• IX ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

     • Kolejny raz uczniowie naszej szkoły zmierzyli się z tabliczką mnożenia. Przez cały miniony tydzień ćwiczyli swoje umiejętności w wykonywaniu obliczeń. Dziś wszyscy chętni uczniowie mogli stawić czoła przykładom przygotowanym specjalnie z okazji Dnia Tabliczki Mnożenia. Mamy nadzieję, że poprawnie rozwiązane działania dały Wam satysfakcję, a otrzymane certyfikaty oraz tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia będą miłą pamiątką.

     • EUROPEJSKI TYDZIEŃ KODOWANIA

     • Od 5 do 20 października w całej Europie, w tym oczywiście w Polsce i w naszej szkole będziemy świętować Europejski Tydzień Kodowania, czyli #CodeWeek2019. Na czym polega to świętowanie? Na świetnej zabawie, do której zapraszamy wszystkich, w każdym wieku.

      Europejski Tydzień Kodowania to …

      wydarzenie społeczne, w które angażują się wszystkie europejskie państwa i nie tylko! Jego misją jest poszerzanie i promowanie kompetencji z zakresu programowania i zachęcanie osób w każdym wieku do rozpoczęcia przygody z programowaniem. W skrócie: jeśli wiesz co nieco o programowaniu – w trakcie CodeWeek dowiesz się jeszcze więcej, jeśli o programowaniu nie wiesz nic – CodeWeek to świetna okazja, by zacząć swoją przygodę z kodami i robotami. Zapewniamy – to prostsze, niż Wam się wydaje! Dlatego do wspólnej zabawy zapraszamy osoby w każdym wieku – od pierwszoklasistów do ósmoklasistów. Dajemy słowo – wszyscy będziecie bawić się świetnie.  Startujemy w przyszłym tygodniu!!!

     • PASOWANIE NA CZYTELNIKA UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH

     • W tym tygodniu uczniowie klasy 1a i 1b zostali przyjęci uroczyście w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Pani bibliotekarka opowiedziała o księgozbiorze naszej szkolnej biblioteki oraz wspólnie z dziećmi ustaliła jak - i dlaczego właśnie tak - należy zachować się w bibliotece. Potem pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie, a pani bibliotekarka wypożyczyła każdemu uczniowi wybraną przez niego książkę.

     • ZAWODY POWIATOWE W SZTAFETOWYCH BIEGACH PRZEŁAJOWYCH

     • We wtorek 01.10. odbyły się zawody Powiatowe w sztafetowych biegach przełajowych.

      Reprezentacja szkoły: 

      dziewczyny w roczniku od 7 - 8 klas

      1.Kamila Zając

      2.Paulina Chrobok

      3.Joanna Klapuch

      4.Aleksandra Niedźwiedź

      5.Marysia Szojda

      6.Alicja Strzelczyk

      III - Miejsce w swojej kategorii po zaciętym pojedynku o II lokatę. Udział zgłosiło 12 szkół z powiatu

      Chłopcy  w roczniku od 7 - 8 klas

      1.Jacek Chrószcz

      2.Mateusz Witoszek

      3.Marek Jastrzębski

      4.Michał Górny

      5.Boguń Klaudiusz

      6.Szwarc Mateusz

      VIII miejsce - poprawiony wynik o jedną lokatę z zeszłego roku. Udział zgłosiło 12 szkół z powiatu.

      Chłopcy w roczniku od 5 - 6 klas

      1.Paweł Warzecha

      2.Tomasz Ciałoń

      3.Szymon Ozdoba

      4.Kacper Czardybon

      5.Igor Łapot

      6.Franciszek Miler

     • NIECH ŻYJĄ WSZYSCY CHŁOPCY!

     • W naszej szkole 30. wrzesnia do szkoły przyszło wyjątkowo dużo chłopców! Wszystko to za przyczyną śmiesznej akcji ogłoszonej przez Samorząd Szkolny z okazji Dnia Chłopca. Wyniki tej niecodziennej akcji zostana ogłoszone wkrótce.

      Drodzy Chłopcy,

      Z okazji Waszego Święta - my, dziewczyny, życzymy każdemu chłopcu:

      - Dziewczyny - tylko tej najfajniejszej,

      - Ciastek - tylko tych najsłodszych

      - Samochodów - tylko tych najszybszych

      - Zabaw - tylko najweselszych

      - Przygód - tylko najciekawszych...

      i butów - takich, co najlżejsze, w których wszędzie mógłbyś dotrzeć!

     • OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

     • 29 września obchodzimy OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA, a przez cały miesiąc październik świętować będziemy MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH.  

      W klasach 1-3 rozpoczną się cykliczne spotkania „Lubię czytać” a uczniowie klas pierwszych zostaną pasowani na czytelników biblioteki szkolnej i wypożyczą swoją pierwszą książkę.

      Zapraszam również  do wzięcia udziału w konkursie literacko – plastycznym „Nowa przygoda przyjaciół z leśnej polany” oraz akcji „Drugie życie książki” . 

      Szczegółowe informacje już wkrótce.

     • EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW

     • 7.09.2019 w naszej szkole odbył się kolejny Europejski Dzień Języków. W tym roku mieliśmy okazję poznać języki Peru, Egiptu, Wenezueli oraz Japonii. Oprócz prezentacji wszystkie klasy przygotowały w salach ciekawostki związane z kulturą danego kraju i tutaj wykazały się również klasy najmłodsze przygotowując wiadomości o Islandii, Szwajcarii, Belgii oraz Portugalii. Wszystkie klasy wykazały się jak zwykle wielką kreatywnością i fantazją. Dziękujemy za zaangażowanie w akcję a wyniki poznamy już wkrótce :)

     • "KARTOFLISKO" TUŻ TUŻ

     • Już w przyszłą sobotę, 5 października, mieszkańcy naszego miasta wezmą udział w II integracyjnej grze miejskiej „Kartoflisko”. Cieszymy się, że część z tych osób stanowią uczniowie naszej szkoły i mieszkańcy Łazisk Dolnych. Do zobaczenia!

     • "ZEMSTA" KLAS SIÓDMYCH

     • Dnia 26 września wczesnym rankiem opuściliśmy na chwilę szkolne ławy, by spotkać się ze sztuką. Ubraliśmy się więc wcale nieźle, zabraliśmy dobre nastroje i udaliśmy do sali MDK w Łaziskach Górnych, by obejrzeć inscenizację dramatu Aleksandra Fredry, pt. "Zemsta".

      Spektakl podsumowano krótkimi warsztatami, które poprowadził jeden z aktorów. Udział w nich wzięli dwaj ochotnicy. Wrzucamy zdjęcie z owych warsztatów, bo - jak wiemy - w teatrze nasze telefony trzymamy wyciszone w torbach i kieszeniach, a może nawet nie zabieramy ich wcale. :)

     • PROJEKT "SZYTE NA MIARĘ W TERENIE"

     • „Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem.”Konfucjusz (Kong Fuzi)W środę 25 września br. dziewięcioro uczniów klasy 7b i 8a w ramach projektu unijnego „Szyte na miarę” odwiedziło krakowski Ogród Doświadczeń. Podczas wykonywanych eksperymentów poznali i zrozumieli wybrane prawa fizyczne i chemiczne. Był też czas na ciepły posiłek i zimny deser 🙂Humory i pogoda dopisała, a wrażenia na długo pozostaną w pamięci.

     • SPOTKANIA CZYTELNICZO-PLASTYCZNE

     • Dzieci na świetlicy biorą udział w spotkaniach czytelniczo – plastycznych.  Po wysłuchaniu fragmentu książki, wychowankowie tworzą prace plastyczne związane tematycznie z wysłuchanym tekstem. Każdy uczeń  biorący udział otrzymuje naklejkę.

     • REALIZUJEMY PROJEKT pt.Technologie z klasą. Jak porozumiewają się roboty?

     • Uczniowie naszej szkoły biorą udział w projekcie, który zabierze nas w fascynującą podróż do świata programowania. Scenariusze lekcji będą dotyczyły trzech tematów: działania nowych technologii, bezpieczeństwa w sieci i nauki programowania w języku ScratchJr i Scratch. Celem projektu jest rozwijanie  praktycznych umiejętności związanych z programowaniem oraz kompetencji społecznych jakich jak współpraca i  praca zespołowa.  Zajęcia realizowane w ramach godzin informatyki i nie tylko, rozbudzą również ciekawość i kreatywność dzieci oraz zaangażują je do działania.

     • DZIEŃ KROPKI W NASZEJ SZKOLE...I KROPKA!

     • Od 2011 roku 15 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kropki. Co to takiego? 

      Wszystko zaczęło się od niezwykle popularnej książki "Kropka" Petera H. Reynoldsa, opowiadającej o kropce, która zmieniła świat małej Vashti. 

      Międzynarodowy Dzień Kropki to święto kreatywności, odwagi i wiary we własne umiejętności. Każdego roku, miliony dzieci bierze udział w licznych aktywnościach, których celem jest odkrywanie talentów i wspieranie kreatywności. Dzieci rozmawiają o swoich mocnych stronach, wspólnie tworzą "kropkowe" dzieła i wzajemnie się inspirują.

      W naszej szkole świętowaliśmy dzień kropki w bibliotece i świetlicy. Dzieci obejrzały film o małej Vashti a później tworzyły, kreowały i inspirowały się kropkami ale przede wszystkim wspaniale się bawiły.

     • ZAPROSZENIE

     • Szanowni Państwo!

      Serdecznie zapraszam na spotkanie z dyrektorem szkoły, które odbędzie się 17 września o godzinie 17.00 na sali gimnastycznej. Po spotkaniu odbędą się zebrania z wychowawcami klas, na których zostaniecie Państwo zapoznani z najważniejszymi informacjami dotyczącymi roku szkolnego oraz wypełnicie stosowną dokumentację dotyczącą Państwa dzieci.

      Tatiana Ryczko

     • WYCHOWANIE PRZEZ CZYTANIE

     • Nasza szkoła po raz kolejny będzie realizowała program „Wychowanie przez czytanie”, który skierowany jest do uczniów klas 5–7 szkół podstawowych. 

