• Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

     • 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Tegoroczna edycja ma przypomnieć o możliwości otwarcia się na innych pomimo dystansu i podróżowania dzięki wyobraźni. 

      Święto książki wywodzi się z Katalonii, a po raz pierwszy zorganizowano je w 1926 roku. Jest to ważna data w historii literatury światowej: data śmierci Cervantesa, urodzin i śmierci Szekspira, a także śmierci Inki Garcilasa  de la Vegi. Zgodnie z tradycją katalońską tego dnia mężczyźni obdarowują swoje partnerki czerwoną różą, a one darują im książkę. W 1995 roku UNESCO ogłosiła 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich.

      My włączyliśmy się w obchody poprzez zrobienie zdjęć z książką. Dziękuję wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom za włączenie się w akcję, której efekty możemy zobaczyć w galerii.

     • KONKURSY POWIATOWE ZAWIESZONE

     • W związku z pojawiającymi się pytaniami dotyczącymi powiatowych konkursów organizowanych przez Szkołę Podstawową nr 5 im. Powstańców Śląskich w Łaziskach Górnych informujemy, że ze względu na wprowadzone ograniczenia organizacja tych zaplanowanych na czas obecny zostaje zawieszona, a rozstrzygnięcie tych, których rozpoczęcie nastąpiło przed wprowadzeniem ograniczeń, odbędzie się w późniejszym terminie.

      Tatiana Ryczko

     • I Ty możesz pomóc!

     •  

      Ośrodek dla Osób Niepełnosprawnych w Borowej Wsi potrzebuje naszej pomocy.
      Ci ludzie już dosyć się w życiu nacierpieli. Oni się boją... nie zostawiajmy ich samych
      z nowym problemem bardzo potrzebują wsparcia.  Niech wirus przegra z dobrocią ludzi.  Podopieczni i personel czuwają i czekają na wyniki testów. Potrzebne rękawiczki, specjalistyczne maski i kombinezony.  Prosimy ludzi dobrej woli o wpłaty na zakup najpotrzebniejszych rzeczy.

      Poniżej znajduje się numer konta, poprzez które wspieramy, liczy się każdy grosz.

      W przelewie proszę wpisać: Akcja rękawiczki. Konto bankowe:

      ING BS ODDZIAŁ MIKOŁÓW

      41 1050 1399 1000 0023 6769 6693

      Z góry dziękujemy ludziom dobrego serca za pomoc.

     • Obowiązek zasłaniania ust i nosa.

     • Od czwartku, 16 kwietnia 2020 roku wprowadzony jest obowiązek zasłaniania ust i nosa. Każda osoba w miejscu publicznym będzie musiała nosić maseczkę, szalik czy chustkę, która zakryje zarówno usta, jak i nos. Obowiązek dotyczy wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy. W projekcie nowelizacji rozporządzenia czytamy, że z obowiązku noszenia maseczek będą zwolnione: osoby, których niepełnosprawność uniemożliwia samodzielne zakrycie i odkrycie twarzy, dzieci do lat 2; osoby, które nie mogą zakrywać ust i nosa z powodu trudności z oddychaniem.

     • Podziękowanie oraz słowo wsparcia dla Was, drodzy rodzice i uczniowie.

     • Drogi uczniu, rodzicu, potrzebujesz rozmowy, specjaliści mikołowskiej PPP proponują wsparcie, fanpage poradni https://www.facebook.com/pppmikolow/

      Wsparcie psychologiczne  poprzez kontakt telefoniczny (663959530) bądź skypa z panią Magdaleną Lipiak. Uzyskać go można w sytuacji nagłej potrzeby emocjonalnej, np. w wyniku doświadczanego stresu po nagłym zdarzeniu. Wsparcie psychologiczne może także mieć charakter systematycznego krótkoterminowego, jeśli  potrzeba uzyskania go utrzymuje się przez jakiś czas po zdarzeniu, które ją wywołało, np. utrata kogoś bliskiego, wiadomość o chorobie, gwałtowana zmiana dotychczasowego życia, trudności w relacjach rodzinnych. Bywają takie okresy w życiu człowieka, kiedy z potrzeby wewnętrznej, bądź w wyniku okoliczności zewnętrznych, zaczynamy zastanawiać się nad swoim życiem. Każdy uczeń, bądź rodzic może skorzystać z proponowanej pomocy. Wszystkie bieżące informacje są udostępniane jako ogłoszenia w dzienniku Librus, w razie potrzeby proszę kontaktować się przez pedagoga, bądż wychowawców. 

     • ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

     • Dziś 2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który został ustanowiony w roku 2007 przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu podnoszenia świadomości społecznej i propagowania wiedzy na temat tego zaburzenia. 

      Autyzm dziecięcy jest poważnym, całościowym zaburzeniem rozwoju,  obejmującym sferę  poznawczą, emocjonalną i społeczną. W pierwszych latach XXI wieku obserwuje się wzrost częstości występowania autyzmu (30 przypadków na 10 000 urodzeń). Rośnie zatem liczba dzieci z taką diagnozą, które uczą się w szkołach ogólnodostępnych, w edukacji włączającej.

      Aby uczcić Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w naszej społeczności szkolnej tego dnia uczniowie oraz pracownicy wraz z dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 5 im Powstańców Śląskich w Łaziskach Górnych, ubrali się na niebiesko.