• DZIADKU I BABCIU - KOCHAMY WAS - KLASA III!

          • Dziś Dzień Babci, jutro Dzień Dziadka, pamiętamy o Was nasi kochani, życzymy Wam wszystkiego najlepszego, za wszystko dziękujemy i bardzo Was kochamy!

            Wasze Wnuczęta z klasy IIIa

          • Życzenia świąteczne

          • Kochani uczniowie, szanowni rodzice, drodzy nauczyciele, pracownicy i sympatycy szkoły!

            Rok 2022 powoli się kończy… Nie był to łatwy okres, biorąc pod uwagę to, co działo się za naszą wschodnią granicą. Otoczenie wokół także się zmieniło, a wielu z nas zdało w tym czasie celująco egzamin z człowieczeństwa.

            Przed nami Boże Narodzenie. Życzę, by dla każdego był czas wyjątkowy, pełen radości i rodzinnego ciepła. Życzę, byśmy umieli zamyślić się nad białym przełamanym opłatkiem i docenili to, że jesteśmy bezpieczni w gronie ważnych dla nas ludzi. Życzę prawdziwej wiary, która pozwoli cieszyć się z tego, że i tym razem Bóg pod postacią nowonarodzonego Chrystusa pokazuje nam, że człowiek jest ważną istotą. Życzę także nadziei, która pozwoli nam spokojnie patrzeć w przyszłość.  I niech ten 2023 rok będzie naprawdę dobry!

            Tatiana Ryczko

          • KLASY 1-3 KOLĘDUJĄ

          • 20 grudnia uczniowie klas 1-3 spotkały się, aby wspólnie kolędować. Na zakończenie konkursu uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz słodycze ufundowane przez Radę Rodziców.

          • LIGA NAJMŁODSZYCH

          • W środę, 14 grudnia 2022r. uczniowie klas I-III brali udział w XV Powiatowym Turnieju Wiedzowo-Sportowym "Liga Najmłodszych". Uczniowie rozwiązywali zagadki i rebusy, kodowali oraz wykazywali się ogólną sprawnością fizyczną. W skład drużyny weszli: Olga Wodniok, Leon Oltman, Lena Karczmarz, Adam Wywiol, Anna Poręba oraz Wojciech Keler.

            Uczestnikom gratulujemy odwagi i woli walki!

          • Piątoklasiści stworzyli piękne makiety i lapbooki

          • „Chłopcy z Placu Broni” Ferenca Molnara to jedna z książek z  listy lektur obowiązkowych  w klasie V. Autor opisuje w swej powieści historię dwóch grup chłopców, którzy chcą walczyć o miejsce do zabawy. Było to miejsce wyjątkowe. Plac – zwykły skrawek ziemi, ogrodzony z jednej strony rozwalającym się płotem, a z pozostałych stron zamknięty przez szare mury kamienic, wznoszących się wysoko pod niebo.

             I tak na podstawie opisów znajdujących się w powieści  uczniowie klasy V stworzyli fantastyczne makiety, stanowiące wierne odwzorowanie Placu Broni. Każda z prac zawierała m.in.: sągi drewna, starą wozownię, tartak, budkę z desek, w której mieszkał Słowak pilnujący placu. Wśród tych elementów zostali umieszczeni bohaterowie (chłopcy).

            Do wykonania makiet piątoklasistom posłużyły różnego rodzaju materiały m.in.: kartony, kamienie, gałązki, piasek, patyczki po lodach, plastelina, krepa, muszelki, pudełka, nawet klocki lego.

            Solidną dawkę wiedzy na temat lektury uczniowie  zawarli również w przygotowanych przez siebie  lapbookach. Ta kreatywna prezentacja została wykonana wieloma technikami. Lapbooki posiadały wiele skrytek, kieszonek, okienek, w których można było znaleźć ciekawostki  na temat „Chłopców z Placu Broni”.

            Efekty swojej pracy uczniowie zaprezentowali  na korytarzu szkolnym. Wszystkim uczniom klasy V gratulujemy kreatywności i pracowitości.

          • Świąteczne dekoracje długopisami 3D

          • W ostatnim czasie kolejne klasy na lekcji informatyki mogły zaprojektować świąteczne ozdoby z wykorzystaniem długopisów 3D, które zakupiono w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

          • Mikołajkowe Hod-Dogi

          • Szkolny Klub Wolontariatu zorganizował akcję podczas której można było kupić Hod-Dogi przygotowane przez uczniów klas VIIIa i VIIIb. Dochód zostanie przeznaczony na leczenie Natali Bronder. Dziękujemy wszystkim za udział w akcji.

