W tym roku 10 czerwca nasza szkoła organizowała po raz pierwszy Noc Bibliotek. Jest to ogólnopolska akcja, która w niecodzienny i niekonwencjonalny sposób promuje czytanie i biblioteki, jako najbardziej dostępne i otwarte instytucje kultury. Noc przebiegała pod hasłem "Noc detektwów". Zaczynaliśmy o godz. 19.00 od spotkania z zaproszonym gościem, który niestety chciał pozostać anonimowy więc nie ma tutaj zdjęć z tej części spotkania. A dotyczyło ono pracy detektywistycznej, szukania i wykrywania śladów osób podejrzanych. Była to lekcja bardzo interesująca i pouczająca. W kolejnej części spotkania uczniowie zapoznawali się z sylwetkami detektywów, tworzyli portrety pamięciowe, a na koniec każdy wcielił się w detektywa podczas gry terenowej. Każdy kogo nie zmógł sen oglądał dwa filmy detektywistyczne. Pobudka w sobotę o 7.00 rano:) Zapraszam do galerii zdjęć i nastronę biblioteki:)
Aktualności
Postaw na rodzinę!!! Festyn rodzinny 3 czerwca
MAMO,TATO BAW SIĘ Z NAMI !!!
Rada Rodziców, uczniowie i Grono Pedagogiczne przy Szkole Podstawowej nr 5 w Łaziskach Dolnych serdecznie zapraszają rodziców, uczniów oraz całe rodziny do wspólnej zabawy na świeżym powietrzu podczas FESTYNU RODZINNEGO, który odbędzie się 3 czerwca 2016 r. w naszej szkole.
Zapewniamy dużo ciekawych atrakcji i wspaniałą atmosferę. Rodzice klas trzecich przygotowują dla wszystkich miłą niespodziankę. Zaczynamy o godzinie 16.00. Serdecznie zapraszamy :)
REJONOWY KONKURS BIBLIJNY W NASZEJ SZKOLE
19.11.2015 r. w naszej szkole odbył się XXI rejonowy Konkurs Wiedzy Biblijnej. Tematem konkursu była Ewangelia św. Łukasza. W konkursie uczestniczyło 57 uczniów rejonu Mikołowskiego. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni pamiątkowym dyplomem i książką. W konkursie I miejsce zajęła Aleksandra Orszulik SP-8 Mikołów-Paniowy; II miejsce zajął Karol Brzoza SP-5 Mikołów; III miejsce zajęła Magdalena Musioł Zespół Szkół w Gostyni. Zwycięzcom konkursu gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w etapie diecezjalnym.
DZIEŃ NIEPODLEGŁOSCI
W dniu 12. 11 . 2015 r. odbyły się szkolne obchody z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na sali gimnastycznej zaprezentowali się uczniowie naszej szkoły oraz gościnnie młodzież z II LO w Mikołowie. Przedstawiony został spektakl muzyczny , nawiązujący do ważnych wydarzeń w naszej historii , których rocznice przypadają na ten rok : Hołd pruski (1525) , bitwa pod Kircholmem (1605) , obrona Jasnej Góry (1655). Uczniowie odegrali scenki historyczne pokazujące , że mamy w naszej historii wiele pięknych momentów z których mamy prawo być dumni.
SPORTOWE WIEŚCI
01.10.2015
Zawody Miejskie piłka nożna
Zawody odbyły się na stadionie Polonii Łaziska
- dz. rozegrały jeden mecz z SP1 po zaciętej walce wynik jednak był niekorzystny 5:2
dziewczyny zajęły II miejsce nie zakwalifikowały się do zawodów barażowych.
- chł. rozegrali 2 mecze SP1-sp5 (1:0) ; SP5-SP6 (6:2)
zajęliśmy w turnieju II miejsce co pozwoliło nam walczyć w zawodach barażowych.
