Z tej okazji polecam wiersz Zbigniewa Herberta czytany przez Marka Kondrata "Mój ojciec".
9 czerwca - Dzień Przyjaciela
Wanda Chotomska - Najlepiej razem
Kiedy jesteś sam jak palec, sam jak palec,
Świat wygląda dość ponuro i paskudnie,
Bo o smutki, bo o smutki dużo łatwiej.
A o radość, a o radość znacznie trudniej.
Kiedy jesteś wśród przyjaciół, to wiadomo,
W trudnych chwilach na drugiego możesz liczyć,
Bo jak nawet skrzydła trochę Ci oklapną,
To przyjaciel własnych skrzydeł w mig pożyczy.
Najlepiej razem, najlepiej razem
Cieszyć się książką, piosenką, obrazem,
I z przyjacielem dzielić każdą myśl.
Najlepiej razem, zawsze razem - tak jak dziś.
Cytaty o przyjaźni z książki "Mały Książę" Antoine de Saint-Exupery
– Jeśli chcesz mieć przyjaciela, oswój mnie!
– A jak to się robi? – spytał Mały Książę.
– Trzeba być bardzo cierpliwym. Na początku siedzisz w pewnej odległości ode mnie, ot tak, na trawie. Będę spoglądać na ciebie kątem oka, a ty nic nie powiesz. Mowa jest źródłem nieporozumień. Lecz każdego dnia będziesz mógł siadać trochę bliżej…
– Szukam przyjaciół. Co znaczy „oswoić”?
– Jest to pojęcie zupełnie zapomniane – powiedział lis. – „Oswoić” znaczy „stworzyć więzy”.
– Stworzyć więzy?
– Oczywiście – powiedział lis. – Teraz jesteś dla mnie tylko małym chłopcem, podobnym do stu tysięcy małych chłopców. Nie potrzebuję ciebie. I ty mnie nie potrzebujesz. Jestem dla ciebie tylko lisem, podobnym do stu tysięcy innych lisów. Lecz jeżeli mnie oswoisz, będziemy się nawzajem potrzebować.
XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom
Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn”
XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom 2020 „Cała Polska czyta o zwierzętach” - Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn” czyta Julia Adamczyk – studentka aktorstwa
XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom
Przemysław Dąbrowski czyta fragmenty książki „My, psy, czyli czapka admirała Yamamoto”
Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom
30 maja rozpoczął się XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom (XIX OTCD), który potrwa do 7 czerwca. Tegoroczny Tydzień odbywa się pod hasłem „Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach”.
Organizatorem wydarzenia jest Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, Patronami Honorowymi – Biblioteka Narodowa i Polski Komitet Olimpijski, a Partnerem Merytorycznym – Fundacja WWF Polska.
Tematem przewodnim XIX OTCD są zwierzęta.
Bajki dla najmłodszych
Polecam Wam dzisiaj stronę z bajkami oraz grami ale także nauką języków obcych
Byłem wtedy mały jak muszelka, a czarna suknia matki szumiała jak Morze Czarne.
Noc.
Dopala się nafta w lampce.
Lamentuje nad uchem komar.
Może to ty, matko, na niebie
jesteś tymi gwiazdami kilkoma?
Albo na jeziorze żaglem białym?
Albo falą w brzegi pochyłe?
Może twoje dłonie posypały
Mój manuskrypt gwiaździstym pyłem?
"Spotkanie z matką" (fragmenty), K.I. Gałczyński
Muzeum Śląskie online
Międzynarodowy Dzień Muzeów, zwany również Dniem Muzealnika jest obchodzony co roku 18 maja. Ustanowiła go w 1977 roku działająca przy UNESCO Międzynarodowa Rada Muzeów (International Council of Museums – ICOM).
Polecam Wam twórcze spotkania online, podczas których możecie zapoznać się bliżej z ciekawą architekturą Muzeum Śląskiego. Nowa siedziba tej instytucji powstała na terenie dawnej kopalni „Katowice”. Tworzą ją nowoczesne szklane konstrukcje i zabytkowe budynki pokopalniane z czerwonej cegły. Na tej stronie muzeum zostały udostępnione szablony do zbudowania modeli budynków muzealnych.
