• Konkurs Recytatorski

          • We wtorek 22 listopada w naszej szkole odbył się Konkurs Recytatorski. Pierwsze miejsca w kategorii klas IV-VI zajęły: Marzena Wieczorek, Kinga Wojtas oraz Aleksandra Jastrzębska. Wśród klas VII-VIII zwyciężczyniami zostały: Anna Hulin, Karolina Łukaszewska oraz Julia Witoszek.Gratulacje!

          • Van Gogh

          • 16. 11 klasa 7, 6 i 8a zwiedziła multisensoryczną wystawę Van Gogha w Katowicach. Sposób pokazania jego malarstwa odbył się w sposób nowatorski. Na dużych ekranach poznaliśmy jego najwybitniejsze dzieła i wątki z życia. Wplecione były także elementy malarstwa impresjonistow.

          • Laboratoria Przyszłości

          • W dniu dzisiejszym na lekcji informatyki uczniowie klasy 7a rozwijali swoją kreatywności i jednocześnie uczyli się planowania przestrzennego poprzez rysowanie długopisami 3D zakupionymi w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.

          • Wilczy Gang

          • 18 listopada klasy 4a i 5a uczestniczyły w warsztatach dotyczących efektów specjalnych wykorzystywanych w filmach. Następnie odbyła się projekcja filmu „Wilczy Gang”.

          • Pasowanie na czytelnika

          • 10 listopada, nasi pierwszoklasiści zostali uroczyście włączeni w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Na początku spotkania dzieci wysłuchały fragmentu książki Ewy Nowak „Porwanie jeża Eliasza”, następnie rozmawialiśmy o zasadach panujących w bibliotece i jej zasobach. Po złożeniu uroczystej przysięgi uczniowie mogli wypożyczyć swoją pierwszą książkę. Pierwszoklasiści otrzymali także na pamiątkę tego spotkania Wyprawki Czytelnicze, w skład których wchodzą: książka „Pierwsze abecadło” oraz broszura informacyjna dla rodziców. Projekt „Mała Książka – Wielki Człowiek Wyprawka dla Pierwszaka” ma charakter ogólnopolski i jest w całości finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

          • PEŁNA WRAŻEŃ WYCIECZKA KLAS I-III

          • W środę 9 listopada klasy 1-3 udały się na wycieczkę do Planetarium Śląskiego w Chorzowie, gdzie mogliśmy podziwiać gwiazdy oraz dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat Układu Słonecznego. Podczas dwulekcyjnego spotkania z lektorem na żywo poznaliśmy odpowiedzi na wiele nurtujących nas pytań: Co można zobaczyć na niebie gdy Słońce idzie spać? Czy Wielki Wóz jest gwiazdozbiorem? Dlaczego nie możemy wylądować na Jowiszu? Lekcje te pokazały nam piękno kosmosu i zainspirowały wielu z nas do zgłębiania wiedzy o wszechświecie. Następnie pojechaliśmy do Nibylandii, w której szaleństwa dzieci nie miały końca.

          • NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGOŚCI W NASZEJ SZKOLE

          • Dnia 10 listopada w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wesoły gazeciarz z tamtego okresu czasu umiejętnie przeprowadził nas przez czasy I wojny światowej i formowania się Legionów Polskich u boku Józefa Piłsudskiego. Całość uświetniły pieśni legionowe w wykonaniu uczniów.

          • Spotkanie autorskie z Marcinem Koziołem

          • 7 listopada uczniowie klas 4-8 mieli okazję spotkać się online z autorem książek Marcinem Koziołem. Tematem spotkania dla kas 4-6 była „Skrzynia Władcy Piorunów” (z serii „Detektywi na kółkach”). Autor bardzo ciekawie opowiadał o niezwykłych przygodach bohaterów swoich książek. Wartka współczesna akcja powieści stała się pretekstem do poznania wielu naukowych ciekawostek, a zwłaszcza niezwykłych dokonań wybitnych postaci. Podczas tej multimedialnej lekcji pan Marcin opowiadał uczniom o wynalazcy Nikoli Tesli, któremu zawdzięczamy m.in. rozpowszechnienie taniej energii elektrycznej.