07.10.2015
Zawody Barażowe
Zawody odbyły się w Orzeszu
- chł. w zawodach barażowych napotkaliśmy na duży opór!!! SP5-zazdrość (5:0) ; SP5-ornontowice (0:3) SP5-mikołów (1:5) Zajęliśmy III miejsce, I miejsce gwarantuje tylko awans do zawodów powiatowych.
20.10.2015
Powiatowe zawody w biegach przełajowych - sztafety ( 6-dz./6-chł.)
Zawody odbywały się na basenie Żabka Łaz. Grn. Do zawodów przystąpiło 13 szkół z całego powiatu dz/chł.
Biegi na dystansie : dz-800m / chł.-1000m
ogólna klasyfikacja drużynowa : dz.- VI miejsce / chł.- V miejsce
04.11.2015
Miejskie zawody w siatkówce
Zawody organizowane były w SP1 Łaziska Grn.
Nasza szkoła odniosła duży sukces ponieważ dziewczyny wygrały zawody a chłopcy zdobyli II miejsce.
- dz. SP5-SP1 (2:1) ; SP5-SP6 (2:1)
-chł. SP5-SP6 (2:0) ; SP5-SP1 (0:2)
Organizujemy zawody barażowe dla chłopców dn. 16.12.15r SP5 Łaz. Grn.
Sebastian Kassolik
SPOTKANIE Z RODZICAMI
Dnia 19 LISTOPADA 2015r. o godzinie 17:00 odbędą się spotkania wychowawców z Rodzicami. Zapraszamy.
Dyrekcja i Grono Pegdagogiczne
SZKOLNY KONKURS GWARY
W dniu 3 marca odbył się Szkolny Konkurs Gwary pt. „Na Śląsku miyszkimy, po Śląsku godomy”. Do konkursu przygotowało się 14 uczniów z klas I-III i 4 uczniów z klas IV-VI.
Oto wyniki:
KLASY I-III
miejsce I- Antoni Szczyrba
miejsce II- Inez Hulin i Piotr Młyńczak
miejsce III- Paweł Wieczorek
wyróżnienie: Mateusz Węgrzynowicz i Julia Witoszek
KLASY IV-VI
miejsce I- Olga Żmija
miejsce II- nie przyznano
miejsce III- nie przyznano
wyróżnienie: Zuzanna Nowrot, Wiktoria Wojtas, Michał Górny
Laureaci pierwszych miejsc reprezentować nas będą w Konkursie Powiatowym który odbędzie się 10 marca 2016r. w naszej szkole.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy!
OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI W NASZEJ SZKOLE
W naszej szkole Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości obchodzić będziemy 12.11 (w czwartek). W tym dniu obowiązuje odświętny strój, będzie tradycyjna grochówka (proszę o przyniesienie miseczek i łyżek) Nie będzie obiadu!
Lekcje w tym dniu odbywają się zgodnie z planem.
Przypominamy również, że 11.11 jest dniem wolnym od zajęć-święto państwowe.
POLUB NAS NA FACEBOOK'u
ZAJĘCIA W OGRODZIE BOTANICZNYM W MIKOŁOWIE
W piątek, 6 maja, klasy Va i Vb uczestniczyły w zajęciach warsztatowych na terenie Śląskiego Ogrody Botanicznego w Mikołowie. Uczniowie poznali najcenniejsze okazy drzew rodzimych i egzotycznych rosnące w ogrodzie i w pobliżu niego oraz inne ciekawe osobliwości ogrodu.
POMAGANIE PRZEZ ODKRĘCANIE
Szanowni Państwo, Drodzy uczniowie!
Pragniemy poinformować, że kolejny cel akcji "Pomaganie przez odkręcanie" w 2015 roku został zrealizowany.Nasz podopieczny 6 - letni Daniel Mateja, chorujący na mózgowe porażenie dziecięce odbył 2 tygodniowy turnus rehabilitacyjny w Ośrodku Intensywnej Rehabilitacji Dzieci "Michałkowo" w Bystrej.
Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z relacją filmową z tego wydarzenia.http://blizejszczescia.pl/daniel-mateja-rehabilitacja/wideo/26
Dziękujemy, że cały czas jesteście z nami.
