• JAK SOBIE RADZIĆ W SYTUACJI, GDY BRAKUJE NAM OPROGRAMOWANIA

          • W obecnych czasach istnieje bardzo dużo alternatywnych rozwiązań, które mogą nas wesprzeć w sytuacji jeżeli nie posiadamy na naszych komputerach popularnych płatnych programów. Zamienniki te dostępne są zarówno w postaci programów desktopowych, do zainstalowania na dysku komputera, jak i online'owych, do których możemy mieć dostęp z dowolnego urządzenia z dostępem do internetu. 

            Przykłady bezpłatnych programów do instalacji:

            Apache OpenOffice

            Bardzo dobrze rozwinięty program, daje nam dostęp do najważniejszych narzędzi biurowych (Calc – arkusze, Writer – teksty, Impress – prezentacje, Base – bazy danych, Draw – grafika).

            https://www.openoffice.org/pl/ 

            Libre Office

            Za pomocą zawartych w tym pakiecie biurowym aplikacji przygotujemy dowolne pisma, prezentacje multimedialne, wykonamy kalkulacje, tabele i wykresy. Program pozwala również generować dokumenty cyfrowe w formacie PDF. Niewątpliwym atutem tego pakietu biurowego jest klasyczny interfejs użytkownika oraz pełna polska wersja językowa. LibreOffice otwiera i zapisuje pliki w wielu popularnych formatach - istnieje również możliwość zapisywania dokumentów w formatach Microsoft Office.

            Libre office do pobrania

            Programy działające w chmurze:

            Office Online

            Pakiet działający w oknie przeglądarki, nie wymaga instalacji. Do korzystania z niego wymagane jest darmowe konto Microsoft. Może ono służyć do logowania się do Windows i umożliwia korzystanie z dysku online OneDrive (5 GB miejsca za darmo). Funkcjonalność Office Online jest ograniczona w stosunku do tego, co jest dostępne w płatnym pakiecie Microsoft Office. Jeśli jednak zależy nam na szybkim sprawdzaniu treści dokumentów czy tworzeniu prostych arkuszy lub pism – to świetne rozwiązanie.

            Założenie konta Microsoft

             

            Dokumenty Google - praca online oraz offline

            Z tego pakietu możemy korzystać w przeglądarce, bez instalacji. Trzeba mieć darmowe konto Google. Dokumenty Google to: Dokumenty, Arkusze, Prezentacje. Wszystkie tworzone pliki są zapisywane na dysku Google. 

            Założenie konta Google

            W tekście wykorzystano informacje zawarte w poniższym artykule: 

            www.komputerswiat

             

             

             

          • SKARPETKOWA AKCJA

          • Dziękujemy wszystkim za udział w naszej akcji, nie tylko wzbogaciliśmy naszą wiedzę na temat Zespołu Downa, ale przede wszystkim zintegrowaliśmy się z tymi dziećmi i kształtujemy dzięki takim inicjatywom postawy takie jak szacunek oraz tolerancja wobec niepełnosprawności. Symbolem tego dnia są kolorowe skarpetki. czego przykładem są nasze kolorowe kolarze zdjęć przygotowane przez panią Beatę Fraj. Jeszcze raz dziękuje za aktywny udział w akcji.

          • ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA

          • "Niewiele osób wie, że 21 marca świętujemy nie tylko pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, ale również Światowy Dzień Zespołu Downa. Święto to ustanowiono w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, a w 2012 roku objęła je swoim patronatem Organizacja Narodów Zjednoczonych. Celem szeregu imprez, wydarzeń i działań podejmowanych w tym dniu na całym świecie jest przede wszystkim podkreślenie praw osób z ZD do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym. Chodzi o to, by pokazać, że ludzie z ZD mimo swej niepełnosprawności i ograniczeń mogą uczyć się, pracować, rozwijać swoje pasje
            i zainteresowania oraz wnieść wiele wartości do społeczności, w których żyją. Data obchodów, czyli 21 marca, to nieprzypadkowy wybór, nieprzypadkowe zestawienie liczb. Istotą ZD, zwanego inaczej trisomią 21, jest bowiem obecność trzeciego, dodatkowego chromosomu 21.Kolorowe skarpetki nie do pary również pełnią rolę symbolu. Oznaczają różnorodność, odmienność, społeczne niedopasowanie, czyli wszystko to, co towarzyszy ludziom z trisomią 21 każdego dnia. Proponuję założyć 21 marca kolorowe skarpetki nie do pary, w ten sposób możesz okazać osobom z ZD swoje wsparcie, zrozumienie i akceptację. Możesz dodać im wiary we własne siły. Zachęcam, aby zrobić zdjęcie waszych stóp w kolorowych skarpetkach, może być całej rodziny, czy rodzeństwa i przesłać na szkolną pocztę pedagoga
            (pedagog@sp5.laziska.pl), utworzę dla Was kolaż z tych zdjęć i pokażemy, że jesteśmy wspólnotą nie tylko w budynku naszej szkoły, również w domu tworzymy drużynę, która akceptuje, wspiera i rozumie to, że każdy z nas jest inny."

             

            Jolanta Niewińska

          • REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE ODWOŁANE

          • Szanowni Państwo!

            Informuję, że ze względu na sytuację zagrożenia epidemicznego rekolekcje zaplanowane na 1-3 kwietnia nie odbędą się.

            Z poważaniem

            Tatiana Ryczko

          • ZADANIA NA CZAS KWARANTANNY

          • Szanowni Państwo,

            przypominam, że nauczyciele wysyłają uczniom zadania do wykonania w domu. Robią to często na konta uczniów. Proszę o monitowanie, czy dzieci odczytują swoje wiadomości, bowiem nauczyciele zgłaszają, że nie wszyscy to robią.