            Spotkanie w starszych klasach inspirowało do wyznaczania sobie śmiałych celów oraz ich odważnej i konsekwentnej realizacji. Autor motywował młodzież do podejmowania nieoczekiwanych, ambitnych wyzwań. Opowiadał o swoich niezwykłych doświadczeniach jako stypendysty United World Colleges i słynącej z dyscypliny Gordonstoun School w Szkocji.

            Książki Marcina Kozioła dostępne są w naszej bibliotece szkolnej.

            Zachęcam do wypożyczania.

            Zarówno spotkanie autorskie jaki książki zostały sfinansowane z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0

          • Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

          • Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji każdy uczeń wypożyczający książkę otrzymał zakładkę. Braliśmy również udział w akcji "Przerwa na czytanie". Uczniowie klas młodszych spotkali się z autorką książek Aliną Przydatek a uczniowie klasy 7 uczestniczyli w spotkaniu z Iwoną Guzowską. Cały miesiąc trwała również akcja "uwolnij książki", która na stałe zagości w naszej bibliotece.

          • Spotkanie autorskie z Iwoną Guzowską

          • 24 października uczniowie klasy 7a uczestniczyli w spotkaniu autorskim z Iwoną Guzowską w MBP. Wielokrotna mistrzyni Europy i świata w kick-boxingu. Pierwsza Polka, która zdobyła tytuły mistrzyni Europy oraz mistrzyni świata trzech federacji w boksie zawodowym opowiadała młodzieży o swojej książce „Najważniejsza decyzja”, o swoim życiu i dzieciństwie, które nie było usłane różami, o trudnej drodze na szczyt, o przezwyciężaniu słabości, o tym, że warto cieszyć się z drobiazgów, że trzeba walczyć o swoje życie niezależnie od przeszkód na które napotykamy.

          • Escape Room na lekcji j. polskiego

          • Escape Room to jedna z form rozrywki, która gwarantuje niezapomniane przeżycia i stanowi świetną formę spędzenia czasu. Klasa 6a miała okazję udać się do takiego „pokoju”, który inspirowany był lekturą „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”.

          • Wyniki konkursu "Imię dla PHOTONA"

          • Bardzo dziękuję wszystkim uczniom za wspaniałe propozycje imion. Były one bardzo pomysłowe i ciekawe.

            W ramach Laboratorium Przyszłości zakupiliśmy 7 robotów. Pierwszy z nich otrzymał imię PIXEL. Pozostałe to:

            ŚWIATŁOWID - Wiktor Wodowski;

            B.I.O.S (Bardzo Inteligentny Osobnik Specjalny) - Benon Synowiec;

            JAVA - Julia Loska;

            CYBEREX - Olaf Sładek;

            APLIKACJA - Maja Ozdoba;

            EMOTICON - Jakub Mokrzycki.

          • Wyjazd na film "Szczęściara"

          • W ostatnim czasie klasa 7 wyjechała do legendarnego kina Kosmos znajdującego się na katowickiej Koszutce, które od powstania w 1965 roku gromadzi miłośników kina, na film "Szczęściara". Uczniowie podczas tego wyjazdu poznali również kilka ważnych miejsc związanych z architekturą i kulturą Katowic.

          • MIĘDZYNARODOWY PROJEKT EDUKACYJNY "Z KULTURĄ MI DO TWARZY"

          • W roku szkolnym 2022/2023 nasza szkoła bierze udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym "Z kulturą mi do twarzy".  

            Autorka i koordynatorka projektu: Paulina Marcysiak nauczycielka z Przedszkola Niepublicznego Piastuś w Inowrocławiu

            Projekt powstał w oparciu o aktualną Podstawę Programową oraz kierunki polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2022 / 2023 (pkt. 1 – kształtowanie postaw ukierunkowanych na prawdę, dobro, piękno; pkt. 2 – wspomaganie wychowawczej roli rodziny; pkt. 3 – sięganie do dziedzictwa cywilizacyjnego Europy; pkt. 4 – doskonalenie kompetencji nauczycieli do pracy z uczniami przybyłymi z Ukrainy; pkt. 7 – wsparcie edukacji informatycznej i medialnej, w szczególności kształtowanie krytycznego podejścia do treści publikowanych w Internecie).

