodowy Dzień Kropki to święto kreatywności, odwagi i wiary we własne umiejętności. Każdego roku, miliony dzieci bierze udział w licznych aktywnościach, których celem jest odkrywanie talentów i wspieranie kreatywności. Dzieci rozmawiają o swoich mocnych stronach, wspólnie tworzą "kropkowe" dzieła i wzajemnie się inspirują.

      W naszej szkole świętowaliśmy dzień kropki w bibliotece i świetlicy. Dzieci obejrzały film o małej Vashti a później tworzyły, kreowały i inspirowały się kropkami ale przede wszystkim wspaniale się bawiły.

     • ZAPROSZENIE

     • Szanowni Państwo!

      Serdecznie zapraszam na spotkanie z dyrektorem szkoły, które odbędzie się 17 września o godzinie 17.00 na sali gimnastycznej. Po spotkaniu odbędą się zebrania z wychowawcami klas, na których zostaniecie Państwo zapoznani z najważniejszymi informacjami dotyczącymi roku szkolnego oraz wypełnicie stosowną dokumentację dotyczącą Państwa dzieci.

      Tatiana Ryczko

     • WYCHOWANIE PRZEZ CZYTANIE

     • Nasza szkoła po raz kolejny będzie realizowała program „Wychowanie przez czytanie”, który skierowany jest do uczniów klas 5–7 szkół podstawowych. 

      Celem programu jest wspieranie rozwoju moralnego młodzieży oraz promocja czytelnictwa i wartościowej literatury.Pod opieką nauczycieli uczniowie będą omawiali istotę i skutki stosowania bądź zaniechania poszczególnych wartości moralnych, jak również stworzą krótkie prezentacje multimedialne przedstawiające wybrane przez siebie wartości. 

     • "LIST DO TATY" I SUKCES MARTYNY!

     • Z radością informujemy o sukcesie naszej uczennicy.

      Uczennica  naszej szkoły Martyna Krystof  została laureatką etapu okręgowego V. Edycji Konkursu „List do Taty” organizowanego przez Komisję Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.

      Konkurs został przeprowadzony na terenie całego kraju, w okręgach wyborczych senatorów. Skierowany był do uczniów klas IV i V szkół podstawowych.  Odbył się w czerwcu 2019 roku

      Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło we wrześniu 2019 roku . Okazało się, że w gronie  laureatów znalazła się uczennica klasy 5a  naszej szkoły Martyna Krystof.

      W poniedziałek 09 października 2019  w biurze senatorskim Senatora  RP Wojciecha Piechy                          w Rybniku odbyło się podsumowanie etapu okręgowego konkursu „List do taty”. Zgromadzili się laureaci konkursu ze swoimi rodzicami i nauczycielami.

      Autorzy najlepszych listów otrzymali nagrody ufundowane przez Senatora  RP Wojciecha Piechę. Nagrody i dyplomy  oraz podziękowania dla nauczycieli przygotowujących swych podopiecznych  wręczył sam Senator RP Wojciech Piecha. Nie zabrakło ciepłych słów i słodkiego tortu, którym poczęstowani zostali  wszyscy uczestnicy spotkania.

      Martynie serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

      Danuta Gilner

     • SPOTKANIE KLASY 1a i 1b Z POLICJANTAMI

     • Klasy 1a oraz 1b naszej szkoły w dniu 10.09.2019 spotkały się z policjantami, którzy przypomnieli o wszystkich ważnych zasadach bezpieczeństwa, o których nie powinniśmy zapomnieć. Asp. szt. Wojciech Wypchał sprawdził czy dzieci pamiętają numery alarmowe oraz zasady bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię. Uczyliśmy się także jak zachować się w kontakcie z nieznajomymi oraz jak poprawnie wezwać pomoc w razie zagrożenia lub wypadku. To była ważna lekcja! Dziękujemy Policjantom za wizytę w naszej szkole.

