• JAK PRZYGODA TO TYLKO W WARSZAWIE...

     • „Jak przygoda to tylko w Warszawie…”

       

      W środę po świętach tj. 24 kwietnia 2019 roku uczniowie klas: VI a i VI b oraz VII a naszej szkoły wraz z opiekunkami udali się na trzydniową wycieczkę do Warszawy. Grupa liczyła 44 osoby. Wcześnie rano, bo o 6:45 zebraliśmy się przed szkołą, by wyruszyć w kilkugodzinną podróż autokarową do naszej stolicy.

      Zwiedzanie Warszawy rozpoczęliśmy od wizyty w Muzeum Powstania Warszawskiego. Pełni wzruszenia poznawaliśmy historię naszej stolicy. Wilanów to kolejne miejsce, gdzie spacerowaliśmy po przepięknym parku. Z powodu awarii autobusu nie udało nam się dotrzeć na Cmentarz Stare Powązki, na którym pochowane są znane osoby ze świata literatury, filmu, teatru, nauki i polityki. Następnie udaliśmy się do Lux Hostelu, naszego miejsca noclegowego.

      Drugi dzień zaczęliśmy od wizyty w Telewizji Polskiej, gdzie obejrzeliśmy z dużym zainteresowaniem, studia telewizyjne, pomieszczenia reżyserskie oraz muzeum. Kolejnym punktem programu było Stare Miasto, gdzie znajduje się Kolumna Zygmunta III Wazy. Tutaj spotkaliśmy się z przewodnikiem. Od razu pomaszerowaliśmy pod Zamek Królewski. Podziwialiśmy piękno budynku, który został zbudowany w stylu barokowo - klasycystycznym. Potem powędrowaliśmy na ul. Świętojańską, gdzie mieści się Bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela. Następnie pośpieszyliśmy na Rynek Starego Miasta. Po środku placu stoi pomnik Warszawskiej Syrenki. Wracając w kierunku autokaru, skręciliśmy na Plac Piłsudskiego, by tam zobaczyć Grób Nieznanego Żołnierza. Ponieważ dzień ten był słoneczny i ciepły, udaliśmy się na spacer po Łazienkach Królewskich. Uczestnicy wycieczki zachwycali się florą i fauną tego parku, była okazja do zrobienia pięknych zdjęć. Następnie zwiedzaliśmy stolicę z okien autokaru. Po tym pełnym wrażeń dniu udaliśmy się na zasłużony odpoczynek. Drugi dzień naszego pobytu w Warszawie również był udany.

      Trzeci - ostatni dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania niezwykle ważnego dla uczestników wycieczki obiektu - Stadionu Narodowego. Jest wśród nas wielu kibiców piłki nożnej

      i wizyta na tym stadionie była spełnieniem ich marzeń. Gdy weszliśmy na trybuny

      i wspięliśmy się na sam ich szczyt, z góry podziwialiśmy ogrom tego obiektu. Naprawdę, robi wrażenie! Potem pojechaliśmy autobusem do Centrum Nauki Kopernik, niewątpliwie jednego z najważniejszych punktów naszej wycieczki. Jest to wspaniały ośrodek nauki, którego misją jest rozbudzanie ciekawości, wspomaganie samodzielnego poznawania świata i uczenia się. Wszyscy mogliśmy poznawać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Mieliśmy okazję własnoręcznie dokonywać wielu doświadczeń naukowych, zobaczyć na własne oczy mechanizmy funkcjonowania ludzkiego organizmu, urządzeń, wszechświata i wielu innych aspektów otaczającego nas świata. To był ostatni punkt programu naszej wycieczki, wróciliśmy do autokaru i wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu.

      Wycieczka była bardzo udana. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc. Panowała miła atmosfera. Zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć. Pomimo zmęczenia oraz oszołomienia natłokiem wrażeń byliśmy zadowoleni. Mamy nadzieję, iż ponownie odwiedzimy to wspaniałe miasto.

      ZAPRASZAMY DO GALERII.

    • ŚWIĘTO FLAGI W NASZYM MIEŚCIE
     • ŚWIĘTO FLAGI W NASZYM MIEŚCIE

     • 2-go Maja zapraszamy dzieci, młodzież oraz dorosłych do udziału w grze miesjkiej organizowanej z okazji święta flagi.

      Zapewniamy: ciekawe zadania do wykonania na punktach kontrolnych, dużo dobrej zabawy, ciekawe nagrody, upominki dla każdego patrolu.

      Rozpoczęcie gry: 2 Maja 2019 godz. 16.30

      Termin zgłoszeń: 28.04.2019

      Zgłoszenia telefoniczne: 511 587 287

      Patrole: 2 do 5 osób (w tym jedna osoba pełnoletnia)

      Rozpoczęcie oraz zakończenie gry: taras przed MDK w Łaziskach Górnych.

