• MALI DETEKTYWI- PROJEKT EDUKACYJNY
     • MALI DETEKTYWI- PROJEKT EDUKACYJNY

     • Uczniowie klasy III od października biora udział w niezwykłym projekcie edukacyjnym dla uczniów klas I-III - MALI DETEKTYWI. Co jakiś czas zamieniają się w detektywów i odkrywają, jak ciekawa potrafi być nauka! Poznają tajniki matematyki, przyrody oraz informatyki. Rozwijają również umiejętności plastyczne i trenują pracę w grupie. 
      To, co łączy nasze zajęcia w ramach projektu, to poszukiwanie wiedzy, umiejętność formułowania wniosków na podstawie własnych doświadczeń i obserwacji, a także praca zespołowa. A nade wszystko udział w projekcie sprawia że świetnie sie bawimy!

      Dziś temat naszych zajęć to:  „Dlaczego detektyw pracuje w rękawiczkach?” Poznaliśmy tajniki pracy detektywa, kryminologa, a ściganie przestępców oraz zbieranie śladów z miejsca zbrodni absolutnie pochłonęło dziś naszą klasę. Było tajemniczo, wesoło, a przy tym bardzo pouczająco.  Zadanie domowe przewidziane w scenariuszu odrobią z pewnością wszyscy, między innymi będziemy tropili też wiosnę. Sprawdzimy czy i ona zostawiła już jakieś ślady...

      Z miłą chęcią ja i moi uczniowie zrealizujemy kolejny scenariusz przewidziany w programie.

      Monika Szczyrba i Klasa III

      Zapraszamy do Galerii.

     • UWAGA GRYPA!

     • W związku z okresem zwiększonej liczby zachorowań na grypę prosimy zapoznać się materiałami informacyjnymi przekazanymi przez Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.

    • PÓŁKOLONIE ZIMOWE W SP5- PODSUMOWANIE
     • PÓŁKOLONIE ZIMOWE W SP5- PODSUMOWANIE

     • W dniach 18.02. do 22.02.2019r. w naszej szkole odbyły się półkolonie. W czasie ich trwania uczestnicy byli w Muzeum Śląskim w Katowicach, w gliwickiej Palmiarni, na bowlingu w Łaziskach Górnych, w Rudzie Śląskiej w kinie na filmie "Jak wytresować smoka 3" oraz  w tyskim Parku Wodnym. Poza tym uczniowie wspólnie spędzali czas na grach i zabawach sportowych.

    • REKRUTACJA DO KLASY I
     • REKRUTACJA DO KLASY I

     • REKRUTACJA DO KLASY I SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 5 W ŁAZISKACH GÓRNYCH

      NA ROK SZKOLNY 2019/2020

      Formularz zgłoszenia kandydata do klasy I Szkoły Podstawowej nr 5                           

      można odebrać w sekretariacie szkoły

      lub pobrać  na stronie internetowej szkoły sp5laziska.edupage.org.

      TU MOŻNA POBRAĆ:

      Zgloszenie_dziecka_do_kl._I__w_roku_szkolnym_2019-2020.doc

       

      Wniosek_o_przyjecie_do_szkoly_dla_uczniow_zamieszkujacych_poza_obwodem_szkoly.docx

       

      Dokumenty kandydatów zamieszkałych w obwodzie szkoły  prosimy składać w sekretariacie szkoły

       do 22 marca 2019 roku.

      Sekretariat czynny w godzinach od 700 do 1500.

      telefon: 32 22 41 207 e-mail: sekretariat@sp5.laziska.pl

      Na podstawie Art. 133.2. Ustawy z dnia 14 grudnia 2016r. Prawo oświatowe

      Kandydaci zamieszkali poza obwodem publicznej szkoły podstawowej mogą być przyjęci do klasy I

      po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego, jeżeli dana publiczna szkoła podstawowa

      nadal dysponuje wolnymi miejscami.

       Wniosek o przyjęcie do szkoły podstawowej wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie przez kandydata zamieszkałego poza obwodem szkoły, warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym należy złożyć w terminie  

        od 4 czerwca do 5 czerwca 2018r.

      ULICE NALEŻĄCE DO OBWODU SP5: Cicha, Górnicza, Kałuże, Kamienna, Krótka, Ligonia, Mikołowska, Mokierska, Pawła Wyry, Piaskowa, Pogodna, Polna, Poprzeczna, Potokowa, Stara Droga, Stroma, Szkolna, Widokowa, Wierzysko, Wieżowa, Wodna, Wodociągowa, Wyniosła, Zgody.

    • MASZ "JEDNO ŻYCIE", POWTÓREK NIE MA!
     • MASZ "JEDNO ŻYCIE", POWTÓREK NIE MA!

