• MASZ "JEDNO ŻYCIE", POWTÓREK NIE MA!
     • MASZ "JEDNO ŻYCIE", POWTÓREK NIE MA!

     • W dniu dzisiejszym, czyli 27 marca uczniowie klasy 8a, 8b i 7 uczestniczyli w artystycznym programie profilaktyki uzależnień pt. „Jedno życie". Piotr Plichta- raper o pseudonimie „Poison”- bazując na swoim – ciężkim, ale i pouczającym doświadczeniu mówił do młodzieży na temat używek, do których młodzież ma teraz tak łatwy dostęp, oraz ich negatywnych skutków, doprowadzających do chorób, a nawet śmierci. 
      Opowieściom towarzyszyła muzyka Piotra Plichty, który wykonywał swoje utwory, a każdy tekst niósł pozytywne przesłanie. Prowadzący mówił także o cyberprzemocy i wskazywał na to, jak ważne w naszym życiu mają SŁOWA, ile mogą zrobić dobrego, ale także ile zła wyrządzić.
      Młodzież aktywnie włączała się w spotkanie, chętnie brała udział w zadaniach stawianych przez Piotra Plichtę, wchodziła w dialog z prowadzącym. Z całą pewnością było to wartościowe spotkanie, pobudzające do refleksji, nad tym jak niewiele trzeba, by źle pokierować swoim życiem i uświadamiające jak wiele wysiłku należy włożyć w to, by wyjść na prostą, a także, pobudzające w nas wiarę w to, że warto rozwijać swoje pasje i talenty, którymi każdy został obdarowany.
      Mimo ciężkiej tematyki, sposób, w jaki była prezentowana spowodował, że młodzież była zainteresowana, a atmosfera, jaka towarzyszyła spotkaniu była ciepła, momentami nawet wzruszająca. 
      Mamy nadzieję, że bezpośredni przekaz w języku zrozumiałym przez młodzież stanie się impulsem do przemyślenia swojego postępowania i zachęci do analizy zachowań i do zmian.

      ZAJRZYJ TUTAJ:

      http://jedno-zycie.pl/

    • AKCJA CHARYTATYWNA DLA DOMINIKA
     • AKCJA CHARYTATYWNA DLA DOMINIKA

     • 06.02.2019 roku Szkolny Klub Wolontariatu zorganizował akcję sprzedaży ciast, dochód z której przekazany został na podopiecznego fundacji Iskierka - trzyletniego Dominika walczącego z guzem mózgu. Jak zawsze akcja cieszyła się dużym powodzeniem i dzięki hojności Rodziców oraz Uczniów SP5 udało się zebrać ponad 900zł. Prawdziwą furorę zrobili panowie z klasy 7 - Kuba, Daniel, Janek oraz Mateusz, którzy w ramach akcji zakupili produkty, a następnie przygotowali i sprzedawali hot-dogi. W tym miejscu pragniemy gorąco podziękować pani Aleksandrze ze sklepu Znajomy, która podarowała na akcję bułki na hot-dogi. Dziękujemy również wszystkim mamom, tatom, babciom i starszym uczniom, którzy podarowali na akcję pyszne wypieki.
      Była to kolejna akcja, która pokazała, że nasza społeczność ma ogromne serce i chęć pomocy innym.

      Zapraszamy do galerii.

    • NOWE MURALE W NASZEJ SZKOLE!
     • NOWE MURALE W NASZEJ SZKOLE!

     • Podczas ferii zimowych artyści znów upiększyli Szkołę Podstawową nr 5 w Łaziskach Górnych. KlaudiuszBaikoneKnopek wykonał mural  przedstawiający Powstańców Śląskich. Natomiast uczennica klasy VIII naszej szkoły Weronika Selena Kandzia z pomocą mamy ozdobiła wejście do gabinetu pedagoga szkolnego. 
      To już kolejne murale w SP5. Poprzednie wykonane zostały przez Panią Agnieszkę Kuś oraz Ewę Szuster i uczennice klasy 8. Piękne ścienne obrazy można podziwiać w holu dolnym, w jadalni, świetlicy oraz na korytarzach szkoły. Bardzo dziękujemy artystom i rodzicom uczniów naszej szkoły za pomoc w realizacji tych przedsięwzięć.

    • Z WIZYTĄ W HISTORYLAND
     • Z WIZYTĄ W HISTORYLAND

     • 5 lutego 2019 roku klasa 5A odwiedziła Interaktywne centrum odkrywania historii Polski i Polaków w Krakowie  - HistoryLand.

       W HistoryLandzie dzięki makietom zbudowanym z klocków LEGO® i innowacyjnym, interaktywnym rozwiązaniom staliśmy  się częścią przeżywanej historii.

       Nasza podroż zaczęliśmy  od osady w Biskupinie. Zobaczyliśmy palisadę tego grodu zbudowaną z klocków LEGO®, poznaliśmy  obyczaje ludzi, którzy w nim żyli, a także odkryliśmy  najstarszą na świecie mapę nieba. Następnie przystanęliśmy  na moment przy Drzwiach Gnieźnieńskich, na których uwieczniono tragiczne losy św. Wojciecha.

      Makiety kościoła mariackiego, sukiennic i Wawelu zrobiły na nas niesamowite wrażenie.

      W HistoryLandzie ujrzeliśmy również  pola Grunwaldu, gdzie stanęliśmy  w szeregu z innymi żołnierzami i przenieśliśmy  się w samo serce jednej z największych średniowiecznych bitew. Stoczyliśmy  też walkę ze szwedzką flotą pod Oliwą

      Poznaliśmy też wiele ciekawostek, np.  jaką rolę w bitwie pod Monte Cassino odegrał niedźwiedź Wojtek, poznaliśmy sekret związany z nierówną wysokością wież Kościoła Mariackiego i tajemnicę Drzwi Gnieźnieńskich.

