•  

      

      

      

     Szkolny Maraton Czytelniczy

     W bibliotece czeka na Was karta do zbierania naklejek za aktywność czytelniczą.
     Odbierzcie ją i przyłączcie się do zabawy. W każdym miesiącu należy przeczytać wskazaną książkę, wykonać do niej ilustrację i odebrać naklejkę.

     Za zebranie 5 naklejek czeka nagroda.

     W 2 semestrze należy przeczytać:
     luty - dowolna o kotach,
     marzec - dowolna o przyrodzie,
     kwiecień - dowolna z serii "Czytam sobie",
     maj - dowolna baśń,
     czerwiec - wybrana przez ucznia.
     Zapraszamy!

      


     Jak czytanie zmienia mózg

      

      


     Regina szuka domu

     Kolejne zajęcia czytelnicze w ramach programu "Ocalimy świat" odbyły się w klasie 2a. Uczniowie wysłuchali książki „Regina szuka domu”. Bohaterką jest samica trzmiela, Reginka, która wpada do kałuży, do ludzkiego domu i do pajęczej sieci. Jest przeganiana przez ludzi. Próbuje zamieszkać w mysiej norce i gnieździe sroki i starej piłce. Z wielu opresji ratuje ją Staś, który w dodatku sadzi kwiaty lubiane przez trzmiele i buduje hotel, w którym mogą w spokoju zimować.


      


     Holly Webb: "Luna"

     23 listopada w ramach obchodów Dnia Pluszowego Misia klasa 1 wysłuchała fragmentów książki Holly Webb "Luna" a nastepnie narysowała piękne obrazki z bohaterką ksiązki Hanią i niedźwiadkiem.

      


     Projekty czytelnicze klasa 5 i 7

     Klasa 5 - Temat: Z miłości do zwierząt.- Praca twórcza- dokończenie opowiadania o losach liska Paxa i Petera. Na podstawie książki  Sary Pennypacker pt. Pax.  
     Klasa 7 t -  lapbook o Kochanowskim i jego twórczości.

      


     Literatura dla dzieci

     Zapraszam do wysłuchania wykładu  o literaturze dla dzieci – Grzegorz Leszczyński.

     Zapis transmisji spotkania zorganizowanego w ramach 5. Światowego Kongresu Tłumaczy Literatury Polskiej udostepniony przez Instytut Książki.

      


     Astrid Lindgren

     14  listopada, mija 115. rocznica narodzin Astrid Lindgren.

     Dziennikarze obliczyli, że ze wszystkich wydanych na świecie książek Astrid Lindgren można by ustawić 175 wież Eiffla. Jej powieści przetłumaczono na 73 języki.

     Pippi Pończoszanka, bracia Lwie Serce, Mio, Emil ze Smalandii, dzieci z Bullerbyn, Karlsson z Dachu – to tylko kilkoro bohaterów wymyślonych przez Astrid Lindgren, najsłynniejszą pisarkę dla dzieci.

     Cytaty Astrid Lindgren

     • „Dzieciństwo bez książek – to nie byłoby dzieciństwo. To byłoby jak bycie zamkniętym z dala od zaczarowanego miejsca, gdzie można pójść i znaleźć najrzadszy rodzaj radości.”

     • „Dajcie dzieciom miłość, więcej miłości i jeszcze więcej miłości – a zdrowy rozsądek przyjdzie sam z siebie.” 

     • „Nie chcę pisać dla dorosłych”.

     • „Chcę pisać dla czytelników, którzy potrafią czynić cuda. Tylko dzieci czynią cuda, kiedy czytają.”

     • „Jeśli udało mi się rozjaśnić choć jedno ponure dzieciństwo – to jestem usatysfakcjonowana.”

     •  

     źródło: https://marginesy.com.pl/sklep/produkt/132988/astrid-lindgren-opowiesc-o-zyciu-i-tworczosci

     Posłuchajcie fragmentu książki:

     LOTTA Z ULICY AWANTURNIKÓW, ODCINEK 1, czyta EDYTA JUNGOWSKA


     Pasowanie na czytelnika

     10 listopada, nasi pierwszoklasiści zostali uroczyście włączeni w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Na początku spotkania dzieci wysłuchały fragmentu książki Ewy Nowak „Porwanie jeża Eliasza”, następnie rozmawialiśmy o zasadach panujących w bibliotece i jej zasobach. Po złożeniu uroczystej przysięgi uczniowie mogli wypożyczyć swoją pierwszą książkę. Pierwszoklasiści otrzymali także na pamiątkę tego spotkania Wyprawki Czytelnicze, w skład których wchodzą: książka „Pierwsze abecadło” oraz broszura informacyjna dla rodziców. Projekt „Mała Książka – Wielki Człowiek Wyprawka dla Pierwszaka” ma charakter ogólnopolski i jest w całości finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

     Zapraszam do zobaczenia zdjęć w aktualnościach i Facebooku szkoły.