Zapraszamy do oglądania filmu, w których edukatorka, Małgorzata Pękala, prezentuje poszczególne etapy pracy.
Polecam Wam dzisiaj bezpłaty zbiór opowiadań „Uśmiechnij się! W domu też jest fajnie” przygotowany specjanie dla dzieci i rodziców, którzy mierzą się obecnie z izolacją i edukacją zdalną.
Książęczka powstała w ramach projektu Rethinking Education w ścisłej współpracy z Happy Color. Zawiera krótkie opowiadania i ćwiczenia kreatywne dla najmłodszych, których celem jest dostarczenie okazji do wytchnienia, wspólnej zabawy i budowania bliskości.
Autorką tekstów jest Ewelina Sierocka – mama, która w wyniku obostrzeń związanych z pandemią musiała przemodelować swoje życie i zostać ze swoją pociechą w domu. Ilustracje do książki stworzyły Mery Winiecka i Natalia
Miłość mi wszystko wyjaśniła,
Miłość wszystko rozwiązała -
dlatego uwielbiam tę Miłość,
gdziekolwiek by przebywała.
A że się stałem równiną dla cichego otwartą przepływu,
w którym nie ma nic z fali huczącej, nie opartej o tęczowe pnie,
ale wiele jest z fali kojącej, która światło w głębinach odkrywa
i tą światłością po liściach nie osrebrzonych tchnie.
Więc w tej ciszy ukryty ja - liść,
oswobodzony od wiatru,
już się nie troskam o żaden z upadających dni,
gdy wiem, że wszystkie upadną.
Gdzie winnice, gdzie wonne pomarańcze rosną,
Ty domowy mój prostaku, zakopiańska sosno,
Od matki i sióstr oderwana rodu,
Stoisz, sieroto, pośród cudzego ogrodu.
Jakże tu miłym jesteś gościem memu oku,
Bowiem oboje doświadczamy jednego wyroku.
I mnie także przeniosła pielgrzymka daleka.
I mnie w cudzej ziemi czas życia ucieka.
Czemuś-choć cię starania cudze otoczyły,
Nie rozwinęła wzrostu-utraciła siły?
Masz tu wcześniej i słońce, i rosy wiośniane.
A przecież twe gałązki bledną pochylane.
Więdniesz, usychasz,
smutna wśród kwietnej płaszczyzny
I nie ma dla ciebie życia,
bo nie ma Ojczyzny. Drzewo wierne!
Nie zniesiesz wygnania, tęsknoty
Jeszcze trochę jesiennej i zimowej słoty,
A padniesz martwa-obca ziemia cię pogrzebie-Drzewo moje!
Czy będę szczęśliwszy od ciebie?
W tym roku obchodzimy 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły, a rok 2020 ogłoszony został rokiem Jana Pawła II.
Na stronie Instytutu Dialogu Międzykulturowego w Krakowie można znaleźć wiele ciekawych treści dotyczących tego wspaniałego Polaka m.inn. filmy o pontyfikacie Ojca Świętego Jana Pawła II „W starym kinie” utrzymane w klimatach tamtego czasu.
Lata dwudzieste i trzydzieste ubiegłego stulecia to już zupełnie inna epoka. Produkcja filmów dokumentalnych i fabularnych stawiała wtedy nieśmiałe kroki, a obejrzenie obrazu dźwiękowego było prawdziwym wydarzeniem. Przeważnie to pianista improwizował w czasie projekcji podkład muzyczny do wyświetlanych scen.
Unia Europejska, której symbolem jest niebieska flaga z dwunastoma gwiazdami, składa się dziś z 27 państw. Każde z nich ma swoją własną flagę. Odwracaj karty i sprawdź, czy znasz wszystkie flagi! Przy okazji możesz dowiedzieć się, co oznaczają kolory i symbole na fladze.
Proponuję Wam zabawną mapa interaktywną, która pozwala uczniom dowiedzieć się więcej o Unii Europejskiej. Dzięki niej można m.in. dowiedzieć się, jakimi potrawami delektują się Czesi, jaka dyscyplina sportu jest najpopularniejsza na Słowacji i kto był najsławniejszym malarzem w Holandii!
