W roku szkolnym 2015/2016 dofinansowaniem zakupu podręczników w ramach Rządowego programu pomocy uczniom w 2015 r. – „Wyprawka szkolna” zostaną objęci:
- uczniowie klas III szkoły podstawowej,
- uczniowie klas IV technikum,
- uczniowie niepełnosprawni szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych: słabowidzący, niesłyszący, słabosłyszący, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym, z niepełnosprawnością ruchową, w tym afazją, z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, z niepełnosprawnościami sprzężonymi, wprzypadku, gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona wyżej (z wyjątkiem uczniów niewidomych) posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Kryteria uprawniające do uzyskania pomocy:
– dla uczniów klas III szkół podstawowych oraz uczniów klas IV technikum - dochód na osobę w rodzinie nie może przekraczać kwoty 574 zł netto miesięcznie (art. 5 ust.1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych - Dz. U. z 2015 r. poz. 114, z póżn. zm.);
- kryterium uzależnione od trudnej sytuacji materialnej i życiowej rodziny ucznia ze względu na przypadki, o których mowa w art. 7 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej Dz. U. z 2015 r. poz. 163 ze zm. tj. ubóstwo, sieroctwo, bezrobocie, niepełnosprawność, długotrwała lub ciężka choroba, przemoc w rodzinie, potrzeba ochrony ofiar handlu ludźmi, potrzeba ochrony macierzyństwa lub wielodzietności, bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego, zwłaszcza w rodzinach niepełnych lub wielodzietnych, trudności w integracji cudzoziemców, którzy uzyskali w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą, trudności w przystosowaniu do życia po zwolnieniu z zakładu karnego, alkoholizm lub narkomania, zdarzenia losowe i sytuacje kryzysowe, klęska żywiołowa lub ekologiczna – na podstawie decyzji dyrektora szkoły, do której uczeń uczęszcza (do 5 % uczniów objętych pomocą w gminie) – dotyczy uczniów klas III szkół podstawowych oraz uczniów klas IV technikum;
- kryterium dot. niepełnosprawności ucznia - dla uczniów słabowidzących, niesłyszących, słabosłyszących, z niepełnosprawnością ruchową, w tym afazją, z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi w przypadku, gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona wyżej, posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego,o którym mowa w art. 71b ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty.
Pomoc jest udzielana na wniosek rodziców ucznia (prawnych opiekunów, rodziców zastępczych, osób prowadzących rodzinny dom dziecka ), albo pełnoletniego ucznia a także nauczyciela, pracownika socjalnego lub innych osób - za zgodą rodziców ucznia (prawnych opiekunów, rodziców zastępczych, osób prowadzących rodzinny dom dziecka) albo pełnoletniego ucznia.
Do wniosku należy dołączyć:
- zaświadczenie/zaświadczenia o wysokości dochodów lub zaświadczenie o korzystaniu ze świadczeń rodzinnych w formie zasiłku rodzinnego lub dodatku do zasiłku rodzinnego (za miesiąc poprzedzający miesiąc złożenia wniosku); w uzasadnionych przypadkach zamiast zaświadczenia – oświadczenie o wysokości dochodów – dot. kryterium dochodowego;
- uzasadnienie – dot. uczniów nie spełniających ww. kryterium dochodowego, ale znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej i życiowej;
- kopię orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego przez publiczną poradnię psychologiczno – pedagogiczną w tym poradnię specjalistyczną – dot. uczniów niepełnosprawnych.
Wnioski należy składać do dyrektora szkoły, do której uczeń będzie uczęszczał w roku szkolnym 2015/2016 do dnia 30 września 2015 r. (WNIOSKI SĄ DO POBRANIA W SZKOLE)
Zwrot kosztów zakupu podręczników:
Dyrektor szkoły zwraca rodzicom koszty zakupu podręczników do wysokości wartości pomocy po przedłożeniu dowodu zakupu:
w przypadku zakupów indywidualnych dowodem zakupu podręczników jest faktura VAT wystawiona imiennie na ucznia, rodzica (prawnego opiekuna, rodzica zastępczego, osobę prowadzącą rodzinny dom dziecka) lub rachunek, paragon lub oświadczenie o zakupie podręczników lub materiałów edukacyjnych.
W przypadku złożenia oświadczenia o zakupie podręczników do oświadczenia należy dołączyć informację o rozliczeniu wydatków tylko w ramach programu "Wyprawka szkolna";
w przypadku zakupu podręczników dla grupy uczniów koszty zakupu podręczników i materiałów edukacyjnych są zwracane rodzicom uczniów (prawnym opiekunom, rodzicom zastępczym, osobom prowadzącym rodzinny dom dziecka) po przedłożeniu potwierdzenia zakupu zawierającego w szczególności: imię i nazwisko ucznia, klasę, do której uczeń będzie uczęszczał, adres szkoły, wykaz zakupionych podręczników i materiałów dydaktycznych, kwotę zakupu, datę zakupu i czytelny podpis osoby dokonującej zakupu. Potwierdzenie wystawia podmiot dokonujący zakupu, na podstawie faktury VAT i listy uczniów, dla których zakupiono podręczniki i materiały edukacyjne.
W przypadku szkół prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego inne niż gminy koszty zakupu podręczników zwraca po przedłożeniu dowodu zakupu, do wysokości wartości pomocy - Burmistrz Miasta, właściwy ze względu na siedzibę szkoły.
Realizacja zwrotu kosztów zakupu podręczników nastąpi do dnia 20 listopada 2015 r.
DO POBRANIA:
wyprawka_2.pdf