     Spotkanie autorskie z Marcinem Koziołem

     7 listopada uczniowie klas 4-8 mieli okazję spotkać się online z autorem książek Marcinem Koziołem. Tematem spotkania dla kas 4-6 była „Skrzynia Władcy Piorunów” (z serii „Detektywi na kółkach”). Autor bardzo ciekawie opowiadał o niezwykłych przygodach bohaterów swoich książek. Wartka współczesna akcja powieści stała się pretekstem do poznania wielu naukowych ciekawostek, a zwłaszcza niezwykłych dokonań wybitnych postaci. Podczas tej multimedialnej lekcji pan Marcin opowiadał uczniom o wynalazcy Nikoli Tesli, któremu zawdzięczamy m.in. rozpowszechnienie taniej energii elektrycznej.

     Spotkanie w starszych klasach inspirowało do wyznaczania sobie śmiałych celów oraz ich odważnej i konsekwentnej realizacji. Autor motywował młodzież do podejmowania nieoczekiwanych, ambitnych wyzwań. Opowiadał o swoich niezwykłych doświadczeniach jako stypendysty United World Colleges i słynącej z dyscypliny Gordonstoun School w Szkocji.

     Książki Marcina Kozioła dostępne są w naszej bibliotece szkolnej.

     Zachęcam do wypożyczania.

     Zarówno spotkanie autorskie jaki książki zostały sfinansowane z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0

     Zapraszam do zobaczenia zdjęć w aktualnościach i Facebooku szkoły.


     Projekty czytelnicze

     Klasa 2 - Lekcje z książką "Asiunia" Joanny Papuzińskiej

      


     Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

      to święto, które przypada 5 listopada, w rocznicę urodzin Walta Disney'a(1901-1966)

     Zapraszam na stronę Fundacji Nasze Czytanie gdzie można za darmo posłuchać baśni z różnych stron świata.

     http://naszeczytanie.fundacjakropka.pl/pl/14-z-roznych-stron-swiata


     Projekt czytelniczy 8b i 6a

     Klasa 8b "Artysta" - S. Mrożek. Uczniowie wcielali się w głównego bohatera i kierowali jego losami w taki sposób, by uniknąć zakończenia, jakie proponuje opowiadanie.


     Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

     Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji każdy uczeń wypożyczający książkę otrzymał zakładkę. Braliśmy również udział w akcji "Przerwa na czytanie". Uczniowie klas młodszych spotkali się z autorką książek Aliną Przydatek a uczniowie klasy 7 uczestniczyli w spotkaniu z Iwoną Guzowską. Cały miesiąc trwała również akcja "uwolnij książki", która na stałe zagości w naszej bibliotece.

      


     Pierwsze zakupy w ramach NPRCZ 2.0

     W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025 zakupiliśmy brakujące lektury dla każdego poziomu edukacyjnego. Zapraszam do czytania 📚📖


     Czy mogę pomóc dziecku zaprzyjaźnić się z książką?

     Pierwsze dziecięce przyjaźnie bywają rozmaite. Ulubione pluszaki, kocyki, oczywiście inne dzieci. Nic nie stoi na przeszkodzie, by nasza pociecha zaprzyjaźniła się także z książką. Taka przyjaźń, z puntu widzenia rozwoju dziecka, to same korzyści.

     Najważniejsze z nich to m.in. budowanie wewnętrznego słownika oraz wzmacnianie więzi z rodzicem. Jeśli szukacie pomysłu, jak pomóc dziecku polubić czytanie, podpowiem, jak to zrobić. Potrzebne będą: dziecięca ciekawość i dorosłe wsparcie.

     Zapraszam do przeczytania tekstu 

     https://nprcz.pl/czy-moge-pomoc-dziecku-zaprzyjaznic-sie-z-ksiazka/?fbclid=IwAR3fL1v1YBgiKT_hN1q_euJMzVSJ4MAjiP-BvbrHbqd7rpoFHaNGnp8Thr0


     Spotkanie autorskie z Iwoną Guzowską

     24 października uczniowie klasy 7a uczestniczyli w spotkaniu autorskim z Iwoną Guzowską w MBP. Wielokrotna mistrzyni Europy i świata w kick-boxingu. Pierwsza Polka, która zdobyła tytuły mistrzyni Europy oraz mistrzyni świata trzech federacji w boksie zawodowym opowiadała młodzieży o swojej książce „Najważniejsza decyzja”, o swoim życiu i dzieciństwie, które nie było usłane różami, o trudnej drodze na szczyt, o przezwyciężaniu słabości, o tym, że warto cieszyć się z drobiazgów, że trzeba walczyć o swoje życie niezależnie od przeszkód na które napotykamy.


     Przerwa na czytanie

     Dzisiaj nasza szkoła przyłączyła się do III Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie "Przerwa na czytanie”. Nasi uczniowie czytali na korytarzu podczas przerw, w bibliotece szkolnej i świetlicy. Dzieci czytały zarówno swoje książki jak wypożyczone z biblioteki. Celem akcji jest w głównej mierze pokazanie uczniom, że czytanie jest fajne, może być zabawą i sprawiać przyjemność oraz zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.

     Zapraszam do zobaczenia zdjęć w aktualnościach i Facebooku szkoły.


     Projekty czytelnicze

     Na lekcjach j.polskiego w klasie 4a zrealizowano projekt "W akademii pana Kleksa" a w klasie 6a Escape Room  inspirowany lekturą „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”.