Na Facebooku Galaktyka Czytelnika można pobrać opowiadanie o Basi
Basię, podobnie jak inne dzieci, dziwią zmiany w jej otoczeniu. Co się dzieje? Dlaczego Janek przestał chodzić do szkoły, a ona do przedszkola? Dlaczego Tata wraca z pracy jeszcze bardziej zmęczony niż zwykle? I co o tym wszystkim sądzi Misiek Zdzisiek?
Specjalnie na czas #zostańwdomu opowiadanie o Basi, Miśku Zdziśku i głupim wirusie.
Wolne Lektury to biblioteka internetowa, której zasoby dostępne są całkowicie za darmo. W jej zbiorach znajduje się ponad 2400 utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami, motywami i udostępnione w kilku formatach - HTML , TXT , PDF, EPUB, MOBI, FB2. W bibliotece znajduje się również kilkaset audiobooków, czytanych przez takich aktorów jak: Danuta Stenka, Jan Peszek czy Andrzej Chyra. Projekt realizowany jest pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Polecam Wam dzisiaj bajkę Joanny Papuzińskiej "O niedźwiedziu królewiczu".
Każde państwo na świecie obok godła i hymnu narodowego ma swoją flagę. Jak wyglądała pierwsza flaga Polski? Kto decyduje o tym, jak ona powinna wyglądać? Co symbolizują jej kolory?
Zobaczcie również animowany film o sybolach narodowych
Wiwat maj, trzeci maj! - NINATEKA
Ninateka – platforma internetowa, na której udostępniane są zasoby Narodowego Instytutu Audiowizualnego. W jej zasobach znajduje się ponad sześć tysięcy filmów, spektakli, koncertów, słuchowisk i programów publicystycznych, dostępnych legalnie i bezpłatnie.
Polecam Wam cykl audycji Wiwat maj, trzeci maj! | Finezje literackie
pierwszym odcinku audycji historyk sztuki, profesor Juliusz Starzyński, w nagraniu archiwalnym opowiada o miejscach w Warszawie związanych z Konstytucją, które stały się elementem polskiej tożsamości i historii, towarzysząc kolejnym zrywom narodowościowym i wchłaniając coraz to nowe znaczenia.
Przed nami majowe dni świąteczne: Święto Pracy, Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Święto Narodowe Trzeciego Maja.
1 maja: Święto Pracy – Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy
Międzynarodowe Święto Pracy zostało ustanowione przez Drugą Międzynarodówkę w 1891 r. dla upamiętnienia wcześniejszego o pięć lat protestu robotników w Chicago, krwawo stłumionego przez policję. W II Rzeczpospolitej obchody 1 Maja, organizowane przez Polską Partię Socjalistyczną, stanowiły wyraz protestu przeciwko systemowi. Po wojnie zaś przeobraziły się w propagandowy rytuał, mający system legitymizować. W latach 80. nielegalne demonstracje pierwszomajowe organizowała w opozycji do oficjalnych obchodów podziemna Solidarność.Dziś 1 maja jest dniem ustawowo wolnym od pracy. W wielu miejscowościach odbywają się marsze i okolicznościowe uroczystości.
1 maja obchodzimy także katolickie święto Józefa Rzemieślnika. W tym dniu Kościół w sposób szczególny pragnie zwrócić uwagę na pracę ludzką, zarówno w aspekcie wartości chrześcijańskich, jak i społecznych, ogólnoludzkich i narodowych.
2 maja: Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Dzień Polonii i Polaków za Granicą
Dzień Flagi obchodzimy na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, uchwalonej przez Sejm 20 lutego 2004 r.
Polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Są odwzorowaniem barw chorągwi polskiej, czyli oficjalnego symbolu państwa od średniowiecza: białego orła na czerwonym tle. Warto wiedzieć, że kolor czerwony na naszej fladze to karmazyn (do 1927 r. cynober), a biały jest srebrnobiały – nie śnieżnobiały.