      Celem programu jest wspieranie rozwoju moralnego młodzieży oraz promocja czytelnictwa i wartościowej literatury.Pod opieką nauczycieli uczniowie będą omawiali istotę i skutki stosowania bądź zaniechania poszczególnych wartości moralnych, jak również stworzą krótkie prezentacje multimedialne przedstawiające wybrane przez siebie wartości. 

     • "LIST DO TATY" I SUKCES MARTYNY!

     • Z radością informujemy o sukcesie naszej uczennicy.

      Uczennica  naszej szkoły Martyna Krystof  została laureatką etapu okręgowego V. Edycji Konkursu „List do Taty” organizowanego przez Komisję Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.

      Konkurs został przeprowadzony na terenie całego kraju, w okręgach wyborczych senatorów. Skierowany był do uczniów klas IV i V szkół podstawowych.  Odbył się w czerwcu 2019 roku

      Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło we wrześniu 2019 roku . Okazało się, że w gronie  laureatów znalazła się uczennica klasy 5a  naszej szkoły Martyna Krystof.

      W poniedziałek 09 października 2019  w biurze senatorskim Senatora  RP Wojciecha Piechy                          w Rybniku odbyło się podsumowanie etapu okręgowego konkursu „List do taty”. Zgromadzili się laureaci konkursu ze swoimi rodzicami i nauczycielami.

      Autorzy najlepszych listów otrzymali nagrody ufundowane przez Senatora  RP Wojciecha Piechę. Nagrody i dyplomy  oraz podziękowania dla nauczycieli przygotowujących swych podopiecznych  wręczył sam Senator RP Wojciech Piecha. Nie zabrakło ciepłych słów i słodkiego tortu, którym poczęstowani zostali  wszyscy uczestnicy spotkania.

      Martynie serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

      Danuta Gilner

     • SPOTKANIE KLASY 1a i 1b Z POLICJANTAMI

     • Klasy 1a oraz 1b naszej szkoły w dniu 10.09.2019 spotkały się z policjantami, którzy przypomnieli o wszystkich ważnych zasadach bezpieczeństwa, o których nie powinniśmy zapomnieć. Asp. szt. Wojciech Wypchał sprawdził czy dzieci pamiętają numery alarmowe oraz zasady bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię. Uczyliśmy się także jak zachować się w kontakcie z nieznajomymi oraz jak poprawnie wezwać pomoc w razie zagrożenia lub wypadku. To była ważna lekcja! Dziękujemy Policjantom za wizytę w naszej szkole.

     • XVI KAMPANIA "ŁAŃCUCH CZYSTYCH SERC" W SP5

     • Dziś 10 września o godzinie 10:00, nasza szkoła wzięła udział w XVI Kampanii „Łańcuch Czystych Serc” – złu mówią „nie”, za to dobru zdecydowane „tak”. Łańcuch Czystych Serc to Powiatowa Kampania w Mikołowie, która jest zwieńczeniem całorocznych działań profilaktycznych, na które składają się m.in. zajęcia prowadzone w szkołach. Wspólnie z klasami VIIa, VIIb oraz VIII naszej szkoły przeprowadziliśmy zajęcia warsztatowe na temat: „Złość, agresja, przemoc.” Zajęcia rozpoczęła i podsumowała nasza pani dyrektor pani Tatiana Ryczko. Na zakończenie słuchając piosenkI Majki Jeżowskiej „Kolor serca” utworzyliśmy żywy łańcuch, podniesione ręce, symbolizowały protest przeciwko uzależnieniom, przemocy oraz nietolerancji. Uczniowie przedstawili wartości ważne w życiu codziennym, aby pokazać, że każdy człowiek oczekuje czegoś innego, ma inne potrzeby, co nie znaczy, że nie można wspólnie tworzyć jednej zgranej społeczności szkolnej. Relacja foto przygotowana przez panią Sabinę Baran-Wloczek oraz panią Beatę Fraj wkrótce w naszej galerii.

      Dziękuje za zaangażowanie i pomoc pani dyrektor, nauczycielom oraz uczniom,

      Pedagog szkolny,

      Jolanta Niewińska

     • NARODOWE CZYTANIE W NASZEJ SZKOLE

     •  

      Po raz kolejny Szkoła Podstawowa nr 5 włączyła się w akcję Narodowe Czytanie, która organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie.W naszej szkole uczniowie na swoich pierwszych lekcjach wysłuchali fragmentów z dwóch nowel: „Katarynki” - Bolesława Prusa oraz „Sachem” Henryka Sienkiewicza.Reprezentanci z klas 4-8 spotkali się, aby przeczytać fragmenty wszystkich ośmiu nowel celem nagrania filmu promującego akcję.Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie!

      1.  Dobra pani – Eliza Orzeszkowa
      2. Dym – Maria Konopnicka
      3. Katarynka – Bolesław Prus
      4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
      5. Orka – Władysław Stanisław Reymont
      6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
      7. Sachem – Henryk Sienkiewicz
      8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

      ZAPRASZAMY DO GALERII