      Zapraszamy do galerii.

    • 5B NA KULIGU!
     • 5B NA KULIGU!

     • Klasa 5b i kilkoro uczniów z klasy 7 i 8b pojechało w ostatni piątek przed feriami do Wisły na kulig. Sunęliśmy saniami wśród górskiego zimowego krajobrazu, piekliśmy przy ognisku kiełbaski a także spacerowaliśmy po Wiśle. Wycieczki na świeżym powietrzu to domena Pani Jaszczyk i pani Hajdugi. Na pewno przygotują coś dla naszych uczniów na wiosnę 🙂

      ZAPRASZAMY DO GALERII.

    • ACH CO TO BYŁ ZA BAL!!!
     • ACH CO TO BYŁ ZA BAL!!!

     • Bal karnawałowy jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarcza wielu przeżyć i radości. Dlatego też, jak co roku w naszej szkole w dniu 6 lutego 2019 roku odbył się Bal Przebierańców dla klas 1-4 a Karnawałowa Dyskoteka dla uczniów klas 5-8. Na udekorowanej sali gimnastycznej pojawiły się niesamowite postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, można było zobaczyć: wróżki, królewny, biedronki, księżniczki, rycerzy, piratów, policjantów, żołnierzy…, nie sposób wymienić wszystkich. Na Sali podczas pląsów było bardzo kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, a uśmiech nie znikał z twarzy dzieci. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów. Kolejny bal karnawałowy już za rok.

      ZAPRASZAMY DO GALERII.

     • MIEJSKI KONKURS PLASTYCZNY Z HEKTOREM

     • Sukcesy , sukcesy…W grudniu uczennice klasy 1. Amanda Szymanek oraz Maja Banach wzięły udział w Miejskim Konkursie Plastycznym „Gdy nie mogę sam, w Hektorze pomoc mam”, a uczennice klasy 2. Marzena Wieczorek oraz Ola Jastrzębska w Miejskim Konkursie Literackim „Czego nauczył mnie sierżant Hektor?”. Wyniki dotarły do nas dopiero w styczniu… Ale warto było czekać… Ola z klasy 2. zdobyła III miejsce! Gratulujemy  nagrody!!! Ale nie tylko te cztery dziewczynki wiedzą dużo, a może wszystko o bezpieczeństwie… Mam nadzieję, że wszystkie dzieci naszej szkoły zachowują się bezpiecznie!

       

    • POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI O TEMATYCE BOŻONARODZENIOWEJ-SUKCESY!!!
     • POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI O TEMATYCE BOŻONARODZENIOWEJ-SUKCESY!!!

     • 17 . stycznia uczniowie z klasy II  Bartek Tebinka oraz Tobiasz Blanik pojechali do Ornontowic, gdzie wzięli udział w Powiatowym Konkursie  Recytatorskim o Tematyce Bożonarodzeniowej.  Chłopcy recytowali swoje wiersze jak prawdziwi aktorzy! Konkurencja była bardzo duża… Pomimo tego… Tobiasz zdobył III miejsce! Brawo!

    • PALCEM PO MAPIE POLSKI- POWIATOWY KONKURS GEOGRAFICZNY
     • PALCEM PO MAPIE POLSKI- POWIATOWY KONKURS GEOGRAFICZNY

     • Dnia 30 stycznia 2019 rozegrany został I  Powiatowy Konkurs Geograficzny „ Palcem po mapie….Polski”

      Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowej nr 5 im. Powstańców Śląskich                              w Łaziskach Górnych.

      Honorowy Patronat nad Konkursem objął Starosta Mikołowski i Burmistrz Miasta Łaziska Górne.

      Do konkursu przystąpiło 20 uczestników z  10 szkół  powiatu mikołowskiego z klas V-VIII.  Celem organizacji konkursu była  popularyzacja wiedzy geograficznej, rozbudzanie                         i rozszerzanie zainteresowań geografią,  kształtowanie umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji, w tym szczególnie  z podstawowego źródła informacji geograficznej, jakim jest mapa.

      Zawodnicy musieli  w ciągu godziny rozwiązać test i wykazać się  znajomością  rzek, miast                 i krain geograficznych Polski. 

      Za udział w konkursie każdy uczeń otrzymał  dyplom i drobny upominek.

      Zwycięscy konkursu otrzymali  nagrody rzeczowe.

      Przyznano I , II i III miejsce  oraz 2 wyróżnienia. Nagrody ufundował Urząd Miasta w Łaziskach Górnych i Starostwo Powiatowe w Mikołowie.

       

       

    • KONKURS KOLĘD
     • KONKURS KOLĘD

     • Srebrna Pastorałka dla "Wesołej piątki"
      Nasz szkolny Zespół wokalny "Wesoła piątka" wyśpiewał Srebrną pastorałek w Powiatowym konkursie kolęd i i pastorałek w Łaziskach Górnych. 31 stycznia zespół w składzie:Kinga Doktór,Weronika Rzepka,Zuzanna Klapuch,Joanna Klapuch,Ola Niedźwiedź,Marysia Szojda,Karolina Czembor,Barbara Raszka i Paulina Chrobok wziął udział w koncercie laureatów i otrzymał dyplom i statuetkę.Gratulujemy sukcesu naszym muzykalnym uczennicom!