Po roku 2000 powszechne stało się noszenie 2 maja biało-czerwonej kokardy narodowej, który to zwyczaj spopularyzował prezydent RP Lech Kaczyński. Jest on kontynuowany przez jego następców – Bronisława Komorowskiego i obecnie Andrzeja Dudę.
3 maja: Święto Narodowe Trzeciego Maja – uchwalenie Konstytucji 3 maja
Konstytucja 3 Maja była pierwszą pisaną konstytucją w Europie i drugą – po amerykańskiej – na świecie, regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Uchwalony 3 maja 1791 r. akt prawny powstał przy współpracy posłów Sejmu Wielkiego i wspierającego ich środowiska, zawierał wizję i program budowy nowoczesnego państwa i społeczeństwa. Konstytucja 3 maja m.in. zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz zapewniła chłopom ochronę państwa. Konstytucja zniosła też formalnie liberum veto.
Poniżej kilka propozycji dla uczniów na różnych etapach edukacyjnych.
"Cudaczek-Wyśmiewaczek" to ulubiona lektura wielu pokoleń dzieci!
Cudaczek-Wyśmiewaczek, licho malusie i cieniutkie jak igła, mieszkał w domku, co to nie był ani duży, ani mały, tylko w sam raz. Nie jadł i nie pił, tylko śmiechem żył. Śmiał się i śmiał do rozpuku, a brzuszek pęczniał mu i pęczniał, aż napęczniał jak ziarnko grochu. Wtedy Cudaczek był syty i zadowolony.
Obrażalska, Złośnicki, Beksa, pan Byle-jak, unikająca grzebienia Kasia i inne dzieci dostarczały złośliwemu skrzatowi wielu powodów do szyderczego śmiechu. Wredne licho tylko nim się żywiło i trudno było się od niego uwolnić. Koniecznie sprawdźcie, jak dzieciaki sobie z tym poradziły!
Całą książkę można wysłuchać na kanale Bajkowisko. Najlepsi polscy lektorzy i znani artyści czytają tam ciekawe historie, wzbogacone o piękne ilustracje.
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.
23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Tegoroczna edycja ma przypomnieć o możliwości otwarcia się na innych pomimo dystansu i podróżowania dzięki wyobraźni.
Święto książki wywodzi się z Katalonii, a po raz pierwszy zorganizowano je w 1926 roku. Jest to ważna data w historii literatury światowej: data śmierci Cervantesa, urodzin i śmierci Szekspira, a także śmierci Inki Garcilasa de la Vegi. Zgodnie z tradycją katalońską tego dnia mężczyźni obdarowują swoje partnerki czerwoną różą, a one darują im książkę. W 1995 roku UNESCO ogłosiła 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich.
Z tej okazji dla do pobrania dla Was kilka fajnych zakładek stworzonych w programie Canva
22 kwietnia przypada kolejny Dzień Ziemi. To święto o długoletniej tradycji. Po raz pierwszy Dzień Ziemi świętowano 22 kwietnia 1970 roku w Stanach Zjednoczonych.
Celem organizatorów pierwszych obchodów było przekonanie społeczeństwa do zachowania, ochrony i odnowienia środowiska naturalnego oraz do zaspokajania potrzeb ludzi bez niszczenia środowiska.
Poniżej możecie zobaczyć dwie bajki edukacyjne, która przybliżą Wam kwestie ekologiczne.
Basia Urwiska
W ramach akcji #NieZostawiamCzytelnika, którą zainicjowało Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich opowiadanie ze swojej książki „Basia Urwiska” czyta dla młodych czytelników Anna Wojtkowska-Witala – bibliotekarka z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mikołowie.
Załączam Państwu do pobrania krótką prezentację, która w klarowny sposób przedstawia korzyści płynące z czytania oraz sprawdzone sposoby zachęcania dzieci do czytania.
Każdy z nas zastanawia się czasem, co może zrobić jeszcze lepiej, by zapewnić dziecku dobrą przyszłość, a obecnie – by we względnym spokoju przetrwać ten trudny czas. Odpowiedź jest prosta: czytać dzieciom książki. A gdy są starsze, to czytać je razem z nimi.
Wszystkie badania wskazują, że czytanie redukuje poziom stresu najskuteczniej z powszechnie dostępnych czynności, więc to idealna odskocznia na czas kwarantanny.