     • XVI KAMPANIA "ŁAŃCUCH CZYSTYCH SERC" W SP5

     • Dziś 10 września o godzinie 10:00, nasza szkoła wzięła udział w XVI Kampanii „Łańcuch Czystych Serc” – złu mówią „nie”, za to dobru zdecydowane „tak”. Łańcuch Czystych Serc to Powiatowa Kampania w Mikołowie, która jest zwieńczeniem całorocznych działań profilaktycznych, na które składają się m.in. zajęcia prowadzone w szkołach. Wspólnie z klasami VIIa, VIIb oraz VIII naszej szkoły przeprowadziliśmy zajęcia warsztatowe na temat: „Złość, agresja, przemoc.” Zajęcia rozpoczęła i podsumowała nasza pani dyrektor pani Tatiana Ryczko. Na zakończenie słuchając piosenkI Majki Jeżowskiej „Kolor serca” utworzyliśmy żywy łańcuch, podniesione ręce, symbolizowały protest przeciwko uzależnieniom, przemocy oraz nietolerancji. Uczniowie przedstawili wartości ważne w życiu codziennym, aby pokazać, że każdy człowiek oczekuje czegoś innego, ma inne potrzeby, co nie znaczy, że nie można wspólnie tworzyć jednej zgranej społeczności szkolnej. Relacja foto przygotowana przez panią Sabinę Baran-Wloczek oraz panią Beatę Fraj wkrótce w naszej galerii.

      Dziękuje za zaangażowanie i pomoc pani dyrektor, nauczycielom oraz uczniom,

      Pedagog szkolny,

      Jolanta Niewińska

     • NARODOWE CZYTANIE W NASZEJ SZKOLE

     •  

      Po raz kolejny Szkoła Podstawowa nr 5 włączyła się w akcję Narodowe Czytanie, która organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie.W naszej szkole uczniowie na swoich pierwszych lekcjach wysłuchali fragmentów z dwóch nowel: „Katarynki” - Bolesława Prusa oraz „Sachem” Henryka Sienkiewicza.Reprezentanci z klas 4-8 spotkali się, aby przeczytać fragmenty wszystkich ośmiu nowel celem nagrania filmu promującego akcję.Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie!

      1.  Dobra pani – Eliza Orzeszkowa
      2. Dym – Maria Konopnicka
      3. Katarynka – Bolesław Prus
      4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
      5. Orka – Władysław Stanisław Reymont
      6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
      7. Sachem – Henryk Sienkiewicz
      8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

      ZAPRASZAMY DO GALERII

    • ZEBRANIE Z RODZICAMI
     • ZEBRANIE Z RODZICAMI

     • Zapraszamy na pierwsze zebranie z rodzicami w tym roku szkolnym, które odbędzie się 17.09 o godzinie 17.00.
      Najpierw zapraszamy na salę gimnastyczną, gdzie zebranie poprowadzi Pani Dyrektor Tatiana Ryczko, potem odbędą się zebrania z Wychowawcami w klasach.
      Ponieważ zobowiązani jesteście Państwo do podpisu niezbędnych zgód, obecność na zebraniu jest obowiązkowa.

     • ROZPOCZĘCIE NOWEGO ROKU SZKOLNEGO 2019/2020

     • Dziś, czyli 2 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2019/2020. O godzinie 9.00 zebraliśmy się na Mszy Św. w naszym kościele parafialnym i otrzymaliśmy błogosławieństwo na trudy i radości życia szklonego. Potem, już w szkole, uczestniczyliśmy w uroczystej akademii. Przywitaliśmy w progach naszej szkoły nową Panią Dyrektor szkoły mgr Tatianę Ryczko, której został przekazany symboliczny złoty klucz.

      Przypomnieliśmy wszystkim zebranym że 1. września to także moment, w którym wspominamy Polaków, którzy oddali życie broniąc naszej Ojczyzny w czasie II Wojny Światowej. Pamiętaliśmy o tym podczas akademii, a także zapalając znicz i składając kwiaty przy tablicy upamiętniającej patronów naszej szkoły- Powstańców Śląskich. Uczniowie klasy III  przygotowali program artystyczny podczas którego gorąco powitali w naszym gronie pierwszoklasistów! Następnie uczniowie udali się na pierwsze po wakacjach spotkania klasowe ze swoimi wychowawcami.

      Wszystkim uczniom życzymy sukcesów w nauce, miłych wrażeń z pobytu w szkole, rozwinięcia swoich zainteresowań, talentów oraz osiągnięć w konkursach.

      Zaś naszej nowej Pani Dyrektor życzymy wszelkiej pomyślności, wiele zapału, sił i energii do pracy w naszej szkole oraz satysfakcji z realizacji zawodowych zamierzeń i  planów.

      Zapraszamy do galerii.