            CELE PROJEKTU:

            Wprowadzanie uczniów w świat wartości, w tym ofiarności, współpracy, solidarności, altruizmu, patriotyzmu i szacunku dla tradycji, wskazywanie wzorców postępowania i budowanie relacji społecznych, sprzyjających bezpiecznemu rozwojowi ucznia (rodzina, przyjaciele);

            Wzmacnianie poczucia tożsamości indywidualnej, kulturowej, narodowej, regionalnej i etnicznej; Formowanie u uczniów poczucia godności własnej osoby i szacunku dla godności innych osób.

            Ukierunkowanie ucznia ku wartościom.

            Szkolny koordynator projektu: Jolanta Niewińska

            ​​​​​​​


          • UWAGA BYSTRZAKI NADCHODZI "BÓBR"!

          •  

            Rozpoczynamy zapisy na konkurs informatyczny "Bóbr". Prosimy wszystkich chętnych do udziału w tym konkursie o zgłoszenie się do pani Moniki Szczyrby przez Dziennik elektroniczny Librus. 

            Ostateczny termin nadsyłania zgłoszeń to piątek 4 listopada!

             

            Harmonogram szczegółowy (Konkurs Bóbr 2022):

            8 listopada12:00-13:00Juniorklasy VII-VIII

            9  listopada12:00-13:00Benjaminklasy IV-VI

            10  listopada12:00-13:00Skrzatklasy I-III

             

             Głównym celem konkursu jest rozwój i kształtowanie myślenia algorytmicznego i komputacyjnego oraz popularyzacja posługiwania się technologią informacyjną i komunikacyjną wśród wszystkich uczniów na wszystkich etapach edukacyjnych.

            O zadaniach konkursowych

            • Każdy Konkurs Bóbr składa się z 24 pytań (15 – Skrzat) podzielonych na trzy grupy ze względu na stopień trudności, po 8 pytań w każdej grupie. 

              Zapraszamy do zapoznania się i rozwiązywania zadań archiwalnych. Zestawy zadań są udostępniane w dwóch wersjach – konkursowej i z wyjaśnieniami rozwiązań. Polecam zwłaszcza tę drugą wersję.

               https://www.bobr.edu.pl/zadania-archiwalne/

          • Nietypowa lekcja

          • 19 października na lekcjach języka polskiego 4a mogła poczuć się jak w Akademii pana Kleksa i wziąć udział w nietypowych lekcjach.

          • Wyjazd do Oświęcimia

          • 3.10 klasy 8a i 8b były na wyjeździe do Oświęcimia. Celem było poznanie historii i złożenia hołdu zamordowanym w obozie Auschwitz i Brzezinka.

          • Laboratoria Przyszłości

          • W ostatnim czasie na zajęciach z informatyki w klasach 4,5 i 7 oraz na godzinie wychowawczej w klasie 7 uczniowie poznawali możliwości robota edukacyjnego PHOTON EDU zakupionego w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Każdy z uczniów miał możliwość zaprogramowania trasy i wybrania różnych aktywności dla robota. Zgodnie z założeniami programu zajęcia mocno zaangażowały dzieci, rozbudziły ciekawość i kreatywność.

          • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ W NASZEJ SZKOLE

          • Czternastego października,

            wpisujemy do dziennika,

            dobre stopnie wszystkim,

            co pracują w szkole!

            Za wysiłki i za trudy,

            nikt nagrody nie odmówi,

            właśnie w święto Edukacji Narodowej!

          • NASZE SPORTOWE SUKCESY - REJONOWE ZAWODY W SZTAFETOWYCH BIEGACH PRZEŁAJOWYCH

          • Nasi biegacze, podczas rejonowych zawodów w sztafetowych biegach przełajowych zdobyli wysokie, III miejsce. Nasi chłopcy z rocznika 2010 i młodsi dodatkowo zdobyli II m-ce

            Skład:

            1.Arkadiusz Biniek

            2.Mateusz Skowron

            3.Tomasz Przechrzta

            4.Aleksander Filipczyk

            5.Wiktor Skrzyński

            6.Igor Grabarczyk

            W zawodach brały również udział dziewczyny z rocznika 2010 i młodsze i zajęły VIII miejsce w rejonie

            Chłopcy z rocznika 2008 i 2009 zajęli ostatecznie 12 m-ce w rejonie.

            Wszystkim uczestnikom i uczestnikom serdecznie gratulujemy!