Pomijając czas pandemii, czytanie daje nam wymierne korzyści na każdym etapie dojrzewania. Początkowo wzmacnia więź z rodzicami i poczucie bezpieczeństwa, jednocześnie rozwijając umysł i wyobraźnię. Później uczy koncentracji, odcinania się od bodźców, powiadomień i szumu informacyjnego. Gdy dziecko jest starsze, wiedza i emocje wyniesione z książek wzmacniają pewność siebie, umożliwiają tak ważne u nastolatków mówienie „nie”. Wreszcie, w skali całego życia, czytanie daje szczęście. Badania udowadniają bowiem, że ludzie czytający dla przyjemności są bardziej zadowoleni z życia, lepiej wykształceni, kreatywni, zajmują wyższe stanowiska i lepiej zarabiają.
Jednocześnie dane są nieubłagane. Wynika z nich, że jeżeli dziecko nie wyniesie nawyku czytania z domu, to z reguły nie czyta dla przyjemności jako dorosły. Szkoła, biblioteka i rówieśnicy mogą pomagać rozwijać te zainteresowania, ale tworzy je z reguły rodzina. Jeżeli według badań ponad połowa dorosłych w ogóle nie czyta książek, to ponad połowa dzieci będzie na starcie pozbawiona szansy na skorzystanie z powyższych atutów.
Wspólne czytanie jest też naturalnym sposobem komunikacji i budowania rodzinnych więzi. To czas, w którym dziecko jest blisko rodzica, czuje się bezpieczne, ważne i naprawdę Państwa słucha. Świat, który znamy, nasze zasady i poglądy, powstały m.in. w naszych domach, gdy rodzice lub dziadkowie czytali dzieciom bajki i legendy lub opowiadali historie.
Wystarczy czytać kilkadziesiąt minut dziennie, by zbudować w dziecku nawyk, dać proste narzędzie, dzięki któremu będzie w stanie lepiej się rozwijać w samodzielnym życiu.
Świat Baśnioboru
Na stronie https://swiatbasnioboru.pl/poczytaj/ możecie poczytać fragmenty książek z serii Baśniobór. Po przeczytaniu autorzy strony proponują do pobrania, wydrukowania i uzupełnienia kilka zabaw związanych z Baśnioborem m.inn. fantastyczną kolorowankę.
Na stronie znajdziecie 40 mądrych bajek z całego świata w formie audiobooka.
Są to utwory przeznaczone dla każdego, kto chce posłuchać ciekawych historii o emocjach, uczuciach i wartościach, którymi warto kierować się w życiu.
Bajki czytają znani i lubiani - aktorki, aktorzy, sportowcy, dziennikarki i dziennikarze oraz muzycy, piosenkarki i piosenkarze.
Playlista zawiera bajki inspirowane historiami przedstawionymi w programie telewizyjnym "Efekt Domina", w którym prezentowane są projekty pomocowe realizowane i wspierane przez Kulczyk Foundation.
Teksty bajek oraz zadania do nich znaleźć można tutaj: bit.ly/madre-bajki_teksty-zadania
Jak zrobić kartkę świąteczną w programie CANVA
Dla tych z Was, którzy jeszcze nie znają programu CANVA krótki przewodnik.
Canva jest darmowym narzędziem umożliwiającym tworzenie grafiki. Jest to intuicyjny i prosty w obsłudze program, skierowany do osób, które nie mają doświadczenia w grafice. W bazie Canvy znajdują się setki szablonów, czcionek i zdjęć, które można szybko i łatwo modyfikować.
Do programu można zalogować się używając konta google lu Facebook albo stworzyć nowe konto.
Po zalogowaniu wybieramy kartkę
Po lewej stronie w polu wyszukiwania wpisujemy easter lub wielkanoc.
Dzięki temu w wynikach wyszukiwania otrzymamy szablony o tematyce światecznej. Część szablonów jest płatna dlatego szukamy takich, które są oznaczone jako darmowe.
Wybieramy szablon, który nam sie podoba i modyfikujemy według własnego pomysłu. Wybieramy czcionki oznaczone jako polskie, gdzie będą polskie znaki.