          • Wizyta św. Mikołaja

          • Każdego roku o tej samej porze odwiedza naszą szkołę św. Mikołaj. W tym roku nasz gość zabrał ze sobą z nieba św. Barbarę. Nasza społeczność szkolna postanowiła przygotować się na to spotkanie. Każda klasa przygotowała kilka informacji o wylosowanym wcześniej świętym. Mikołaj był zachwycony że dzieci tak wiele wiedzą o świętych z którymi on przebywa w niebie. Na koniec nagrodził każdą klasę pamiątkowym dyplomem i upominkami. Dziękujemy św. Mikołajowi i czekamy na niego w przyszłym roku.

          • Warto pomagać!

          • Jak co roku chcemy pomóc w tym okresie przedświątecznym jednej z rodzin potrzebujących wsparcia z Łazisk Górnych. Jeżeli mogą się Państwo podzielić darem to z góry za pomoc dziękujemy. Najbardziej potrzebne są środki czystości, żywność o przedłużonej trwałości oraz odzież dla chłopca w wieku około 10 lat. Bardzo serdecznie dziękujemy za okazaną pomoc.

          • Akademia z okazji Dnia Górnika

          • W dniu dzisiejszym uczniowie klas 2 i 3 przygotowali piękną akademię z okazji Dnia Górnika. Cieszymy się, że razem ze społecznością szkolną zaprezentowany repertuar obejrzeli również zaproszeni goście związani z górnictwem.

          • POWIATOWY KONKURS "JAKIE TO ZWIERZĘ?"

          • Pod patronatem Starostwa Powiatowego w Mikołowie oraz Urzędu  Miasta  w Łaziskach Górnych 30 listopada w naszej szkole odbyła się kolejna edycja Powiatowego Konkursu Przyrodniczo-plastycznego z Elementami Medialnymi "Jakie to zwierzę?". W konkursie wzięło udział 18 uczniów z 10 szkół powiatu. Zadaniem uczestników było wylosowanie 3 kawałków puzzli ze zwierzęciem i dorysowanie jego pozostałych elementów. W drugim etapie uczniowie wyszukiwali informacje na ich temat i prezentowali je na forum. 
            Wszystkie prace były pracochłonne i każdy uczestnik włożył cały swój talent i serce.
            W kategorii IV-VI 1 miejsce zajęła Weronika ze Szkoły nr 4 z Łazisk Górnych , 2 miejsce Julia ze Szkoły nr 8 z Orzesza, 3 miejsce Marysia ze Szkoły nr 5 z Łazisk Górnych, wyróżnienie Zofia ze Szkoły nr 2 z Łazisk Górnych. 
            W kategorii klas VII-VIII 
            1 miejsce zajęła Ewa ze Szkoły nr 8 z Mikołowa,  2 miejsce Paulina ze Szkoły nr 4 z Łazisk Górnych, 3 miejsce Zuzanna z Zespołu Szkół z Ornontowic, wyróżnienie Zofia ze Szkoły nr 5 z Łazisk Górnych.
            Wszystkim bardzo dziękujemy i gratulujemy wyników.

          • DZIEŃ MISIA

          • „Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś”. Takie słowa napisała Halina Bechlerowa wiele lat temu. Trudno się nie zgodzić ze zdaniem pisarki. Problem możemy mieć także z wyobrażeniem sobie świata bez pluszowego przyjaciela - misia. Z tego powodu co roku 25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. Ponieważ i my, uczniowie klas młodszych nie wyobrażamy sobie życia bez pluszowego misia, postanowiliśmy uczcić ten wyjątkowy dzień. W szkole, oprócz uczniów pojawiło się również mnóstwo misiów i misiaczków. Były też różne zadania i zagadki, konkurencje sportowe, a nawet robienie sałatki, wszystko w towarzystwie naszych ulubionych przytulanek i powierników naszych sekretów.

