• KOSMICZNA WYCIECZKA

     • 29 października klasa 6a i 6b wraz z wychowawcami wybrała się do Sopotni Wielkiej na warsztaty kosmiczne. Tam mogliśmy na chwilę być astronautami na pokładzie stacji kosmicznej, poznaliśmy zjawisko zanieczyszczenia światłem i jakie to może mieć skutki w przyszłości na naszą planetę, mogliśmy dotknąć meteorytów i poznać inne "kamienie" z kosmosu a także poznaliśmy jak prognozuje się pogodę. Wycieczkę zwieńczył wjazd na Górę Żar w Międzybrodziu Żywieckim kolejką i bardzo długi spacer po zwiedzaniu tarasu widokowego. Zmęczeni ale bardzo zadowoleni wieczorem wróciliśmy do Łazisk.

     • ŚLUBUJEMY

     • 25 października 2019r.  uczniowie klasy 1a i 1b zostali pasowani na prawdziwych uczniów naszej szkoły. Zdali egzamin przygotowany dla nich przez uczniów ze starszych klas naszej szkoły, zaprezentowali się również w krótkim programie artystycznym. Decyzją Pani Dyrektor Tatiany Ryczko oraz przedstawicieli "Braci Uczniowskiej" Szkoły Podstawowej nr 5 im. Powstańców Śląskich zostali uroczyści pasowani na Uczniów. 

      Dziękujemy Wam Drodzy Rodzice, że byliście z nami w tak ważnym dla nasz momencie. Dziękujemy koleżankom i kolegom z klasy 2 oraz ich wychowawczyni, Pani Elżbiecie Cyba za to że przygotowali specjalnie dla program artystyczny, a Pani Katarzynie Jankowaiak za wykonanie przepięknych dekoracji na nasze święto.

      Od naszych starszych kolegów i koleżanek otrzymaliśmy wiele dobrych rad i serdecznych życzeń, które przydadzą się nam nie tylko w szkole oraz przepiękne laurki i prezenty.

      Dziękujemy p. dyrektor przedszkola za życzenia i słodkości. 

      Dziękujemy bardzo, że byliście z nami w tak ważnym dla nas dniu. Wierzymy, że tak jak dziś obiecaliście, zawsze będziemy mogli liczyć na Waszą pomoc na przerwie, na boisku, w świetlicy, na lekcjach. 

      Klasa 1a i 1b z  wychowawczyniami

     • WARSZTATY PROFILAKTYCZNE

     • Dnia 23.10.br. dla klas siódmych i ósmej odbyły się zajęcia profilaktyczne na temat wpływu alkoholu i narkotyków na organizm ludzki. Po krótkiej prelekcji uczniowie mogli doświadczyć, jak organizm reaguje na obecność alkoholu i narkotyków we krwi zakładając specjalne alko- i narkogogle. Śmiechu było co nie mało, ale nauka ogromna.

     • MUSIMY BYĆ ODPOWIEDZIALNI!

     • Dzisiaj uczniowie klas VIIa, VIIb i VIII mieli okazję spotkać się z policjantem, który opowiadał o odpowiedzialności prawnej młodzieży oraz o zachowaniu bezpieczeństwa w sieci.

     • KODOWANIE KLASY IB

     • Projekt "Szyte na miarę" w klasie Ib, uczniowie wzięli udział w akcji kodowania. Praca była wymagająca lecz wyzwanie dawało wiele satysfakcji po ukazaniu się efektu końcowego 😄 Gratuluję wszystkim uczestnikom cierpliwości. 

     • KARTOFLISKO Z NASZYM UDZIAŁEM!

     • To właśnie dzisiaj mieszkańcy Łazisk mogli bawić się całymi rodzinami na II integracyjnej grze miejskiej "Kartoflisko", do organizacji której i my się włączylismy. Cieszymy się, że byliście razem z nami. Fotorelacja już wkrótce!🙂

     • "CODEWEEKOWE WYZWANIA"

     • W tym tygodniu w naszej szkole nadal podejmujemy CODEWEEKOWY CHALLENGE. Klasy 5b, 6b i 7 prześcigały się dziś w wykonywaniu zadań w programie Scratch ze specjalnie przygotowanych kart. Największym naszym przeciwnikiem był czas. Wszyscy świetnie sie bawili...być może te Codeweekowe wyzwania staną się naszą pasją?

