• LEKCJA ŻYWEJ HISTORII - ODZYSKANIE NIEPODLEGŁOŚCI
     • LEKCJA ŻYWEJ HISTORII - ODZYSKANIE NIEPODLEGŁOŚCI

     • „ Ten, kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani ma prawo do przyszłości”.

       26 września 2018 r. po raz kolejny gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli Bractwa Kerin. Tym razem w związku z obchodami 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości uczniowie mogli przeżyć  drogę do Wolnej Polski, poznać historię naszego kraju,   od czasów Rzeczypospolitej XVI i XVII wieku aż do rozbiorów , by po 123 latach niewoli ponownie mówić w języku polskim.  Uczniowie byli świadkami powstania Kościuszkowskiego, mogli poznać  postać Marszałka Piłsudskiego, obserwować jego działania od najmłodszych lat  do Bitwy Warszawskiej. Była to wspaniała lekcja PATRIOTYZMU!

      I.Prochownik

    • KLASY ÓSME ZDOBYWAJĄ SZCZYTY!
     • KLASY ÓSME ZDOBYWAJĄ SZCZYTY!

     • W dniu 19 września klasy 8a i 8b, pod opieką pana Sebastiana Kassolika, pani Agnieszki Rzepki i pani Sabiny Baran-Wloczek, pojechały na wycieczkę w góry. Uczniowie przeszli długi odcinek szlaku, a mianowicie: Biały Krzyż- Malinowska Skała- Małe Skrzyczne i Skrzyczne. Po krótkim odpoczynku w schronisku, klasy wróciły do centrum Szczyrku. Wycieczka bardzo się udała, gdyż pogoda dopisała i humory też.

      ZAPRASZAMY DO GALERII!

    • MURAL W SZKOLE W WYKONANIU NASZEJ UCZENNICY
     • MURAL W SZKOLE W WYKONANIU NASZEJ UCZENNICY

     • Podczas wakacji kiedy prawie wszyscy uczniowie naszej szkoły odpoczywali spędzając czas na przyjemnościach, jedna z uczennic zaś większość wakacji spędziła wyżywając się artystycznie na murach naszego szkolnego korytarza. Weronika Kandzia uczennica klasy VIIIa wykonała przepiękny mural. W pracach dekoratorskich pomagały naszej utalentowanej uczennicy: mama, kuzynka oraz jej koleżanki- również uczennice naszej szkoły- Julia Pyka i Emilia Francuziak, Ewa Słomiany oraz Wiktoria i Oliwia Sztuk. Ich dzieło podziwiać możemy teraz codziennie… dziękujemy.

      ZAPRASZAMY DO GALERII.

    • ARCHIPELAG SKARBÓW ZAJĘCIA PROFILAKTYCZNE
     • ARCHIPELAG SKARBÓW ZAJĘCIA PROFILAKTYCZNE

     • W dniach 5 oraz 6 wrzesień w naszej szkole odbyły się zajęcia profilaktyki zintegrowanej dla młodzieży klas VII i VIII. Archipelag Skarbów to żywy i dynamiczny program profilaktyczny dla młodzieży prowadzony przez 3 osobową ekipę specjalnie przeszkolonych trenerów. Program uczy zdrowego i mądrego stylu życia. Trenerzy zachęcali młodzież do unikania alkoholu, narkotyków, przemocy, pornografii i do czekania z seksem aż do małżeństwa. Dwa czterogodzinne bloki warsztatów w dwa kolejne dni zamieniły grupę młodzieży w poszukiwaczy skarbu, jakim jest szczęście, trwała miłość i realizacja w życiu własnych marzeń i pasji. Nasza młodzież aktywnie brała udział w ćwiczeniach, wymieniała własne doświadczenia i pomysły na właściwy styl życia. Były to dwa dni pełne nowych i pięknych chwil które zintegrowały całą grupę najstarszych uczniów naszej szkoły. Wspaniała ekipa będzie jeszcze miała możliwość poprowadzenia warsztatów dla rodziców oraz naszego grona pedagogicznego, sądzę że równie owocnie jak u naszej młodzieży.

      ZAPRASZAMY DO GALERII

      Pozdrawiam pedagog szkolny,

      Jola Niewińska

    • ZEBRANIE Z RODZICAMI
     • ZEBRANIE Z RODZICAMI

     • Zapraszamy na pierwsze zebranie z rodzicami w tym roku szkolnym, które odbędzie się 18.09 o godzinie 17.00.
      Najpierw zapraszamy na salę gimnastyczną, gdzie zebranie poprowadzi Pani Dyrektor Kinga Szala, potem odbędą się zebrania z Wychowawcami w klasach.
      Obecność obowiązkowa, ponieważ zobowiązani jesteście Państwo do podpisu niezbędnych zgód.

       

    • ŁAŃCUCH CZYSTYCH SERC-XV JUBILEUSZOWA KAMPANIA
     • ŁAŃCUCH CZYSTYCH SERC-XV JUBILEUSZOWA KAMPANIA

     • Dziś 11 września nasza szkoła wzięła udział w XV Jubileuszowej Kampanii „Łańcuch Czystych Serc” – złu mówią „nie”, za to dobru zdecydowane „tak”. Łańcuch Czystych Serc to Powiatowa Kampania w Mikołowie, która jest zwieńczeniem całorocznych działań profilaktycznych, na które składają się m.in. zajęcia prowadzone w szkołach. Razem utworzyliśmy żywy łańcuch, podniesione w górę ręce i wspólnie odśpiewaliśmy piosenkę „Kolor serca”, aby zaprotestować przeciwko uzależnieniom, przemocy oraz nietolerancji. Uczniowie z poszczególnych klas ubrali się w wylosowany kolor, aby pokazać, że są wspólnotą oraz że symbolicznie, każdy jest inny, co nie znaczy gorszy i można wspólnie tworzyć jedną zgrana społeczność szkolną.