     • W dniu dzisiejszym, czyli 27 marca uczniowie klasy 8a, 8b i 7 uczestniczyli w artystycznym programie profilaktyki uzależnień pt. „Jedno życie". Piotr Plichta- raper o pseudonimie „Poison”- bazując na swoim – ciężkim, ale i pouczającym doświadczeniu mówił do młodzieży na temat używek, do których młodzież ma teraz tak łatwy dostęp, oraz ich negatywnych skutków, doprowadzających do chorób, a nawet śmierci. 
      Opowieściom towarzyszyła muzyka Piotra Plichty, który wykonywał swoje utwory, a każdy tekst niósł pozytywne przesłanie. Prowadzący mówił także o cyberprzemocy i wskazywał na to, jak ważne w naszym życiu mają SŁOWA, ile mogą zrobić dobrego, ale także ile zła wyrządzić.
      Młodzież aktywnie włączała się w spotkanie, chętnie brała udział w zadaniach stawianych przez Piotra Plichtę, wchodziła w dialog z prowadzącym. Z całą pewnością było to wartościowe spotkanie, pobudzające do refleksji, nad tym jak niewiele trzeba, by źle pokierować swoim życiem i uświadamiające jak wiele wysiłku należy włożyć w to, by wyjść na prostą, a także, pobudzające w nas wiarę w to, że warto rozwijać swoje pasje i talenty, którymi każdy został obdarowany.
      Mimo ciężkiej tematyki, sposób, w jaki była prezentowana spowodował, że młodzież była zainteresowana, a atmosfera, jaka towarzyszyła spotkaniu była ciepła, momentami nawet wzruszająca. 
      Mamy nadzieję, że bezpośredni przekaz w języku zrozumiałym przez młodzież stanie się impulsem do przemyślenia swojego postępowania i zachęci do analizy zachowań i do zmian.

      ZAJRZYJ TUTAJ:

      http://jedno-zycie.pl/

    • AKCJA CHARYTATYWNA DLA DOMINIKA
     • AKCJA CHARYTATYWNA DLA DOMINIKA

     • 06.02.2019 roku Szkolny Klub Wolontariatu zorganizował akcję sprzedaży ciast, dochód z której przekazany został na podopiecznego fundacji Iskierka - trzyletniego Dominika walczącego z guzem mózgu. Jak zawsze akcja cieszyła się dużym powodzeniem i dzięki hojności Rodziców oraz Uczniów SP5 udało się zebrać ponad 900zł. Prawdziwą furorę zrobili panowie z klasy 7 - Kuba, Daniel, Janek oraz Mateusz, którzy w ramach akcji zakupili produkty, a następnie przygotowali i sprzedawali hot-dogi. W tym miejscu pragniemy gorąco podziękować pani Aleksandrze ze sklepu Znajomy, która podarowała na akcję bułki na hot-dogi. Dziękujemy również wszystkim mamom, tatom, babciom i starszym uczniom, którzy podarowali na akcję pyszne wypieki.
      Była to kolejna akcja, która pokazała, że nasza społeczność ma ogromne serce i chęć pomocy innym.

      Zapraszamy do galerii.

    • NOWE MURALE W NASZEJ SZKOLE!
     • NOWE MURALE W NASZEJ SZKOLE!

     • Podczas ferii zimowych artyści znów upiększyli Szkołę Podstawową nr 5 w Łaziskach Górnych. KlaudiuszBaikoneKnopek wykonał mural  przedstawiający Powstańców Śląskich. Natomiast uczennica klasy VIII naszej szkoły Weronika Selena Kandzia z pomocą mamy ozdobiła wejście do gabinetu pedagoga szkolnego. 
      To już kolejne murale w SP5. Poprzednie wykonane zostały przez Panią Agnieszkę Kuś oraz Ewę Szuster i uczennice klasy 8. Piękne ścienne obrazy można podziwiać w holu dolnym, w jadalni, świetlicy oraz na korytarzach szkoły. Bardzo dziękujemy artystom i rodzicom uczniów naszej szkoły za pomoc w realizacji tych przedsięwzięć.

    • TWÓJ 1% DLA TWOJEJ SZKOŁY
     • TWÓJ 1% DLA TWOJEJ SZKOŁY

     • Szanowni Rodzice

      Informujemy, że zostało utworzone w Fundacji PRO-EKO subkonto dla naszej szkoły umożliwiającej przekazanie 1% podatku od dochodu przez osoby, którym bliskie jest dobro dzieci oraz szkoły.

      Aby przekazać 1 % podatku dochodowego za 2019 rok na rzecz Szkoły Podstawowej nr 5 w Łaziskach Górnych za pośrednictwem Fundacji Pracowniczej PRO-EKO wystarczy w formularzu PIT-37 w pozycji nr. 137 wpisać:

      KRS: 0000064561
      oraz podać cel szczegółowy (w poz. 139):  SZKOŁA PODSTAWOWA NR 5 ŁAZISKA .