     Zapraszam do zobaczenia zdjęć w aktualnościach i Facebooku szkoły.


     Spotkanie autorskie z panią Aliną Przydatek

     5 października uczniowie klas 1-3 wzięli udział w fantastycznym spotkaniu autorskim z panią Aliną Przydatek - pedagogiem, właścicielką wydawnictwa Kici Nici, autorką bajek dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ilustratorką i rękodzielniczką. Autorka wraz z bohaterkami książek wykonanymi własnoręcznie w pracowni Myszką Soniulindą i Króliczką Matildą zabrały dzieci w literacką podróż z elementami nauki języka i kultury włoskiej oraz angielskiej. Pani Alina odpowiedziała również na wiele pytań zadawanych przez uczniów np.: jak powstała nazwa Kici Nici, czy prowadząca spotkanie od małego marzyła, żeby pisać, jak powstają elementy ilustracji do książek, ile godzin zajmuje praca przy tworzeniu scenografii i wiele innych. Na koniec dzieci mogły zakupić wybraną książkę autorki z dedykacją i autografem.

     Zapraszam do zobaczenia zdjęć w aktualnościach i Facebooku szkoły.


     Projekt czytelniczy w klasie 1-3

     Uczniowie klas 1-3 wysłuchali fragmentów takich książek jak: Bednarek J.: Historie spod podłogi cz. 3. Serce; Grajkowski K.: Krew oraz Wodowska J.: Moja krew ma moc. Każda z klas wykonała różnorodne aktywności czytelnicze.


     Projekt czytelniczy w klasie 6 i 7

     W ostatnim czasie klasy 6 i 7 zrealizowały projekt związany z Narodowym Czytaniem „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza pod opieką pani Agnieszki Szrubarz i Beaty Fraj. Każdy z uczniów tych klas otrzymał jedną zwrotkę wiersza „Pani Twardowska” i przygotował do niej ilustrację. Jak można zobaczyć wyobraźnia i umiejętności naszych ilustratorów są naprawdę wspaniałe.

     Zapraszam do zobaczenia zdjęć w aktualnościach i Facebooku szkoły.


     Czytamy z sercem

     29 września w ramach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania przystąpiliśmy do II edycji Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej „Czytamy z sercem”. W ramach tej akcji Fundacja Serce Dziecka zachęca do czytania dzieciom i dbania o serce. W naszej szkole powstała gazetka propagującą czytanie i tematykę zdrowotną związaną z sercem. Uczniowie ubrali się tego dnia na czerwono i przynieśli książki i inne przedmioty związane bardzo szeroko z sercem, uczuciami i zdrowiem. W bibliotece szkolnej wystawiona została literatura związana z tą tematyką, uczniowie otrzymywali również „sercowe” cytaty oraz brali udział w innych aktywnościach np: układali sercowe puzzle. W świetlicy również podjęto szereg zabaw i działań z sercem w roli głównej. Klasy młodsze wysłuchały fragmentów takich książek jak: Bednarek J.: Historie spod podłogi cz. 3. Serce; Grajkowski K.: Krew oraz Wodowska J.: Moja krew ma moc.

     Zapraszam do zobaczenia zdjęć w aktualnościach i Facebooku szkoły.

      


     Ekoprogram "Ocalimy Świat"

      


     Międzynarodowy Dzień Kropki

     15 września w ramach Międzynarodowego Dnia Kropki organizowanych jest wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać swoje mocne strony i je zaprezentować. Także w naszej szkole po raz kolejny uczniowie i nauczyciele włączyli się w to kreatywne święto. Kropki były na ubraniach, zabawkach, kartach pracy, pracach plastycznych. Uczniowie stworzyli również wspaniałe wiersze ze słowem KROPKA.

     .


     Julian Tuwim

     Dzisiaj obchodzimy 128 rocznicę urodzin Juliana Tuwima. Z tej okazji zapraszam do wypożyczania książek z wierszami tego poety i udziału w kolejnej akcji czytelniczej.

     Więcej informacji w ogłoszeniach dziennika Librus. 

     Z tej okazji wystawa książek z wierszami poety.

      

      

      


     Narodowe Czytanie 2022

     Od poniedziałku do środy w naszej szkole promowaliśmy czytelnictwo przyłączając się po raz kolejny do akcji "Narodowe Czytanie". Akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012, w tym roku czytaliśmy "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza – w dwusetną rocznicę pierwszej ich publikacji.

     Uczniowie czytali na lekcjach wybrane utwory, przynosili własne egzemplarze do których wbita została pamiątkowa pieczęć a także tworzyli własne ilustracje do wybranych tekstów.

      

      

      

      

      

      

      

      

      

      

      

      

      


      

     Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025

     Z wielką radością informujemy, że nasza szkoła otrzymała dofinansowanie w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025. Jest to kolejna edycja wieloletniego programu, nakierowanego na wzmocnienie czytelnictwa w Polsce oraz modernizację bibliotek. Kwota, która możemy wykorzystać na ten cel to 15000 z czego 3000 to wkład własny.