Gotową kartkę możemy pobrać w różnych formatach na dysk twardy komputera i wysłać do bliskich i znajomych.
Opowiadanie „Burza” z tomu Gorzka Czekolada
Na stronie FUNDACJI ABCXXI został udostępniony bezpłatny e-book z opowiadaniem „Burza” z tomu „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”. Zachęcam do pobrania i czytania.
Zapraszam do obejrzenia pięknej animacji udostępnionej przez Instytut Książki:
Animacja do wiersza „Dawno już ucichł” Józefa Czechowicza powstała w ramach kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek”. Ilustracje autorstwa Ewy Kozyry-Pawlak i Pawła Pawlaka pochodzą z książki „Pierwsze wiersze dla…” wydanej przez Instytut Książki.
2 kwietnia obchodzimy urodziny największego baśniopisarza - Hansa Christiana Andersena.
Od 1967 roku w rocznicę urodzin Hansa Christiana Andersena obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci.
„Tyle baśni napisałem,
wszyscy dobrze je znacie:
o ołowianym żołnierzu,
o księciu - świniopasie,
o dziewczynce z zapałkami,
kominiarczyku, pasterce
i o słowiku cesarza,
co takie dobre miał serce…”
Andersen urodził się 2 kwietnia 1805 roku w duńskim mieście Odense, które leży na wyspie Fionii. Jego rodzice, Hans i Anne Marie, należeli do najbiedniejszych mieszkańców miasteczka. Babcia Hansa Christiana opowiadała wnukowi piękne i dziwne baśnie. Nikt, tak jak ona, nie potrafił snuć barwnych opowieści o duchach, strachach, syrenach czy dobrych wróżkach. Chłopiec bardzo lubił słuchać różnych opowiadań, zresztą niektóre baśnie ludowe, posłyszane wtedy, znalazły swoje miejsce w literaturze dorosłego Andersena.
Gdy miał 14 lat, udał się do Kopenhagi, marząc o karierze aktora lub baletmistrza. Jego marzenia nie spełniły się. Na szczęście znalazł ludzi, którzy się nim zaopiekowali. Otrzymał stypendium i skończył szkołę. Zaczął też pisać wiersze i sztuki teatralne. W 1827 roku napisał wiersz " Umierające dziecko". Ten utwór uważa się za przełom w karierze pisarskiej Andersena.
W 1835 roku ukazują się drukiem pierwsze baśnie. W pierwszym wydaniu nosiły tytuł "Baśnie opowiedziane dzieciom" (były tam m.in. "Krzesiwo", "Księżniczka na ziarnku grochu", "Kwiaty małej Idy"). Andersen staje się sławny w Danii i za granicą. Andersen napisał prawie 160 baśni, a jego książki zostały przetłumaczone na około 125 języków. W baśniach tych wciąż odnajdujemy siebie, jest w nich miejsce na radość i smutek, na łzy i śmiech.
Po śmierci Andersena, pośród niezliczonych telegramów, wieńców i kwiatów od dworu królewskiego i mieszkańców Danii, od dzieci z całego świata widniał jeden skromny napis, który w kilku słowach powiedział najgłębszą prawdę o wielkim baśniopisarzu:
"Ty żyjesz, chociaż martwe masz powieki,
Bo w sercach dzieci trwać będziesz na wieki”
Więcej ciekawych informacji, zabaw i tekstów znajdziecie na poniższych stronach:
Na Facebooku pani Agaty Półtorak znajdują się linki do darmowych materiałów,
dotyczące książki "Bajki z dna Bałtyku"
Pani Agata zaprasza do przeczytania pięciu z 21 "Bajek z dna Bałtyku". Autorka zabiera dzieci w podróż w głębiny Morza Bałtyckiego. Dowiedzą się, jak ono powstało, poznają wielu jego mieszkańców i podsłuchają o czym rozmawiają, gdy nikt nie widzi. Dowiedzą się też, że wiele zachowań ludzi wpływa na życie morza, o czym należy pamiętać, np. gdy wypoczywamy na nadmorskich plażach.