      Zebrane w ten sposób środki finansowe będą przeznaczone na statutowe działania szkoły, jej rozwój, na zapewnienie odpowiedniego zaplecza oraz wyposażenia w pomoce dydaktyczne. Wymienione działania będą także związane  z inicjowaniem różnorodnych form aktywności dzieci, wpłyną korzystnie na wspomaganie procesu dydaktycznego szkoły poprzez organizowanie wycieczek naukowych, imprez szkolnych, a także przygotowanie nagród dla uczniów.

      Dziękujemy

    • Z WIZYTĄ W HISTORYLAND
     • Z WIZYTĄ W HISTORYLAND

     • 5 lutego 2019 roku klasa 5A odwiedziła Interaktywne centrum odkrywania historii Polski i Polaków w Krakowie  - HistoryLand.

       W HistoryLandzie dzięki makietom zbudowanym z klocków LEGO® i innowacyjnym, interaktywnym rozwiązaniom staliśmy  się częścią przeżywanej historii.

       Nasza podroż zaczęliśmy  od osady w Biskupinie. Zobaczyliśmy palisadę tego grodu zbudowaną z klocków LEGO®, poznaliśmy  obyczaje ludzi, którzy w nim żyli, a także odkryliśmy  najstarszą na świecie mapę nieba. Następnie przystanęliśmy  na moment przy Drzwiach Gnieźnieńskich, na których uwieczniono tragiczne losy św. Wojciecha.

      Makiety kościoła mariackiego, sukiennic i Wawelu zrobiły na nas niesamowite wrażenie.

      W HistoryLandzie ujrzeliśmy również  pola Grunwaldu, gdzie stanęliśmy  w szeregu z innymi żołnierzami i przenieśliśmy  się w samo serce jednej z największych średniowiecznych bitew. Stoczyliśmy  też walkę ze szwedzką flotą pod Oliwą

      Poznaliśmy też wiele ciekawostek, np.  jaką rolę w bitwie pod Monte Cassino odegrał niedźwiedź Wojtek, poznaliśmy sekret związany z nierówną wysokością wież Kościoła Mariackiego i tajemnicę Drzwi Gnieźnieńskich.

      Zapraszamy do galerii.

    • 5B NA KULIGU!
     • 5B NA KULIGU!

     • Klasa 5b i kilkoro uczniów z klasy 7 i 8b pojechało w ostatni piątek przed feriami do Wisły na kulig. Sunęliśmy saniami wśród górskiego zimowego krajobrazu, piekliśmy przy ognisku kiełbaski a także spacerowaliśmy po Wiśle. Wycieczki na świeżym powietrzu to domena Pani Jaszczyk i pani Hajdugi. Na pewno przygotują coś dla naszych uczniów na wiosnę 🙂

      ZAPRASZAMY DO GALERII.

    • ACH CO TO BYŁ ZA BAL!!!
     • ACH CO TO BYŁ ZA BAL!!!

     • Bal karnawałowy jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarcza wielu przeżyć i radości. Dlatego też, jak co roku w naszej szkole w dniu 6 lutego 2019 roku odbył się Bal Przebierańców dla klas 1-4 a Karnawałowa Dyskoteka dla uczniów klas 5-8. Na udekorowanej sali gimnastycznej pojawiły się niesamowite postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, można było zobaczyć: wróżki, królewny, biedronki, księżniczki, rycerzy, piratów, policjantów, żołnierzy…, nie sposób wymienić wszystkich. Na Sali podczas pląsów było bardzo kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, a uśmiech nie znikał z twarzy dzieci. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów. Kolejny bal karnawałowy już za rok.

      ZAPRASZAMY DO GALERII.

     • MIEJSKI KONKURS PLASTYCZNY Z HEKTOREM

     • Sukcesy , sukcesy…W grudniu uczennice klasy 1. Amanda Szymanek oraz Maja Banach wzięły udział w Miejskim Konkursie Plastycznym „Gdy nie mogę sam, w Hektorze pomoc mam”, a uczennice klasy 2. Marzena Wieczorek oraz Ola Jastrzębska w Miejskim Konkursie Literackim „Czego nauczył mnie sierżant Hektor?”. Wyniki dotarły do nas dopiero w styczniu… Ale warto było czekać… Ola z klasy 2. zdobyła III miejsce! Gratulujemy  nagrody!!! Ale nie tylko te cztery dziewczynki wiedzą dużo, a może wszystko o bezpieczeństwie… Mam nadzieję, że wszystkie dzieci naszej szkoły zachowują się bezpiecznie!

       

    • POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI O TEMATYCE BOŻONARODZENIOWEJ-SUKCESY!!!
     • POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI O TEMATYCE BOŻONARODZENIOWEJ-SUKCESY!!!