     • MISJA "BEZPIECZNY INTERNET" NA ŚWIETLICY

     • W piątek uczniowie uczęszczający na świetlicę wzięli udział w zajęciach "Misja bezpieczny Internet". Dzieci dowiedziały się o zasadach bezpiecznego poruszania się w sieci Internet, tworzyły bezpieczne hasła, rozwiązywały quizy i odpowiadały na pytania dotyczące poruszanych tematów. 

     • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

     • Dziś, w naszej szkole miała miejsce uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Zaproszeni goście, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi oraz emerytowani pracownicy szkoły mieli okazję obejrzeć program artystyczny w wykonaniu uczniów naszej szkoły przygotowany pod kierunkiem Pani Sabiny Baran-Wloczek oraz Pani Izabeli Szczerbowskiej. Nie zabrakło też serdecznych życzeń i ciepłych słów uznania ze strony władz naszego miasta. Życzenia złożył nauczycielom Burmistrz Miasta Łaziska Górne-Pan Aleksander Wyra oraz Naczelnik Wydziału Edukacji,  Ochrony Zdrowia, Kultury i Sportu- Pani Joanna Palenta.

     • CODEWEEK 2019 - TRWA NADAL!

     • Kodowanie na języku polskim!
      Uczniowie klas 6 na lekcji w ramach powtórzenia wiadomości o trybach czasownika kodowali. Prawie wszystkim udało się wykonać to zadanie bezbłędnie. Taka forma powtórki bardzo podobała się uczniom.

     • WYCIECZKA KLAS PIERWSZYCH

     • W miniony piątek 11. października klasy 1a i 1b wybrały się na swoją pierwszą wycieczkę szkolną do Mikołowa – Mokrego do Gospodarstwa Agroturystycznego „Niezłe ziółka” . Braliśmy udział w zajęciach warsztatowych, podczas których każdy uczestnik dowiedział się wielu ciekawostek na temat mieszkańców zagrody, poznał jakie zioła rosną w zagrodzie i do czego są wykorzystywane. Poznawaliśmy i rozpoznawaliśmy rodzaje zbóż oraz nauczyliśmy się odróżniać słomę od siana- niektórzy nawet byli bardzo zdziwieni, że to nie to samo. Na pamiątkę tego niezwykłego spotkania każdy zabrał do domu własnoręcznie skomponowana mieszankę suszonych ziół w ślicznym lnianym woreczku. Dziękujemy za udany wyjazd i wspólną zabawę. Zapraszamy na fotorelację!

     • KONKURS "BÓBR"-ZAPRASZAMY!

     • Tak jak w latach ubiegłych zamierzamy brać udział w Międzynarodowym konkursie z zakresu technologii informacyjnej i komunikacyjnej.

      Konkurs Bóbr jest adresowany do uczniów we wszystkich typach szkół. Udział w Konkursie nie jest związany z żadna opłatą.

      Zapisy prowadzą koordynatorzy konkursu: Pani Monika Szczyrba oraz Pani Aleksandra Hołdyk

      CZEKAMY NA WASZE ZGŁOSZENIA

      DO 31 PAŹDZIERNIKA!

      (o udziale decyduje kolejność zgłoszeń)

      Cele konkursu

      Głównym celem konkursu jest rozwój i kształtowanie myślenia algorytmicznego i komputacyjnego oraz popularyzacja posługiwania się technologią informacyjną i komunikacyjną wśród wszystkich uczniów na wszystkich etapach edukacyjnych.

      Zadania w konkursie Bóbr są na ogół związane z posługiwaniem się komputerem i jego oprogramowaniem przy rozwiązywaniu różnych sytuacji i problemów, pochodzących z różnych zastosowań i przedmiotów nauczania takich jak: język ojczysty, język obcy, geografia, historia, sztuka, technika i matematyka. Niektóre zadania dotyczą budowy komputerów, inne oprogramowania użytkowego. Zadania często są związane również z kulturą i językiem. Wiele zadań umożliwia uczniom wykazanie się umiejętnościami algorytmicznego myślenia.