Pozdrawiam Serdecznie.Krzysztof Brysz Wolontariusz Fundacji "Bliżej Szczęścia"
WAŻNE INFORMACJE DOTYCZĄCE PÓŁKOLONII PLAN WYCIECZEK
Informacje dotyczące półkolonii zimowych w SP 5
- termin półkolonii – drugi tydzień ferii – od 22 do 26 lutego 2016r.
- rozpoczęcie półkolonii – w poniedziałek, 22 lutego o godz. 9.00 , na holu przed świetlicą,
- zajęcia w godz. 900-1500. Proszę nie przyprowadzać dzieci wcześniej, tzn. przed 8.50 i zostawiać bez opieki w holu szkoły. Proszę też o punktualne odbieranie dzieci. Wcześniejszy odbiór dziecka tylko w formie pisemnej, nie zwalniamy dzieci na ustną prośbę rodzica!
- dwa posiłki spożywane na świetlicy– śniadanie (900)dzieci przynoszą z domu!!!, obiad zapewniony
- codziennie wymagane zmienne obuwie oraz strój gimnastyczny
- zgodnie z rozkładem zajęć - należy się ciepło ubrać, zabrać picie, kieszonkowe, plecaczek
- wyjazd na basen - należy zabrać strój kąpielowy, klapki lub inne zmienne obuwie, ręcznik, czepek,
- inne atrakcje półkolonii to: zajęcia sportowe, zajęcia w sali komputerowej, zajęcia plastyczne, konkurs z nagrodami
- w dniach wyjazdów dzieci, które źle znoszą jazdę autobusem otrzymają po śniadaniu Aviomarin, można mieć swój inny środek przeciw chorobie lokomocyjnej.Tutaj można pobrać:
RAMOWY_PLAN__POLKOLONI_SP5.pdf
Kierownik zimowiska mgr Izabela Boryczka
DZIEŃ ZWIERZĄTKA
W dniu dzisiejszym obchodziliśmy Dzień Zwierzątka, który z roku na rok cieszy się coraz większym powodzeniem. Dzień ten jest organizowany przez szkolną bibliotekę z okazji Miesiąca Dobroci Dla Zwierząt, jakim jest październik oraz Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych. ZAPRASZAM do obejrzenia całej galerii zdjęć - trochę tego jest:) http://bibliotekasp5.blogspot.com/2015/11/dzien-zwierzatka-w-szkole.html Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli przynieść swoje zwierzątko oraz wszystkim, którzy cierpliwie siedzieli z pupilami na sali gimnastycznej. bibliotekarz A. Szrubarz
KONSULTACJE
Przypominamy, że zgodnie z harmonogramem dnia 11 LUTEGO 2016r. (czwartek) o godzinie 1700 odbędzie sie zebranie z Rodzicami uczniów klas szóstych w sprawie sprawdzianu po szkole podstawowej.
Dla pozostałych Rodziców w godzinach od 1700 do 1800 odbędą się konsultacje. Jest to możliwość indywidualnych rozmów z poszczególnymi nauczycielami. Zapraszamy.
Dyrekcja i Grono Pegdagogiczne
KLASY VI W PLANETARIUM ŚLĄSKIM
Dnia 28 października 2015 roku klasy szóste brały udział w zajęciach w Planetarium w Chorzowie .Planetarium Śląskie im. Mikołaja Kopernika to największe i najstarsze planetarium i obserwatorium astronomiczne w Polsce założone 4 grudnia 1955 roku w ówczesnym Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku (obecnie nazywany również Parkiem Śląskim) położonym w Chorzowie.
„Sercem” Planetarium Śląskiego jest potężny projektor, noszący również nazwę „planetarium”. Odtwarza on wygląd nieba z dowolnego miejsca na Ziemi o dowolnej porze, naśladując rzeczywisty firmament. Ekranem projekcji jest największa w kraju kopuła o średnicy 23 metrów. Widownia może pomieścić 400 osób.