      Dziękuje za zaangażowanie i pomoc nauczycielom oraz uczniom,

      Pedagog szkolny,

      Jola Niewińska

      Zapraszamy do galerii zdjęć.
       

    • POLICJANT W KLASIE 2 I 3
     • POLICJANT W KLASIE 2 I 3

     • Klasy II i III gościły dziś Policjant. Spotkanie to miało na celu przypomnienie uczniom zasad bezpiecznego poruszania się po drodze zwłaszcza jesienną porą, uzmysłowienie konieczności zapinania pasów bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem oraz przypomnienie uczniom numerów alarmowych. Policjant podkreślał także, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych na odzieży czy plecakach, zwłaszcza po zmroku. Tłumaczył, że kiedy piesi są widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego, stają się bardziej bezpieczni. Dzieci wykazały się dużą znajomością podstawowych zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze za co gorąco dziękujemy Panu Sierżantowi Adamowi Jakubczykowi.

      Działania te są podejmowane przez nasza szkołę w trosce o podniesienie bezpieczeństwa naszych uczniów.       

    • NARODOWE CZYTANIE 2018
     • NARODOWE CZYTANIE 2018

     • W dniu 10. 09. 2018r. nasza szkoła, jak co roku, brała udział w akcji organizowanej przez Parę Prezydencką w „Narodowym Czytaniu”. W tym roku czytaliśmy „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Wśród zaproszonych gości byli: Zastępca Burmistrza Miasta: Jan Radka, Sekretarz Miasta: Elżbieta Piecha, Wydział Edukacji, Ochrony Zdrowia, Kultury i Sportu: Joanna Palenta, ksiądz Proboszcz: Zbigniew Mizia, emerytowana Dyrektor Szkoły: Alicja Muszer, Irena Jakubaszek z Koła Gospodyń Wiejskich oraz nasza Dyrektor Szkoły: Kinga Szala i nauczyciele uczący Szkole Podstawowej nr 5: Danuta Gilner, Iwona Wyroślak, Sabina Baran –Wloczek.

      Uczniowie zobaczyli krótki film o życiu i twórczości pisarza, który nazywany był „sumieniem polskiej literatury. Następnie wysłuchali pierwszego rozdziału powieści pt. „Rodowód”. Ten rok jest szczególny, ponieważ Narodowe Czytanie odbyło się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu.

      ZAPRASZAMY DO GALERII

    • EGZAMIN ÓSMOKLASISTY
     • EGZAMIN ÓSMOKLASISTY

     • Zapraszamy rodziców uczniów klas VIII do systematycznego zapoznawania się z informacjami zamieszczanymi na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej

      https://cke.gov.pl/egzamin-osmoklasisty

    • REKRUTACJA 2019/2020
     • REKRUTACJA 2019/2020

     • Na stronie www.men.gov.pl/rekrutacja zostały zamieszczone najważniejsze pytania i odpowiedzi dotyczące rekrutacji, terminy egzaminów po szkole podstawowej oraz gimnazjum, a także sposób punktowania ocen na świadectwie oraz wyników egzaminów. Strona będzie aktualizowana i uzupełniana o nowe treści.

    • ROZPOCZĘCIE NOWEGO ROKU SZKOLNEGO 2018/2019
     • ROZPOCZĘCIE NOWEGO ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

     • Trzeciego września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2018/2019. Punktualnie o godzinie 9.00 zebraliśmy się na Mszy Św. w naszym parafialnym i otrzymaliśmy błogosławieństwo na trudy i radości życia szklonego. Potem, już w szkole, uczestniczyliśmy w uroczystej akademii. Przypomnieliśmy wszystkim zebranym że 1. września to także moment w którym wspominamy tych Polaków, którzy oddali życie broniąc naszej Ojczyzny w czasie II Wojny Światowej. Pamiętaliśmy o tym podczas akademii, a także zapalając znicz i składając kwiaty przy tablicy upamiętniającej patronów naszej szkoły- Powstańców Śląskich. Uczniowie klasy III i VIb przygotowali program artystyczny, symbolicznie zbudowaliśmy „naszą szkołę” z niezbędnych naszym zdaniem wartości, a Pani Dyrektor Kinga Szala rozpoczęła rok szkolny przecinając symboliczną wstęgę. Gorąco powitaliśmy w naszym gronie pierwszoklasistów! Następnie uczniowie udali się na pierwsze po wakacjach spotkania klasowe ze swoimi wychowawcami. Wszystkim uczniom życzymy sukcesów w nauce, miłych wrażeń z pobytu w szkole, rozwinięcia swoich zainteresowań, talentów oraz osiągnięć w konkursach.

      Zapraszamy do galerii.

       

    • SPOTKANIE PROFILAKTYCZNE Z POLICJANTEM
     • SPOTKANIE PROFILAKTYCZNE Z POLICJANTEM

     • Policjant  st. asp. Robert Manzel dbając o bezpieczeństwo uczniów naszej szkoły podczas jeszenno-zimowej szarugi i nie tylko przeprowadził pogadankę profilaktyczną o prawidłowym przekraczaniu jezdni, poruszaniu się po niej w przypadku braku chodnika lub pobocza. Dzieci wykazały się dużą znajomością podstawowych zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. 

      Policjant podkreślał także, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych na odzieży czy plecakach, zwłaszcza po zmroku. Tłumaczył, że kiedy piesi są widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego, stają się bardziej bezpieczni.