      Przed rejestracją patrolu prosimy o zapoznanie się z regulaminem gry dostępnym na stronie Szczepu: www.szczeplaziska.zhp.net.pl.

       

      Jacek Kudla

      Komandant 1 Szczepu DHiZ "ŁAZISKA"

    • WAŻNA INFORMACJA!
     • WAŻNA INFORMACJA!

     • Od środy (24.04.2019r.) w naszej szkole będą odbywać się lekcje (wg nowego planu lekcji-dostępny na stronie internetowej oraz librusie). Niektóre lekcje mogą być odwołane lub prowadzone zastępstwa, ze względu na to, że niektórzy nauczyciele nadal biorą udział w ogólnopolskim strajku nauczycieli. Świetlica działa zgodnie z planem.

      Zaplanowana wycieczka do Warszawy odbywa się również zgodnie z harmonogramem.

     • SZKOLNY KONKURS POEZJI DZIECIĘCEJ

     • 4. kwietnia uczniowie klas II i III wzięli udzia w Szkolnym Konkursie Recytatorskim Poezji Dziecięcej. Wzięło w nim udział 10 uczniów i uczennic. Zwycięzcy będą nas reprezentować w konkursie powiatowym.

    • POWIATOWY KONKURS "NA ŚLĄSKU MIYSZKOMY PO ŚLĄSKU GODOMY"
     • POWIATOWY KONKURS "NA ŚLĄSKU MIYSZKOMY PO ŚLĄSKU GODOMY"

     • „Za naszych Ojców na Tyj Ziymii powstało to nasze godanie….”

      2 kwietnia 2019r. w naszej szkole odbył się VI Powiatowy Konkurs „Na Śląsku miyszkomy, po Śląsku godomy”.

       Przijechały do nos, ze swoimi rechtorami i łojcami,  bajtle z cołkiego powiatu mikołowskiego… Ale ino 12, bo reszta - chyba niy poradzi godać po naszymu... Ocyniały je panie Joanna Palenta- Naczelnik Wydziału Edukacji z Łazisk Gornych, Alicja Muszer- była dyrektor naszyj szkoły, Irena Jakubaszek i Stefania Szuster- z Koła Gospodyń Wiejskich oraz nasza pani Dyrektor Sabina Baran- Wloczek. No i niy miały leko, bo wszyscy łosprawiali tak piyknie… Ło chopach, ło lyczyniu w sanatorium, ło łodpuście w Jaśkowicach, ło Świyntach Wielkanocnych i gościach z Niymiec, ło lipie, ciotce z Sosnowca i cudownyj diecie…

      No, ale trza było kogoś wybrać….

       Kategoria klas I-III

      • I miejsce : Marta Cimała -SP 4 Orzesze- Jaśkowice
      • I miejsce : Julia Kaniewska SP 3 Orzesze- Zawada
      • II miejsce: Karol Suchoń SP 2  Łaziska Górne
      • III miejsce: Olivier Markiewicz- SP 10 Orzesze - Woszczyce
      • Wyróżnienia: Marzena Wieczorek – SP5 Łaziska Górne

                               Antoni Kurczok- SP5 Orzesze                                                                                

      Kategoria klas IV-VIII

      • I miejsce : Emilia Kawalec- SP4 Orzesze- Jaśkowice
      • II miejsce : Natalia Pawlak - SP3 Orzesze - Zawada
      • III miejsce : Weronika Moczek- SP10 Orzesze- Mościska
      •  

      A nagrody to były piykne… roztomajte… I dużo…… Dostali my nagrody od Starostwa Powiatowego w Mikołowie,  od Urzędu Miasta Łaziska Górne. I bez toż nikt niy poszoł do dom z pustymi rynkami… I jeszcze dziynki naszyj Radzie Rodziców kożdy bajtel dostoł maszket.

      Ale tak myślymy co fest trza by dziękować rechtorom, co przigotowali szkolorzy na tyn konkurs… I Łojcom, co w doma godajom z bajtlami… A co niykierzy napisali swoim bajtlom te łosprowiania… DOBRZE, COBY MY NIY ZAPOMNIELI SWOJI ŚLONSKIJ GODKI… TO PRZECA CZYŃŚĆ NASZYJ KULTURY, NASZYCH TRADYCJI… COBY MY MIELI W ZOCY- DARZYLI SZACUNKIEM- NASZ GÓRNY ŚLĄSK- NASZA MAŁO ŁOJCOWIZNA.

      Słyszeli my, że ponoć udoł nom się tyn konkurs… I na bezrok bajtle chcom zaś do nos przijechać…

      Toż zaproszony już terozki. Bydymy czekać !!!

    • ASY Z NASZEJ KLASY
     • ASY Z NASZEJ KLASY

     • -Na ile lat wybierany jest prezydent w Polsce?