Być może brakuje Wam dostępu do książek? Albo chcielibyście posłuchać audiobooka? W planach mieliście spotkanie z ulubionym autorem, które zostało odwołane? Nic się nie martwcie! Autorzy przyjdą do Was – oczywiście wirtualnie.
Na stronie Instytutu książki można przeczytać pełny opis tej fantastycznej inicjatywy:
Od 2003 roku obchodzony jest Światowy Dzień Czytania Tolkiena. Miłośnicy twórczości autora Hobbita, skupieni w angielskim Towarzystwie Tolkienowskim (Tolkien Society), wybrali na ten dzień nieprzypadkową datę: według naszego kalendarza na 25 marca przypada bowiem rocznica upadku Saurona i wyzwolenia Śródziemia od panowania ciemnych mocy.
Więcej informacji i fragment książki Silmarillion poniżej
14 lutego każdy odwiedzający bibliotekę losował cytat o tematyce miłosnej, dodatkowo wszyscy wypożyczający w tym dniu książki otrzymali zakładkę. Uczniowie świetnie się też bawili tworząc walentynkowe zakładki do książek, które przeznaczone były zarówno dla siebie jak i swoich bliskich jako prezent walentynkowy.
Przygotowania do świąt
Przed świętami uczniowie tworzyli w bibliotece piękne kartki bożonarodzeniowe.
Mikołaj
W piątek 6 grudnia w bibliotece dzieci tworzyły prace plastyczne z mikołajem w roli głównej.
Rozwiązanie konkursu literacko - plastycznego.
W związku z tym, iż wszystkie prace, które wpłynęły na konkurs odznaczały się wysokim poziomem wykonania, oryginalnością oraz pomysłowością wszyscy autorzy zostali wyróżnieni i nagrodzeni. Nagrody w postaci pluszaków gangu słodziaków 2, dyplomów i zakładek wręczyła nagrodzonym uczniom pani dyrektor Tatiana Ryczko. Gratulujemy Karolowi Firlusowi, Amelce Liszce, Marii Wiercigroch i Annie Żurek za pięknie wykonane prace.
Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia
W poniedziałek 25 listopada w bibliotece szkolnej świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia. Święto to nie ma długiej tradycji, ponieważ obchodzone jest od 2002 roku, kiedy to przypadła setna rocznica powstania maskotki ale cieszy się wśród uczniów ogromną sympatią. W bibliotece zorganizowano w tym dniu wystawę pluszowych misiów przyniesionych przez uczniów oraz wystawę prac plastycznych z misiami. Uczniowie mogli zapoznać się z książkami o misiach dostępnymi w bibliotece. Chętni rozwiązywali łamigłówki z misiami lub kolorowali misiowe obrazki. Zabawa była fantastyczna a uśmiechy na buziach dzieci bezcenne.
Międzynarodowy Dzień Zwierząt
4 października w dzień wspominania w Kościele powszechnym św. Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt, ekologów i ekologii obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt. W bibliotece w tym dniu uczniowie mogli zapoznać się z książkami o zwierzętach, chętni rozwiązywali łamigłówki, krzyżówki i inne zagadki o tematyce zwierzęcej. Wszyscy, którzy dobrze rozwiązali zadania otrzymali plakaty ze zwierzętami.
Międzynarodowy Dzień Kropki
Od 2011 roku 15 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kropki. Co to takiego? Wszystko zaczęło się od niezwykle popularnej książki "Kropka" Petera H. Reynoldsa, opowiadającej o kropce, która zmieniła świat małej Vashti. Międzynarodowy Dzień Kropki to święto kreatywności, odwagi i wiary we własne umiejętności. Każdego roku, miliony dzieci bierze udział w licznych aktywnościach, których celem jest odkrywanie talentów i wspieranie kreatywności. Dzieci rozmawiają o swoich mocnych stronach, wspólnie tworzą "kropkowe" dzieła i wzajemnie się inspirują. W naszej szkole świętowaliśmy dzień kropki w bibliotece . Dzieci obejrzały film o małej Vashti a później tworzyły, kreowały i inspirowały się kropkami ale przede wszystkim wspaniale się bawiły.