          • Z WIZYTĄ W PRZEDSZKOLU

          • Dziś 25 listopada byliśmy z wizytą w Przedszkolu w Łaziskach Dolnych z okazji Dnia Pluszowego Misia. Dzieci zapoznały się z historią tego dnia oraz ze zwyczajami prawdziwych niedźwiedzi. Przypomnielismy sobie najwazniejszych bohaterów bajek w osobie misia. Były również odznaki oraz dyplomy za najmniejszego i największego misia. Nasze uczennice z klasy 8 pomagały mierzyć pluszaki i rozdawać nagrody. Na koniec kazda grupa miała za zadanie odnaleźć ukryty miodek. 
            Dziękujemy za wspólny, aktywnie spędzony czas.

          • BAL U ANDRZEJA W SP5, CZYLI NIESAMOWITA IMPREZA ANDRZEJKOWA W NASZEJ SZKOLE

          • W piątek 25.11.2022 Samorząd Uczniowski zorganizował dla uczniów klas 1- 4 szkolną imprezę andrzejkową "Bal u Andrzeja".

            W sali gimnastycznej uczniowie klas ósmych, dostarczyli swoim młodszym koleżankom i kolegom mnóstwa atrakcji: była dyskoteka z niezastąpionym DJ Redziem, były szalone gry i zabawy, wróżby andrzejkowe, a nawet malowanie buzi.

            To była niezapomniana impreza🤩🥳😎.

        • PÓŁKOLONIE ZIMOWE W NASZEJ SZKOLE
          • PÓŁKOLONIE ZIMOWE W NASZEJ SZKOLE

          • Szanowni rodzice/ opiekunowie naszych uczniów

            Informujemy, że w naszej szkole podczas ferii zimowych odbędą  się półkolonie dla naszych uczniów.

            Termin to pierwszy tydzień ferii, tj. od 16 do 20 stycznia 2023r. w godzinach od 9:00 do 15:00.

            W tym czasie uczniowie mają zagwarantowaną opiekę kadry pedagogicznej, trzy posiłki (śniadanie, obiad i podwieczorek), różne atrakcje: w tym wycieczki, wyjścia, zabawy, zajęcia sportowe, zajęcia plastyczne, konkursy, itp.

            Zapisy na półkolonie potrwają od momentu ukazania się ogłoszenia do 8 grudnia 2022r. lub do wyczerpania limitu miejsc. Dziecko można zapisać osobiście lub telefonicznie (należy jednak w tym terminie pobrać i oddać kartę kwalifikacyjną).

            Podstawą zakwalifikowania się dziecka na półkonie jest pobranie i oddanie do 8.12.2022r. do sekretariatu szkoły karty klasyfikacyjnej (jej brak oznacza rezygnację z półkolonii).

            Osoby niekorzystające z dofinansowań CUS - całkowity koszt pokrywany przez rodzica/opiekuna to 250,00zł za 5 dni od dziecka.

            Osoby korzystające z dofinansowań CUS – całkowity koszt pokrywany przez rodzica/opiekuna to 220,00zł za 5 dni od dziecka.

            Odpłatność za półkolonie – wpłaty będą przyjmowane na rachunek bankowy szkoły podany do wiadomości 2 stycznia 2023r.

            Serdecznie zapraszamy

          • SP5 POZNAJE POLSKĘ

          • 15 listopada uczniowie kilku klas naszej szkoły mieli okazję wziąć udział w wycieczce do Opola, gdzie zwiedzili między innymi Muzeum Śląska Opolskiego, i Mosznej, gdzie zobaczyli zamek wraz z parkiem pałacowym, a także integrowali się podczas ogniska. Wyjazd został zorganizowany w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą: „Poznaj Polskę” i w dużym stopniu był z tego programu przez Ministerstwo Edukacji i Nauki dofinansowany.

          • Warsztaty rękodzieła prowadzone przez studentki UŚ

          • 22 listopada chętni uczniowie z klasy 4a wzięli udział w warsztatach rękodzieła prowadzonych w ramach wolontariatu przez studentki UŚ. Efektem końcowym zajęć była maskotka dinozaura, którą dzieci wypełniały, zszywały, doszywały oczka i którą zabrały do domu. Podczas pracy prowadzące rozmawiały z uczniami o recyklingu i ponownym wykorzystaniu różnorodnych materiałów a także o rozwijaniu swoich pasji i zainteresowań. Radość i zaangażowanie włożone w wykonanie pluszaka widać na zdjęciach w galerii. W trakcie spotkania wykorzystano materiały zakupione w ramach projektu Laboratoria Przyszłości a inspiracją była książka Dinozaurium pozyskana w ramach NPRCZ 2.0