      -Roślina nadmorska  która jest pod ochroną, związana jest z nią jedna z polskich legend, podaj jej nazwę.

      -Ile lat liczy wiek?

      -Gdzie jest siedziba Unii Europejskiej?

      -Jaka drużyna jest aktualnie mistrzem świata w Piłce Nożnej?

      To tylko niektóre z pytań części ustnej konkursu miejskiego "ASY Z NASZEJ KLASY" którego organizatorem jest Szkoła Podstawowa nr 2 w Łaziskach Górnych.

      28 marca uczniowie naszej szkoły brali udział w miejskim konkursie dla uczniów klas III naszego miasta. Naszą szkołę reprezentowali: Anna Hulin, Martynka Górak, Antoni Zawadzki i Piotrek Żurek.  Uczniowie spisali się bardzo dzielnie. Gratulujemy!

     • SZKOLNY KONKURS "NA ŚLĄSKU MIYSZKOMY, PO ŚLĄSKU GODOMY"

     • 28 marca odbył się szkolny etap konkursy gwary brało w nim udział 8 uczniów. Najlepsza w kategorii klas I-III okazała się Marzena Wieczorek z klasy II, a w kategorii klas IV-VIII - Antoni Szczyrba z klasy Va. Ci właśnie uczniowie reprezentować nas będą w konkursie powiatowym, który obędzie się 2 kwietnia w naszej szkole.
      Trzymamy kciuki!

      Zapraszamy do Galerii.

    • KOLEJNY SUKCES EWY!
     • KOLEJNY SUKCES EWY!

     • To nie jedyny sukces Ewy w ostatnim czasie. W piątek 29.03.2019r. w I LO im. K. Miarki
       w Mikołowie nasza uczennica odebrała DYPLOM FINALISTY w Powiatowym Konkursie z Języka Polskiego. Podczas tego konkursu uczniowie mieli do rozwiązania test zawierający zarówno pytania zamknięte, jak i otwarte, odwołujące się do tekstu i wiedzy zdobytej w trakcie nauki w szkole podstawowej – literatura i nauka o języku. Dodatkowo mieli napisać krótką wypowiedź pisemną, odnoszącą się do podanego tekstu.

      Ewa poradziła sobie znakomicie, uzyskując wysoką lokatę w powiecie.

      Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !

    • Mamy LAUREATA I FINALISTĘ !
     • Mamy LAUREATA I FINALISTĘ !

     • Uczennica naszej szkoły – Ewa Słomiany z klasy 8a odniosła ogromny sukces. Została laureatką z języka polskiego oraz  finalistką z historii w Wojewódzkich Konkursach  Przedmiotowych.

       Laureatem zostaje uczestnik, który uzyskał co najmniej 90 % punktów możliwych do zdobycia. Poza tym jest on zwolniony z egzaminu ósmoklasisty z tego przedmiotu i jest to równoznaczne
      z uzyskaniem z egzaminu z języka polskiego najwyższego wyniku. Natomiast finalistą zostaje uczestnik zakwalifikowany do III stopnia, który uzyskał co najmniej 30 % punktów możliwych do uzyskania.
      Ewa, osiągając tak wysokie wyniki, udowodniła jak wielki ma talent,  ale  także jak jest pracowita, systematyczna i otwarta na zdobywanie wiedzy, a przy tym niebywale skromna. W zdobyciu tak wysokich wyników wspierały ją nauczycielki: p. Iwona Wyroślak  (jęz. polski) i p. Iwona Brzyszczan – Prochownik (historia).

      W piątek – 5 kwietnia o godz. 10:30  w Centrum Kulturalno - Edukacyjnym w Czerwionce -Leszczynach podczas Gali Laureatów Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych Ewa odbierze Dyplom Laureata z Języka Polskiego.

      Cieszymy się i gratulujemy !!!

    • PODZIĘKOWANIE DLA PANI DYREKTOR KINGI SZALA
     • PODZIĘKOWANIE DLA PANI DYREKTOR KINGI SZALA

     • Szanowna Pani Dyrektor,

      W związku z zakończeniem pracy na stanowisku dyrektora Szkoły Podstawowej nr 5 im. Powstańców Śląskich w Łaziskach Górnych składamy serdeczne podziękowania za kierowanie naszą szkołą i zaangażowanie w życie lokalnej społeczności.

      Dziękujemy za życzliwość i wyrozumiałość, inspirowanie nas do działania, za twórczy niepokój, dostrzeganie naszych wysiłków, ale i konstruktywną krytykę.

      Pragniemy przekazać również nasze  serdeczne gratulacje w związku z objęciem stanowiska  Zastępcy Naczelnika Wydziału Edukacji, Ochrony Zdrowia, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Łaziskach Górnych. 

      Życzymy zdrowia, wytrwałości, sukcesów,  a także spełnienia w realizacji nowych przedsięwzięć  i życiowych planów.

       

      Nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, uczniowie