W zespole budynków Planetarium Śląskiego znajduje się także obserwatorium astronomiczne (z największym w Polsce 30-centymetrowym refraktorem), kilkumetrowy zegar słoneczny, stacja klimatologiczna i stacja sejsmologiczna.
Uczniowie uczestniczyli w lekcjach z zakresu przyrody na temat:
Orientacja na sferze niebieskiej (widnokrąg, zenit, Wielki i Mały Wóz, Gwiazda Polarna, kierunki świata). Gwiazdy i gwiazdozbiory. Zodiak. Słońce, Układ Słoneczny i jego składniki: planety bliższe i dalsze, księżyce, planetoidy, komety
Model geocentryczny budowy świata. Teoria heliocentryczna Mikołaja Kopernika. Ruch obrotowy Ziemi (zmiana dnia i nocy). Ruch obiegowy Ziemi (zmiany pór roku)
W obserwatorium astronomicznym uczniowie mogli poznać budowę i zasady działania teleskopu oraz sposoby wykonywania obserwacji astronomicznych. W bezchmurny dzień mieli możliwość obserwować Słońce.
WYCIECZKA DO WIELICZKI KLAS 2A i 2B
KLASY DRUGIE W KOPALNI SOLI W WIELICZCE
30 października 2015r. klasy IIA i IIB były na wycieczce w Kopalni Soli w Wieliczce.
Jedyna na świecie kopalnia soli czynna od ponad 700 lat . Podziemna trasa o długości około 3 km udostępniona do zwiedzania to jedna z największych atrakcji turystycznych w Polsce. Wpisana na listę UNESCO Światowego Dziedzictwa Kultury i Przyrody.
Wędrowaliśmy podziemnymi korytarzami. Zeszliśmy na głębokość 135m. pokonaliśmy ok.800 schodów. Wędrowaliśmy licznymi korytarzami, zajrzeliśmy do wielu ciekawych miejsc. Oglądaliśmy przepiękne solne rzeźby, kaplice, sale, komory, wspaniałe ciesielskie konstrukcje, słone jeziorka… kalafiory!, bałwany!. Najpiękniejsza kaplica św. Kingi. Słuchaliśmy muzyki Chopina nad pięknym słonym jeziorkiem. Poznaliśmy, a właściwie przypomnieliśmy sobie legendy o pierścieniu Kingi, o Skarbniku. Słuchaliśmy opowieści o naszym Papieżu Janie Pawle II, królu Kazimierzu Wielkim, i wielu znanych ludziach, którzy odwiedzili dawno temu kopalnię. I widzieliśmy Solizaura oraz krasnoludki. Odwiedziliśmy podziemne Muzeum Żup Krakowskich.. Byliśmy w podziemnym kinie 5D na filmie o soli i o kopalni. Każdy „pokosztował” soli z kopalni… No i oczywiście były „małe” „solne” zakupy… Potem wróciliśmy windą na górę, na słoneczko… I autobusem do domu, gdzie czekali już rodzice.
A podczas kolejnych zajęć szkolnych… będziemy rozwiązywać zagadki o kopalni, posłuchamy następnych legend… o Soliludkach. Zobaczymy zdjęcia. Może wykonamy ilustracje… Będziemy wspominać…
TERAZ ZAPRASZAMY WSZYSTKICH DO GALERII.