      Zadania są testowe. Aby rozwiązać zadanie należy: wybrać jedną poprawną odpowiedź spośród na ogół czterech możliwych, lub wpisać odpowiedź w okienku lub wykonać inne czynności prowadzące do rozwiązania, o których jest mowa w zadaniu. Rozwiązania można poprawiać.

      Tu można poćwiczyć:

      https://www.bobr.edu.pl/zadania-probne-z-2019/

      https://www.bobr.edu.pl/2018/11/29/zadania-z-roku-2018/

      https://www.bobr.edu.pl/2017/11/21/zadania-z-roku-2017/

      Zestawy próbne wraz z odpowiedziami dostępne są zarówno na stronie Konkursu, jak i na platformie Dzwonek.pl jako darmowa kolekcja.

      HARMONOGRAM KONKURSU:

      13 listopada 12:00-13:00- Junior - VII-VIII klasy

      14 listopada 12:00-13:00 - Benjamin - IV-VI klasy

      15 listopada 12:00-13:00 - Skrzat - I-III klasy

     • ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

     • 4 października w dzień wspominania w Kościele powszechnym św. Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt, ekologów i ekologii obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt. W bibliotece w tym dniu uczniowie mogli zapoznać się z książkami o zwierzętach, chętni rozwiązywali łamigłówki, krzyżówki i inne zagadki o tematyce zwierzęcej. Wszyscy, którzy dobrze rozwiązali zadania otrzymali plakaty ze zwierzętami.

     • IX ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

     • Kolejny raz uczniowie naszej szkoły zmierzyli się z tabliczką mnożenia. Przez cały miniony tydzień ćwiczyli swoje umiejętności w wykonywaniu obliczeń. Dziś wszyscy chętni uczniowie mogli stawić czoła przykładom przygotowanym specjalnie z okazji Dnia Tabliczki Mnożenia. Mamy nadzieję, że poprawnie rozwiązane działania dały Wam satysfakcję, a otrzymane certyfikaty oraz tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia będą miłą pamiątką.

     • EUROPEJSKI TYDZIEŃ KODOWANIA

     • Od 5 do 20 października w całej Europie, w tym oczywiście w Polsce i w naszej szkole będziemy świętować Europejski Tydzień Kodowania, czyli #CodeWeek2019. Na czym polega to świętowanie? Na świetnej zabawie, do której zapraszamy wszystkich, w każdym wieku.

      Europejski Tydzień Kodowania to …

      wydarzenie społeczne, w które angażują się wszystkie europejskie państwa i nie tylko! Jego misją jest poszerzanie i promowanie kompetencji z zakresu programowania i zachęcanie osób w każdym wieku do rozpoczęcia przygody z programowaniem. W skrócie: jeśli wiesz co nieco o programowaniu – w trakcie CodeWeek dowiesz się jeszcze więcej, jeśli o programowaniu nie wiesz nic – CodeWeek to świetna okazja, by zacząć swoją przygodę z kodami i robotami. Zapewniamy – to prostsze, niż Wam się wydaje! Dlatego do wspólnej zabawy zapraszamy osoby w każdym wieku – od pierwszoklasistów do ósmoklasistów. Dajemy słowo – wszyscy będziecie bawić się świetnie.  Startujemy w przyszłym tygodniu!!!

     • PASOWANIE NA CZYTELNIKA UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH

     • W tym tygodniu uczniowie klasy 1a i 1b zostali przyjęci uroczyście w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Pani bibliotekarka opowiedziała o księgozbiorze naszej szkolnej biblioteki oraz wspólnie z dziećmi ustaliła jak - i dlaczego właśnie tak - należy zachować się w bibliotece. Potem pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie, a pani bibliotekarka wypożyczyła każdemu uczniowi wybraną przez niego książkę.