• Rok szkolny 2021/2022

XXI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem „Polscy autorzy dla klimatu”

XXI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, który odbędzie się w dniach 28 maja – 4 czerwca 2022, przewrotnie ma hasło: „Polscy autorzy dla klimatu”. O co chodzi? O pokazanie, co polscy autorzy piszą i jak nas mobilizują do walki z globalnym ociepleniem i niszczeniem naturalnego środowiska.

Justyna Bednarek – Ty też możesz uratować świat. Ekoopowieści z Pietruszkowej Woli (8+)

(książka dostępna online w formacie ISUU)

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci obchodzimy co roku 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena

Zapraszam na stronę YouTube Virtualo, gdzie można wysłuchać fragmentu lektury: "Królowa Śniegu".

MARTIN WIDMARK

(ur. 19 marca 1961) – szwedzki pisarz specjalizujący się w literaturze dla dzieci i młodzieży.
        Martin Widmark jest uważany za jednego z największych szwedzkich współczesnych autorów literatury dla dzieci.  Seria Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai cieszy się niesłabnącą popularnością i nie schodzi z list bestsellerów w wielu krajach.
        W Polsce jego książki publikują Wydawnictwo Zakamarki (wszystkie w tłumaczeniu Barbary Gawryluk) i Wydawnictwo Mamania.

Zapraszam do interaktywnych zabaw z głównymi bohaterami " tajemniczych" książek.

POTYCZKI Z LEKTURĄ

Zapraszam na stronę gdzie można świetnie spędzić czas sprawdzając znajomość książki  "Rany Julek! O tym jak Julian Tuwim Został poetą". Książka dostępna jest w naszej bibliotece szkolnej. Zapraszam do wypożyczenia.

CHARLES DICKENS - 120 rocznica urodzin

Charles Dickens colourised portraitŻyciorys Charlesa Dickensa. Charles Dickens, urodzony 7 lutego 1812 roku, zmarły 9 czerwca 1870 roku, angielski pisarz epoki wiktoriańskiej, jeden z najpopularniejszych powieściopisarzy w historii literatury. Jego życiorys związany jest ściśle z XIX-wiecznym Londynem, który jest częstym tłem fabuł jego powieści.

źródło: biografia24.pl/charles-dickens/

obraz: Charles Dickens: Black-and-white photos of author colourised - BBC News

Zapraszam  na stronę WOLNE LEKTURY gdzie można za darmo przeczytać lub wysłuchać 2 słynne pooweści: Dawid Copperfield oraz Opowieść wigilijna

Autor: Charles Dickens : Wolne Lektury

20. rocznica śmierci Astrid Lindgren

Zapraszam do wysłuchania fragmentu książki:

"Bracia Lwie Serce".

Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka

18 stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka. Święto ustanowiono na pamiątkę urodzin Alana Alexandra Milne'a, który był twórcą tej bajkowej postaci.

Fundacja Nasze Czytanie udostępniła fragment książki do wysłuchania:

Kubuś Puchatek - rozdział 1

138 rocznica urodzin Kornela Makuszyńskiego - 8 stycznia

Motto:

„Moje książki wędrują między rzesze, przeto niech grzeją, lecz niech nie straszą i nie burzą naiwnej prostej wiary w serce człowieka”.

Kornel Makuszyński

WYNIKI KONKURSU „MOJA PIERWSZA KSIĄŻKA”

I miejsce: Aleksandra Kałuża

II miejsce: Hanna Loda i Emilia Kost

III miejsce: Anna Poręba

Wyróżnienie: Milena Świerkot

W klasach IV - VIII

I miejsce: Inez Hulin

I miejsce: Bartosz Kost

I miejsce: Blanka Szankowska

Udział:  Aleksander Kołodziej i Igor Świerkot

WYNIKI KONKURSU LITERACKO - PLASTYCZNEGO

NA PLAKAT I WIERSZ Z MISIEM

I miejsce: Błażej Mokrzycki

II miejsce: Hanna Gabryś i Maksymilian Górny

III miejsce: Damian Kowalski i Michał Graja

Wyróżnienie: Dominika Tebinka, Emil Witoszek, Julia Gibas

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia.

Przesyłacie już zdjęcia z książkami o misiach a poniżej możecie wysłuchać książki : "MORSKIE I LĄDOWE PRZYGODY WOJTKA KWIOKA I NIEDŹWIADKA TUTU z kanału Bajkowisko.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z bajek zapraszam do wysłuchania baśni "Księżniczka Kunegunda".

Zapraszam do zabawy  z książką "Cukierku, ty łobuzie."

Cukierku, ty łobuzie

regulamin_wlc_2021_2022_(1).pdf

lista-ksiazek-wlc-a_(1).pdf

lista-ksiazek-wlc-b_(1).pdf

lista-ksiazek-wlc-c_(1).pdf

Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

hybrydowe święto literatury

Po rocznej przerwie wracają Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie® – cykliczna, dedykowana branży wydawniczo-księgarskiej impreza, organizowana od 1997 r. w Krakowie przez Targi w Krakowie Sp. z o.o. Wydarzenie, wpisując się w program promocji czytelnictwa, jest otwarte dla szerokiej publiczności i częściowo dostępne w sieci. 24. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie® odbędą się w okresie 14-17 października. Tegoroczna edycja Targów będzie wydarzeniem, które połączy tradycyjną formułę targów w hali z działaniami online na Wirtualnej Platformie.

W tym roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego  jako hasło Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych wybrało„Baśnie i legendy z całego świata”. Zapraszam zatem do biblioteki zarówno po baśnie i legendy jak i inne ciekawe pozycje. Śledźcie ogłoszenia w Librusie. Tam już pierwsze zadanie do wykonania. Widzimy się w BIBLIOTECE😁

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

W środę 29 września, w ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, w klasie 1 i 2 odbyło się spotkanie bibliotekarza z uczniami. Uczniowie wysłuchali opowiadania Katarzyny Krysztofiak: "Jestem czy nie? Po zakończonym głośnym czytaniu odbyła się ciekawa rozmowa dotycząca stawiania sobie pytań na różnorodne, często trudne tematy. Razem z uczniami doszliśmy do wniosku, że stawianie pytań jest ważniejsze od znajdowania odpowiedzi.

NARODOWE CZYTANIE 2021

"MORALNOŚĆ PANI DULSKIEJ" - GABRIELA ZAPOLSKA

Relację i zdjęcia z inauguracji Narodowego Czytania przez Parę Prezydencką można zobaczyc na stronie:  https://lustrobiblioteki.pl