IA I IIA Z WIZYTĄ W OGRODZIE BOTANICZNYM
5 maja klasy Ia i IIa wyjechały na wycieczkę do Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie. Szukaliśmy „Żabki Marzeny”. Prowadziliśmy obserwacje w naturalnym środowisku, szukaliśmy płazów wodno-lądowych. I były: ropucha, kijanki… Wykonywaliśmy różne zadania, czytaliśmy ciekawostki o płazach, słuchaliśmy, obserwowaliśmy otoczenie… Wędrowaliśmy wśród pięknych, ciekawych, znanych i nieznanych roślin, w pięknej, ciekawej scenerii nowej części ogrodu botanicznego. Odpowiadaliśmy na pytania z „lekcji”… oczywiście wspaniale!!! Otrzymaliśmy kolorowankę i zakładkę z planem lekcji. A w nagrodę za aktywny udział w zajęciach wybraliśmy się na fantastyczny plac zabaw, oczywiście w Ogrodzie. Oj, była zabawa!!! Jeszcze ostatnie spojrzenie na ogród i panoramę Mikołowa i Łazisk… I trzeba było wracać…
BAL WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH W NASZEJ SZKOLE
Dnia 30.10.2015r. w naszej szkole odbył się "Bal wszystkich Świętych". Bal rozpoczęliśmy od wspomnienia naszego wielkiego rodaka Św. Jana Pawła II. Przypomnieliśmy sobie krótko jego życiorys, a potem słuchaliśmy jego nauki na temat rodziny. Ojciec Święty mówił: "Rodzina jest powołana, aby spełniać swoje zadanie w ciągu całego życia swoich członków, od narodzin do śmierci". "Rodzina głosi nadzieję, ponieważ jest miejscem, w którym rodzi się i rozwija życie, dzięki wielkodusznemu i odpowiedzialnemu ojcostwu i macierzyństwu.". Po zaśpiewaniu pieśni "Barka " przedstawili się nami święci, którzy przybyli na bal. A byli to: św. Agnieszka, św. Piotr, św. Michał Archanioł, św. Marta, św. Cecylia, św. Jadwiga, św. Mikołaj, św. Jana Chrzciciel, św. Barbara, św. Jakub, św. Dominik, oraz wielu Świętych aniołów. Przy piosence "Gdy wszyscy święci idą do nieba" i "Taki duży, taki mały" wszyscy świetnie się bawili.
Zapraszamy do Galerii.
SUKCES W VII REGIONALNYM KONKURSIE GWAROWYM!
Dnia 28.10.2014r. w Domu Śląskiej Kultury "Zajazd Kasztelański" w Woszczycach odbył się VII REGIONALNY KONKURS GWAROWY "GODOMY PO NASZYMU".
Celem konkursy jest propagowanie i kultywowanie gwary śląskiej, umożliwienie dzieciom i młodzieży prezentowania własnej twórczości, popularyzacja tematyki regionalnej oraz integracja dzieci z powiatu mikołowskiego i Miasta Żory.
Do konkursu przystąpiło wielu uczestników występujących w trzech kategoriach wiekowych: szkoła podstawowa klasy I-III, klasy IV-VI oraz gimnazjum.
Naszą szkołę reprezentowało 2 uczeniów: uczeń klasy IIa -Antoni Szczyrba z tekstam „Gripa" oraz uczennica klasy IIIb – Karolina Czembor z tekstem "Kołocz śląski" . nasi uczniowie zaprezentowali się pięknie przed licznie zgromadzoną publicznością i przed jury. Karolina Czembor zdobyła II miejsce w kategorii klas I-III. Oboje otrzymali pamiątkowe dyplomy, wartościowe nagrody, a Karolina otrzymała również piękny puchar. Występy naszych uczniów oceniamy jako bardzo udane i serdecznie im gratulujemy.
Dzień Zwierzaka w szkole
Podobnie jak w latach ubiegłych 3 listopada organizujemy Dzień Zwierzaka, wyczekiwany bardzo przez wszystkich uczniów:) Pamiętajcie o tym, że Wasz pupil musi być zabezpieczony odpowiednią klatką.W tym roku dzięki Pani Dyrektor ten dzień zostanie wzbogacony o POKAZ ŻYWYCH EGZOTYCZNYCH OWADÓW i w związku z tym prosimy o wpłatę 2 zł. Wpłata jest jednocześnie zgodą na udział w obchodach tego Dnia. Po szczegóły i relację z lat ubiegłych odsyłam zainteresowanych do strony internetowej, na facebooka oraz do biblioteki:). bibliotekarz Agnieszka Szrubarz
Archiwum Aktualności