            Z poważaniem,

            Tatiana Ryczko

          • OGŁOSZENIE DOTYCZĄCE REKRUTACJI DO KLASY 1

          • Aktualizacja z dnia 16.03.2020 

            Dyrektor

            Szkoły Podstawowej nr 5 im. Powstańców Śląskich w Łaziskach Górnych

            Prosi o składanie wypełnionych i podpisanych dokumentów
            (Zgłoszenie dziecka do szkoły)

            Kandydatów do klasy pierwszej na adres e-mail:

            sekretariat@sp5.laziska.pl

            do dnia 20.03.2020

            (skan lub zdjęcie dokumentu)

            Zdjęcie kandydata można donieść w terminie późniejszym

          • OGŁOSZENIE

          • Ze względu bezpieczeństwa szkoła zostaje zamknięta na klucz.

            Dyżury w szkole pełnione sąw godzinach od 9.00 do 12.00.

            W tych godzinach tylko kontakt telefoniczny 32 2241207

            lub e-mail: sekretariat@sp5.laziska.pl

             

          • POWSTANIA ŚLĄSKIE i ŚLĄSKIE PIEŚNI POWSTAŃCZE NIE SĄ MI OBCE

          • 11 marca, to trzeci dzień obchodów TYGODNIA  POWSTAŃ ŚLĄSKICH W NASZEJ SZKOLE. Dziś miałą miejsce niezwykle emocjonująca gra szkolna w formie escape roomu dla uczniów klas starszych, a uczniowie klas młodszych rozwiązywali łamigłówki oraz brali udział w konkursie "Milionerzy, po śląsku". Odbyło się też wspólne śpiewanie pieśni powstańczych na sali gimnastycznej.

          • WYJAZDY DO MUZEUM ŚLĄSKIEGO W KATOWICACH; MUZEUM POWSTAŃ ŚLĄSKICH W ŚWIĘTOCHŁOWICACH; CENTRUM WOLNOŚCI I SOLIDARNOŚCI

          • 10 marca to drugi dzień obchodów TYGODNIA POWSTAŃ ŚLĄSKICH to dzień, który był  przeznaczony na wyjazdy do ważnych miejsc poświęconych historii naszego regionu.

            Klasy I-III zwiedziły Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach gdzie dowiedziały się jak zawiłe były losy śląska na przestrzeni wieków. Po kolei zapoznawaliśmy się z różnymi aspektami życia na Śląsku w czasie Powstań Śląskich: zobaczyliśmy śląski dom, życie codzienne, ubiór, szkołę, otrzymaliśmy informacje historyczne o Powstaniach Śląskich i plebiscycie, o umundurowaniu i uzbrojeniu Powstańców oraz  zapoznaliśmy się z konsekwencjami Powstań. Przewodnikiem po odległych czasach był narrator Franek. W interaktywnej części muzeum gry dla najmłodszych zachęcały wszystkich do wspólnego, ciekawego poznawania historii naszego regionu.

            W ramach obchodów Tygodnia Powstań Śląskich Dnia 10 marca klasy 4-6 udały sie do Muzeum Śląskiego w Katowicach. Obejrzeliśmy kilka wystaw: zapoznaliśmy sie z malarstwem polskim z lat 1800-1945, sztuka polska po roku 1945, ale głównym naszym celem było obejrzenie wystawy "Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów". Wystawa prezentowała historie naszego regionu. Pełno było interaktywnych eksponatów, mogliśmy zobaczyć, jak na przestrzeni dziejów Ślązacy żyli, mieszkali, spędzali czas. Nie zabrakło trudnej, ale bardzo ciekawej historii naszego regionu.

             

            Klasy VII oraz VIII pojechały na wycieczkę do Centrum Wolności i Solidarności. Uczniowie zostali zapoznani z historią kopalni "Wujek" oraz tragicznymi wydarzeniami z grudnia, podczas których zginęło 9 górników. Poza tym mieli okazję samodzielnie tworzyć gazetki konspiracyjne. Na końcu obejrzeli film. 

          • TYDZIEŃ POWSTAŃ ŚLĄSKICH W NASZEJ SZKOLE

          • W dniach od 9.03 do 13.03 w naszej szkole zaplanowano przedsięwzięcie pod nazwą „TYDZIEŃ POWSTAŃ ŚLĄSKICH W NASZEJ SZKOLE".

            W poniedziałek, 9 marca miała miejsce uroczysta inauguracja tego wydarzenia. Na sali gimnastycznej odbyły się spotkania z zaproszonymi gośćmi. Gwarę śląską i legendy związane ze Śląskiem z humorem zaprezentował uczniom naszej szkoły Pan Czesław Żemła.  Potem Panowie Tomasz Ratka i Kazimierz Piechaczek przybliżyli uczniom historię Śląska od początku państwa polskiego. Skupili sie głownie na okresie powstań śląskich. Pokazali stroje z czasu powstań zarówno Polaków, jak również Niemców. Opowiedzieli o trudnych losach powstańców w momencie wybuchu drugiej wojny światowej. Była to piękna lekcja historii i patriotyzmu, opowiedziana przez potomków powstańców śląskich, którzy często uczestniczą w rożnych rekonstrukcjach historycznych.

            Kolejnym punktem poniedziałkowych obchodów „Tygodnia powstań śląskich” był szkolny etap konkursu gwary „Na Śląsku miyszkomy, po Śląsku godomy”. W konkursie uczestniczyć mogli wszyscy chętni uczniowie naszej szkoły, których zadaniem było zaprezentowanie przed publicznością i Jury konkursu dowolnego tekstu w gwarze śląskiej. Dwóch najlepszych uczestników konkursu szkolnego będzie reprezentowało naszą szkołę w konkursie powiatowym, którego organizatorem jest nasza szkoła.