     • 17 . stycznia uczniowie z klasy II  Bartek Tebinka oraz Tobiasz Blanik pojechali do Ornontowic, gdzie wzięli udział w Powiatowym Konkursie  Recytatorskim o Tematyce Bożonarodzeniowej.  Chłopcy recytowali swoje wiersze jak prawdziwi aktorzy! Konkurencja była bardzo duża… Pomimo tego… Tobiasz zdobył III miejsce! Brawo!

    • PALCEM PO MAPIE POLSKI- POWIATOWY KONKURS GEOGRAFICZNY
     • PALCEM PO MAPIE POLSKI- POWIATOWY KONKURS GEOGRAFICZNY

     • Dnia 30 stycznia 2019 rozegrany został I  Powiatowy Konkurs Geograficzny „ Palcem po mapie….Polski”

      Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowej nr 5 im. Powstańców Śląskich                              w Łaziskach Górnych.

      Honorowy Patronat nad Konkursem objął Starosta Mikołowski i Burmistrz Miasta Łaziska Górne.

      Do konkursu przystąpiło 20 uczestników z  10 szkół  powiatu mikołowskiego z klas V-VIII.  Celem organizacji konkursu była  popularyzacja wiedzy geograficznej, rozbudzanie                         i rozszerzanie zainteresowań geografią,  kształtowanie umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji, w tym szczególnie  z podstawowego źródła informacji geograficznej, jakim jest mapa.

      Zawodnicy musieli  w ciągu godziny rozwiązać test i wykazać się  znajomością  rzek, miast                 i krain geograficznych Polski. 

      Za udział w konkursie każdy uczeń otrzymał  dyplom i drobny upominek.

      Zwycięscy konkursu otrzymali  nagrody rzeczowe.

      Przyznano I , II i III miejsce  oraz 2 wyróżnienia. Nagrody ufundował Urząd Miasta w Łaziskach Górnych i Starostwo Powiatowe w Mikołowie.

       

       

    • KONKURS KOLĘD
     • KONKURS KOLĘD

     • Srebrna Pastorałka dla "Wesołej piątki"
      Nasz szkolny Zespół wokalny "Wesoła piątka" wyśpiewał Srebrną pastorałek w Powiatowym konkursie kolęd i i pastorałek w Łaziskach Górnych. 31 stycznia zespół w składzie:Kinga Doktór,Weronika Rzepka,Zuzanna Klapuch,Joanna Klapuch,Ola Niedźwiedź,Marysia Szojda,Karolina Czembor,Barbara Raszka i Paulina Chrobok wziął udział w koncercie laureatów i otrzymał dyplom i statuetkę.Gratulujemy sukcesu naszym muzykalnym uczennicom!

    • NOWY PLAN LEKCJI!!!
     • NOWY PLAN LEKCJI!!!

     • Od poniedziałku 28.01.2019 rozpoczyna się nowy semestr. Już dziś na naszej stronie internetowej w zakładce PLAN LEKCJI można zapoznać się z nowym planem lekcji, zmiany sa niewielkie, ale warto sprawdzić do jakich zajęć przygotować się od poniedziałku.

      Dane z programu Plan lekcji zostały zaktualizowane

    • ZAWIADOMIENIE O PRZERWIE W DOSTARCZANIU ENERGII ELEKTRYCZNEJ
     • ZAWIADOMIENIE O PRZERWIE W DOSTARCZANIU ENERGII ELEKTRYCZNEJ

     • Informujemy ze we wtorek 22.01. 2019 w godzinach 7.00 do 15.00 na ulicy Szkolnej nastąpi przerwa w dostawie prądu w związku z pracami eksploatacyjnymi sieci elektrycznej.

      Prosimy żeby uczniowie ubrali się w tym dniu cieplej- "na cebulkę" oraz zabrali ciepła herbatę do śniadania.

    • DZIEŃ BABCI I DZIADKA
     • DZIEŃ BABCI I DZIADKA

     • Babci, Dziadka dzisiaj święto,
      więc życzenia złóżmy prędko!
      Dziś wierszyki im powiemy
      i laurki im dajemy.

      Wnuki za to ich kochają,
      bo ratunek u nich mają.
      Nasze winy chociaż znają,
      przy rodzicach ukrywają.

      Dobre rady dla nas mają,
      wielkie serce swe nam dają
      i nas bardzo rozpieszczają,
      bo nas mocno tak kochają.

      Życzę zdrowia Wam dobrego
      i uśmiechu codziennego:
      by Wam sił nie brakowało,
      życie słodycz samą dało,
      byście ciągle nas kochali,
      choć będziemy dorastali.

      BABCIU I DZIADKU, KOCHAMY WAS!

      WASZE WNUKI I WNUCZKI Z SP5 W ŁAZISKACH GÓRNYCH